https://biokurier.pl/biokurier-w-druku/biokurier-w-2022-roku-juz-mozna-prenumerowac/
Teraz czytasz...
Żywność ekologiczna z zerowym VAT-em? Nie tak prędko nie tak łatwo…
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Żywność ekologiczna z zerowym VAT-em? Nie tak prędko nie tak łatwo…

Avatar photo
https://biokurier.pl/biokurier-w-druku/biokurier-w-2022-roku-juz-mozna-prenumerowac/https://biokurier.pl/biokurier-w-druku/biokurier-w-2022-roku-juz-mozna-prenumerowac/

Parlament Europejski popiera przyznanie państwom członkowskim większej elastyczności w stosowaniu różnych stawek VAT na żywność o różnym wpływie na zdrowie i środowisko – taki zapis przegłosowali europejscy parlamentarzyści. Czy oznacza to szansę na to, że produkty z ekocertyfikatem będą opodatkowane zerowym VAT-em?

Zapis otwiera taką możliwość, ale mało prawdopodobne jest, aby kryterium decydującym był tutaj certyfikat żywności ekologicznej (zwłaszcza w przypadku mięsa) i raczej mało prawdopodobne, aby było to rozwiązanie przyjęte wspólnie przez wszystkie kraje UE.

Decyzja zależy tutaj od poszczególnych państw. „Większa elastyczność w stosowaniu różnych stawek VAT” nie musi też oznaczać, że wspomniany VAT będzie zerowy.

Jak brzmi zapis przyjęty przez Parlament Europejski?

Dokładny zapis przyjętych rozwiązań brzmi tak:

popiera się przyznanie państwom członkowskim większej elastyczności w stosowaniu różnych stawek VAT na żywność o różnym wpływie na zdrowie i środowisko oraz umożliwienie im wyboru zerowej stawki VAT na zdrowe i zrównoważone produkty żywnościowe, takie jak owoce i warzywa, co jest już stosowane w niektórych państwach członkowskich, ale obecnie nie jest możliwe dla wszystkich, oraz wyższej stawki VAT na niezdrową żywność i żywność o dużym śladzie środowiskowym.

Przyjęte przez Parlament Europejski rozwiązania są elementem strategi „od pola do stołu” na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska żywnościowego.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.