Teraz czytasz...
Żywność ekologiczna. Rynek z potencjałem, ale rozwój ewolucyjny
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Żywność ekologiczna. Rynek z potencjałem, ale rozwój ewolucyjny

Avatar photo
warzywa korzeniowe dynia
Rynek żywności ekologicznej, pomimo zawirowań gospodarczych, będzie rozwijał się w najbliższych latach – deklarują eksperci. Wspierać będą go m.in. unijne regulacje związane z Europejskim Zielonym Ładem. Jego cele są bardzo ambitne i raczej nie zostaną w pełni zrealizowane.

W artykule przeczytasz:

  • ile warty jest polski rynek żywności ekologicznej
  • jakie są perspektywy rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce i Europie
  • czy żywność ekologiczna trafi do polskich szkół
  • więcej informacji na temat: rynek żywności ekologicznej

Polski rynek żywności ekologicznej warty 1,5 mld złotych

„Rynek produktów ekologicznych w Polsce w 2023 roku zbliży się do około 1,5 mld PLN (wg szacunków Bio Planet), zaś jego udział w rynku żywności ogółem odnotowuje stałe wzrosty. Pomimo wieloletnich wzrostów żywność ekologiczna w Polsce to nadal zaledwie około 0,5 % rynku całej żywności. Perspektywy wzrostu tego rynku są olbrzymie, gdyż w większości krajów Unii Europejskiej udział ten wynosi od kilku do kilkunastu procent. Świadomość ekologiczna społeczeństwa jest coraz większa i wszystko wskazuje na to, że ten trend pozostanie z nami na dłużej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dostępność eko produktów jest coraz większa, znajdziemy je już właściwie w większości sklepów spożywczych” – mówi Sylwester Strużyna, Prezes Zarządu Bio Planet S.A.
Sylwester Strużyna, prezes Bio Planet S.A.
Sylwester Strużyna, prezes Bio Planet S.A.

Bio Planet zwiększa sprzedaż

„Rosnące zainteresowanie produktami ekologicznymi widzimy również w systematycznym wzroście sprzedaży. W pierwszym półroczu 2023 roku zanotowaliśmy wzrost sprzedaży o około 27 % rok do roku. Regularnie zwiększamy również naszą ofertę produktów i rozwijamy kanały sprzedaży, aby nasze produkty były dostępne dla jak największego grona klientów” – komentuje Sylwester Strużyna.
Bio Planet S.A. jest obecnie liderem wśród dostawców żywności ekologicznej w Polsce. Działalność spółki koncentruje się na konfekcjonowaniu oraz dystrybucji żywności ekologicznej. W ofercie posiada ok. 8,0 tys. indeksów sprzedażowych obejmujących produkty trwałe oraz produkty świeże. Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Rozwój następuje ewolucyjnie

W ocenie Prezesa Bio Planet zmiany dotyczące przechodzenia na rolnictwo ekologiczne będą zachodzić ewolucyjnie. Jak ocenia, przestawianie jednego gospodarstwa rolnego z systemu konwencjonalnego na rolnictwo ekologiczne (konwersja) to proces trwający z reguły około trzech lat; wymagający świadomych decyzji właściciela gospodarstwa i jego dużego zaangażowania. Trudno będzie prowadzić masowe konwersje na rolnictwo ekologiczne; raczej będą to pojedyncze, punktowe gospodarstwa rozproszone na terenie całej Polski.

Żywność eko w szkołach

Bardzo powoli rozwija się temat serwowania żywności ekologicznej (a w zasadzie przynajmniej wybranych produktów) w szkołach. Kwestia ta przewija się od kilku lat w zapowiedziach polityków, ale nie idą za tym konkretne działania. Być może się to zmieni. Na początku lipca powołany został Zespół Roboczy ds. posiłków ekologicznych w szkołach i w przedszkolach. W jego skład weszły Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, oraz dr inż. Urszula Sołtysiak, rzecznik prasowy PIŻE. Oprócz tego w zespole znaleźli się m.in. minister edukacji, Przemysław Czarnek, sekretarz staniu w MRiRW, Anna Gembicka czy podsekretarz stanu w MZ, Maciej Miłkowski.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.