559 mln zł – tyle wynosi wartość sprzedaży produktów FAITRADE w Polsce w 2020 roku. W stosunku do 2019 roku to wzrost o 84%. Najnowszy raport organizacji zawiera podsumowanie rozwoju rynku Fairtrade i najważniejszych działań Fairtrade Polska w 2020 roku.
W ujęciu 5-letnim wartość sprzedaży produktów Fairtrade w Polsce wzrosła ponad 20-krotnie. 8 maja 2021 przypada Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu.
Wyroby czekoladowe królują
– Jeśli chodzi o udział poszczególnych kategorii produktowych, to zdecydowanie górują wyroby czekoladowe. W 2020 roku wygenerowały one aż 84% sprzedaży hurtowej o wartości 467 mln zł. Na drugim miejscu plasuje się kawa, z 14% udziałem w sprzedaży. Co ciekawe, w 2016 roku to kawa stanowiła 82% wartości hurtowej produktów Fairtrade sprzedanych na polskim rynku, a wyroby czekoladowe 15%. Wciągu zaledwie 4 lat udział sprzedaży tych dwóch wiodących produktów się odwrócił – komentuje Tomasz Makowski, Key Account Manager w Fairtrade Polska.
41 firm w systemie FAIRTRADE
Aktualnie na polskim rynku działa 41 firm, które posiadają certyfikat lub umowę licencyjną.
Firmy, które decydują się na dystrybucję produktów Fairtrade, nie tylko poszerzają ofertę handlową, ale także dają sygnał swoim klientom, że dołączają do grona firm dbających o swoje łańcuchy dostaw oraz o zrównoważony rozwój
– podsumowuje Tomasz Makowski.
FAIRTRADE. Co to jest?
Sprawiedliwy Handel jest rozwiązaniem dla firm, które poważnie traktują założenia zrównoważonego rozwoju i którym zależy na tworzeniu odpowiedzialnych relacji handlowych z partnerami z krajów rozwijających się. Zarobki rolnika w dużej mierze zależą od wahań cen surowców na światowym rynku, sytuacji gospodarczej w regionie, a także warunków atmosferycznych, które to wskutek zmian klimatycznych stają się coraz bardziej nieprzewidywalne. W praktyce rolnik często zmuszony jest sprzedawać swoje plony poniżej kosztów produkcji. Wskutek tego nie jest w stanie się utrzymać czy zapewnić sobie i swojej rodzinie odpowiedniego wykształcenia ani opieki lekarskiej. Fairtrade powstał po to, by to zmienić. W centrum stawia interesy drobnych rolników z krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Afryki, Azji i Oceanii:
- oferuje rolnikom instrumenty finansowe pozwalające uzyskać uczciwą i stabilną cenę skupu plonów,
- dba o przestrzeganie praw człowieka i praw pracowniczych
- ułatwia rolnikom gospodarkę rolną realizowaną z dbałością o środowisko naturalne.
Dowiedz się więcej o FAIRTRADE, przeczytaj: Sprawiedliwy handel – jak to działa