Najlepiej używać jako kosmetyku miodu z certyfikatem ekologicznym, świeżego, jeszcze płynnego, naturalnie odwirowanego. Nada się również miód pozyskany od zaufanego pszczelarza.
Można z powodzeniem używać także miodu scukrzonego, ale wtedy należy go lekko podgrzać, aby stał się płynny.
Jako kosmetyki naturalne wykorzystane mogą być wszystkie gatunki miodu, ale najbardziej wartościowy wydaje się miód wielokwiatowy.
Miód jako kosmetyk – krem miodowy
Z miodu warto sporządzać między innymi kremy miodowe. W starym poradniku znajdowała się taka oto receptura:
Zmieszać bardzo dokładnie równe części najprzedniejszego miodu pszczelego – może być pięknie pachnący lipowy lub z kwiatów leśnych – oraz jak najświeższej oliwy najprzedniejszej. Zamiast oliwy można użyć dobrego olejku migdałowego. Jeżeli miód scukrzył się wcześniej, co dowodzi, że jest prawdziwy i niezafałszowany, wtedy należy go lekko podgrzać do płynności. Jednorazowo nie brać zbyt dużo miodu i oliwy. Świeży krem jest bowiem zawsze lepszy. Przygotować więc tylko tyle, by wystarczyło na najwyżej dwa, trzy tygodnie. Krem przechowywać w ciemnym i suchym miejscu. Wcierać codziennie wieczorem w skórę twarzy. Oczywiście wcześniej należy ją umyć delikatnym mydłem
Złocista maseczka rozświetlająca
Miód zmiękcza skórę i pomaga zachować wilgoć
Najprostszym balsamem na usta jest posmarowanie ich miodem i pozostawienie na około 10 minut, następnie można kosmetyk zjeść ze smakiem.
Miód z koniczyny znakomicie nadaje się dla osób o ziemistej cerze. Z kolei miód lipowy ma właściwości oczyszczające i łagodzące.