W kuchni prowadzonej w duchu ekologii nic się nie zmarnuje. Tak jest po prostu zdrowo, tanio i z ukłonem w stronę ochrony środowiska. A poza tym, kto powiedział, że naturalne odpady nie mają równie dobrego zastosowania w gospodarstwie domowym, jak ich chemiczne odpowiedniki? Nie wierzysz? Zapraszam do lektury!
W Boże Narodzenie wszyscy zasiadamy do świątecznego stołu, który ugina się pod ciężarem jedzenia. Niestety, najczęściej potraw jest tyle, że trudno je wszystkie zjeść. To sprawia, że wiele jedzenia ląduje w śmietniku. Jest to bardzo poważny problem społeczny, widoczny zwłaszcza w dużych miastach.
Według danych CBOS aż 85% społeczeństwa ma świadomość, że wyrzucanie jedzenia generuje duże koszty, a 71% ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, iż negatywnie wpływa to na środowisko naturalne.
Przeczytaj, co zrobić, by nie marnować jedzenia
Skorupki jajek
Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale też przydaje się jako nawóz dla roślin. Wiele tego dobroczynnego pierwiastka możemy znaleźć w skorupkach od jajek. Warto zrobić z nich proszek: w tym celu należy obrać skorupki z 12 ekologicznych jajek, najlepiej klasy zero, i wypłukać je dobrze letnią wodą. Uważać należy przy tym na błonę. Nie warto jej usuwać, ponieważ to tam znajduje się bardzo dużo cennego wapnia. Następnie skorupki należy gotować 10 minut w gorącej wodzie, aby zabić wszelkie bakterie. Przelać przez sito, włożyć do moździerza i ugniatać na proszek. Takim nawozem możemy wspomóc domowe roślinki, na pewno znacznie lepiej będą rosły.
Cytryna
Owoc ten cenimy za prozdrowotne właściwości. Nie każdy wie, że jej sok i skórka mają zastosowanie w domowej chemii. Cytryna ma podobne właściwości, jak soda oczyszczona lub proszek do pieczenia. Te dwa ostatnie produkty, zmieszane z wodą, doskonale czyszczą wszelkie plamy i zabrudzenia. Cytryny nie trzeba z niczym łączyć, aby stworzyć mieszaninę na zabrudzenia. Wystarczy spryskać nią zaplamione powierzchnie, następnie przetrzeć szmatką nasączoną letnią wodą. Warto też wiedzieć, że cytryna usuwa kamień z czajnika oraz uporczywy tłuszcz z mikrofalówki, odstrasza mrówki i z powodzeniem zastępuje zmywacz do paznokci.
Jak samodzielnie przygotować naturalne środki czystości?
Fusy od herbaty
Herbata zawiera silne przeciwutleniacze (polifenole), witaminy i mikroelementy, dzięki którym hamuje proces starzenia skóry, m.in. powstawanie zmarszczek, reguluje aktywność gruczołów łojowych, działa bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie. Doskonale nadaje się więc do pielęgnacji naszej cery: z zużytych liści możemy zrobić maseczkę, a zalewając je ponownie wrzątkiem uzyskamy doskonały tonik do przecierania zmęczonej skóry twarzy. Wywar z herbaty dolany do kąpieli stóp sprawi, że będą one lepiej ukrwione, rozgrzane, a płyn zadziała antybakteryjnie.
Fusy od kawy
Ziarna kawy są bogate w substancje, które opóźniają procesy starzenia, antyoksydanty, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe i organiczne, a także sole wiążące ważne dla naszego zdrowia pierwiastki. Mogą więc stanowić doskonałą maseczkę na twarz lub peeling do ciała.
Przepis na naturalne maseczki. Zrobisz je w domu!
Skórka z banana
To kolejny znakomity sposób na wzbogacenie ziemi w naszych domowych rabatkach. Aby podłożyć je pod kwiatki, należy pociąć skórki banana na kawałki. Szybciej się rozłożą i zwiększą mikroorganizmom pole do działania, ponieważ zawierają wapń, magnez, siarki, potasu oraz fosforan sodu. Skórka od banana ma poza tym wiele innych zastosowań, a to dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybicznym, antybiotycznym oraz enzymatycznym. Nada się też do polerowania butów albo srebra. Znajdzie zastosowanie jako wybielacz do zębów, wewnętrzną stroną skórki warto pocierać je od czasu do czasu.
Pocieranie skórką od banana drobnych ran i otarć łagodzi też ból i swędzenie.