Bio Planet, największy polski dystrybutor żywności ekologicznej, informuje o potencjalnym wpływie spowodowanej rosyjską inwazją wojny w Ukrainie na bieżącą i przyszłą działalność spółki.
Z informacji przedstawionych w komunikacie skierowanym do inwestorów (Bio Planet jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych) wynika, że tocząca się w Ukrainie wojna nie wpłynie znacząco na kwestie związane z zatrudnieniem i sprzedażą. Inaczej sytuacja wygląda w kwesti pozyskiwania surowców.
Bio Planet korzysta z usług agencji pracy zatrudniającej obywateli Ukrainy. Obecnie nie odczuwa trudności w podaży pracowników tymczasowych.
Sprzedaż żywności eko a wojna w Ukrainie
Tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna, zdaniem Bio Planet, będzie mieć potencjalnie średni wpływ na wyniki sprzedaży spółki. Działaność na rynkach ukraińskim, białoruskim i rosyjskim stanowiła znikomy udział w przychodach ze sprzedaży. Niemniej wojna toczona w kraju bezpośrednio sąsiadującym z Polską powoduje zachwianie optymizmu konsumenckiego, który w połączeniu z drożejącymi cenami żywności może powodować chęć ograniczenia zakupów droższej żywności jaką jest żywność ekologiczna. – Po zakończeniu działań zbrojnych spodziewamy się powrotu do długoterminowego trendu wzrostowego w zakresie popytu na żywność ekologiczną w Polsce i w krajach ościennych – czytamy w dokumencie przygotowanym przez Bio Planet.
Pozyskiwanie surowców ekologicznych a wojna w Ukrainie
Największe ryzyka związane są z pozyskiwaniem surowców ekologicznych. Działania wojenne toczą się w rejonie ważnym dla sektora żywności, a Ukraina jest ważnym dostawcą ekologicznych produktów zbożowych, kasz oraz roślin oleistych na rynki europejskie. Działania wojenne i wprowadzane sankcje mogą wydłużyć, a nawet przerwać łańcuchy dostaw oraz przynoszą wzrost cen (spodziewamy się znacznie mniejszych niż standardowo plonów w Ukrainie w 2022 roku).
Przeczytaj więcej: Jak rozpoznać żywność ekologiczną?
Rosja wykluczona z systemu rolnictwa ekologicznego
Dodatkowo Rosja została wykluczona z systemu rolnictwa ekologicznego (Rosja dostarczała pewne ilości ekologicznych roślin strączkowych oraz orzechów i orzeszków na rynki europejskie). Pojawiły się także trudności w zakresie zakupów ekologicznego lnu z Kazachstanu (skutkujące istotnym wzrostem cen ekologicznego lnu brązowego oraz złotego). Z powodu wojny istotnie drożeje koszt transportu, nośników energii oraz ceny opakowań. Trudno dokładnie oszacować potencjalny wpływ wojny na ceny dostaw (surowców, towarów gotowych, materiałów i energii oraz usług).
Źródło: komunikat Bio Planet