Paznokcie to najważniejsza część dłoni. Te z kolei bywają nazywane wizytówką człowieka. Dbają o nie już nie tylko panie, ale również panowie, którzy także odwiedzają gabinety kosmetyczne. Jak naturalnie dbać o paznokcie? Zapraszamy do lektury!
Problemy z paznokciami
Płytki paznokci, żeby ładnie wyglądały, przede wszystkim muszą być twarde. Inaczej będą się łamać w najbardziej nieoczekiwanych i niechcianych momentach, a co za tym idzie – będą nierównej długości oraz mogą nam haczyć ubrania, a co gorsza – rajstopy! Dodatkowo osłabione mogą się rozdwajać, co również wygląda niezbyt estetycznie. Czasami stan paznokci jest uzależniony od genów, czasami są zniszczone przez dekorację metodą żelową, akrylową czy też hybrydową, a czasami zniszczone przez detergenty. Niezależnie od przyczyn problemów, warto spróbować powalczyć o ich piękno.
Jedzenie ma znaczenie! Także dla paznokci
Tego tematu pominąć nie można i nie odpuścimy. Zdrowe żywienie, jak najmniej przetworzone (czyli przede wszystkim bez zbędnych dodatków chemicznych), nie tylko wpływa na lepsze samopoczucie, wyższą odporność organizmu, ale również na kondycję skóry, włosów i paznokci. Warto dołączyć dużą ilość ziół do naszego menu i starać się jeść jak najwięcej warzyw (najlepiej surowych), które będą poddane jak najmniejszej obróbce termicznej. Jeżeli wolisz gotowane warzywa i nie jesteś przekonana do stylu RAW, to namawiamy na przygotowywanie ich al dente. W ten sposób do waszego organizmu trafi o wiele więcej witamin i minerałów, które potem przełożą się na piękny wygląd. Jedzenie przetworzone, choć smaczne, proste i szybkie, niestety posiada bardzo mało wartości odżywczych w porównaniu do tego, co daje nam matka natura w ogródku.
Płytka paznokcia najbardziej narażona jest na łamanie, kiedy brakuje jej:
- żelaza,
- wapnia,
- cynku
- magnezu.
Ważne są również witaminy z grupy B. Można poszukać, jakie produkty posiadają ich najwięcej, i zwiększyć ich ilość spożycia w ciągu dnia lub rozważyć rozsądną suplementację.
My oczywiście zachęcamy do przyrządzenia dań, które będą zawierały fasolę, ciecierzycę lub soczewicę i dodania do nich natki pietruszki oraz brokuła lub brukselki (świetne źródło żelaza). Ziemniaki zastąp czasami kaszą gryczaną. 100 gram to ponad połowa dziennego zapotrzebowania na magnez.
Inne źródła magnezu to: szczaw, pestki dyni czy szpinak. Dużo go również znajdziemy w botwince, fasoli oraz quinoa czy mąkach pełnoziarnistych.
Powszechnie uważa się, że wapń jest dostarczany przede wszystkim z produktami mlecznymi, ale weganie wybierają inne rozwiązania, np. liście pokrzywy, winogron i komosy białej. Nie można zapomnieć również o koperku, jarmużu, rukoli czy natce pietruszki.
Cynk znajdziemy na pewno w boczniakach, suszonych grzybach shiitake, kurkach oraz gotowanych pieczarkach. Pestki dyni i niełuskane nasiona sezamu mogą być alternatywą dla tych, którzy nie lubią bądź nie mogą jeść grzybów.
Pielęgnacyjne olejki pomogą paznokciom
Bardzo dobrym sposobem jest moczenie paznokci od 10 do 15 minut w oleju, np. oliwie z oliwek, do której dodajemy kilka kropli soku z cytryny lub witaminę A+E. W delikatnie podgrzanej oliwie moczymy paznokcie 2 razy w tygodniu. Podczas kuracji warto zrezygnować na ok. 2–4 tygodni z wszelkich lakierów do paznokci, ponieważ jakiekolwiek one by nie były, zawsze będą w jakimś stopniu wysuszać naszą płytkę. Do zabiegu również można wykorzystać olejek rycynowy lub arganowy.
10 porad, które pomogą naturalne zadbać o paznokcie
- Pamiętaj o zakładaniu rękawiczek do sprzątania oraz mycia naczyń. Niektóre detergenty nie powinny mieć styczności ze skórą, a my mimo to lekceważymy ten fakt.
- Unikaj kosmetyków z formaldehydem. Ma on działanie wzmacniające, jednak nasza płytka paznokcia jest po nim matowa. Często też możemy się spotkać z alergią na ten składnik. Wysusza on również skórki dookoła paznokcia, nadając nieestetyczny wygląd.
- Wybieraj zmywacz do paznokci bez acetonu.
- Nie używaj za często polerki do paznokci. Powoduje to kruchość paznokcia – stają się po prostu słabe.
- Wycinanie skórek czasami jest konieczne, ale staraj się robić to jak najrzadziej, ponieważ im częściej je wycinasz, tym szybciej odrastają.
- Kiedy lakier na paznokciach nie jest już pierwszej świeżości i zaczyna nam schodzić, sięgnij od razu po zmywacz. Nie próbuj zdejmować go manualnie, ponieważ zdrapując go, osłabiasz płytkę paznokcia.
- Osoby pracujące dużo na komputerze raczej powinny mieć krótsze paznokcie, ponieważ ośmiogodzinne stukanie nimi o klawiaturę może powodować ich rozdwajanie.
- Obgryzione paznokcie lub obskubane skórki wokół nich nie wyglądają za dobrze – na rynku dostępne są fajne antystresy do klikania, miętolenia w dłoniach, przełączania, przesuwania itd. Pobaw się tym, ale daj spokój paznokciom.
- Kremuj ręce, a przy okazji paznokcie – w ten sposób je nawilżysz lub natłuścisz.
- Regularnie obcinaj oraz piłuj paznokcie – tak samo jak przy pielęgnacji i zapuszczaniu włosów konieczne jest regularne podcinanie końcówek, aby były one zdrowe, tak samo jest z paznokciami.