Teraz czytasz...
Zobaczcie jak Fairtrade pomaga producentom bananów z Ekwadoru [film]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Zobaczcie jak Fairtrade pomaga producentom bananów z Ekwadoru [film]

Avatar photo

„Fairtrade daję siłę. Przykład ASOGUABO” to film zrealizowany przez utalentowanego fotografa Maćka Zygmunta. Krótka historia przedstawia historię Ekwadroczyków, którzy dzięki działalności w ramach systemu Sprawiedliwego Handlu uratowali swoje małe rodzinne biznesy oraz zachowali swoje ziemie.

Krótki reportaż prezentuje codzienną pracę na plantacji oraz funkcjonowanie grupy zorganizowanej w ramach spółdzielni. Bohaterami „Fairtrade daję siłę. Przykład ASOGUABO” są pracownicy i członkowie spółdzielni ASOGUABO, która działa od niemal 20 lat.

Organizację stworzyło 14 producentów. Ich celem była sprzedaż produktów europejskim i amerykańskim klientom, z pominięciem pośredników. Taki cel trudno osiągnąć małym, pojedynczym rolnikom, jednak działając wspólnie mieli szansę. Udało się. Pierwszy kontener bananów Fairtrade wysłany został do Europy w październiku 1998 r.

Obecnie ASOGUABO to przede wszystkim spółdzielnia 125 małych producentów, 30% z nich to kobiety. Uprawiają banany w swoich małych gospodarstwach na południu Ekwadoru, gdzie w miasteczku El Guabo mieści się siedziba spółdzielni. ASOGUABO jest organizacją non-profit. Wszelkie fundusze przeznaczane są na bieżącą działalność i rozwój.

Jak powstał film?

Film „Fairtrade daję siłę. Przykład ASOGUABO” jest częścią międzynarodowej kampanii edukacyjnej „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce”, zwracającej uwagę na problemy społeczne i środowiskowe występujące przy produkcji i handlu owocami tropikalnymi oraz mającej na celu zapoznanie Polaków z ideą sprawiedliwego handlu i pokazanie na czym polega w praktyce zastosowanie jej w biznesie. W związku z tym, że to my jako konsumenci dokonujemy codziennych wyborów, mamy wpływ na to jakie produkty chcemy widzieć na naszej półce sklepowej. Więcej o tym w jakich warunkach powstają banany i dlaczego warto wspierać certyfikację Fairtrade znajdziecie na stronie: www.storyofbanana.com/pl

Co to jest Faitrade?

Fairtrade to certyfikat, który w prosty i skuteczny sposób daje szansę na poprawę życia osób wytwarzających takie produkty jak: kawa, herbata, czekolada, banany, wina czy tekstylia. Certyfikat gwarantuje, że producenci Fairtrade z krajów globalnego Południa otrzymali za swoje plony godną cenę, oraz uzyskali premię Fairtrade, którą mogą przeznaczyć na rozwój działalności lub realizację wybranych przez siebie projektów społecznych. Pracownicy mają prawo do godnej płacy, zrzeszania się w związkach zawodowych i pracy w bezpiecznych warunkach. Dzięki Fairtrade już 1,5 miliona rolników i pracowników uzyskało większy wpływ na swoje życie. Więcej informacji: www.fairtrade.org.pl

O autorze

Maciek Zygmunt to utalentowany fotograf i twórca dokumentalnych projektów filmowych. Portretował Jerzego Dudka, Roberta Makłowicza, Leszka Balcerowicza czy Zespół RYSY. Jego fotografie zostały opublikowane m.in. w Gazecie Wyborczej, Dużym Formacie i magazynie Foto Video Digital.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.