Teraz czytasz...
Antocyjany. Pytamy o źródła, zastosowanie i właściwości
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Antocyjany. Pytamy o źródła, zastosowanie i właściwości

Avatar photo

Antocyjany coraz częściej spotykają się zainteresowaniem naukowców, którzy potwierdzają ich prozdrowotne właściwości. Ich zawartość brana jest pod uwagę przy tworzeniu nowych odmian warzyw i owoców, ale pamiętajmy, że obecne są także w owocach dostępnych dla nas od wielu lat. Przykładem może być jagoda kamczacka. Rozmawiamy z Małgorzatą Jaszyk, która zakochała się w tych małych jagodach i oprócz tego, że jest lekarzem, prowadzi także ekologiczną plantację na Kujawach.

Znaczenie antocyjanów i ich źródła w diecie

Karol Przybylak: Czym są antocyjany. Jaka jest ich rola w diecie?

Małgorzata Jaszyk: Antocyjany, to najprościej mówiąc barwniki zawarte w owocach i warzywach nadające im kolor od czerwonego przez fioletowy, aż do czarnego. Są potrzebne roślinom do ich ochrony, bo chronią przed suszą, mrozem i co najważniejsze przed promieniowaniem UV, w ten sposób zabezpieczają to co rośliny mają najcenniejsze – nasiona przed uszkodzeniami ich materiału genetycznego.

Ich rola w naszym pożywieniu dzięki nowym badaniom, znacznie wrasta. Jest coraz więcej prac o ich silnym działaniu antyoksydacyjnym, ale również wspierającym układ krążenia i przemianę metaboliczną.

Ostatnio w USA dopuszczono do uprawy fioletowego pomidora o podwyższonej zawartości antocyjanów, bo w badaniach karmione nimi chore na raka myszy przeżywały o 30% dłużej. Ciekawostką jest to, że gen stymulujący produkcję antocyjanów został pobrany z kwiatów lwiej paszczy.

Jakie są najlepsze i najłatwiej dostępne źródła antocyjanów?

Na szczęście nie musimy czekać na fioletowe pomidory, bo w naszym klimacie mamy pod dostatkiem owoców jagodowych, bardzo bogate w antocyjany są np.

Świeżo zebrana jagoda kamczacka
Świeżo zebrana jagoda kamczacka

Ta ostatnia roślina staje się ostatnio coraz bardziej popularna. Co ciekawe, Polska jest liderem światowym uprawy jagody kamczackiej, na drugim miejscu jest Kanada. Międzynarodowa nazwa owocu pochodzi z Japonii, gdzie występuje naturalnie i jest bardzo ceniony, hasukapu (haskap) oznacza: „niebieski skarb na końcu gałązki”

Kierunki badań naukowych dotyczących antocyjanów

Kto w szczególności powinien szukać produktów bogatych w antocyjany?

Antocyjany są przede wszystkim bardzo silnym antyoksydantem, 4 x silniejszym niż witamina C, więc efektywniej wypłukują z organizmu nadmiar wolnych rodników, których  powstaje mnóstwo w czasie stresu, przy złej, wysoko przetworzonej diecie i paleniu papierosów.

Badania dotyczące antocyjanów obejmują ostatnio głównie trzy obszary:

  • bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, poprawiający mikrokrążenie, obniżający ciśnienie krwi.
  • wykazano w badaniach u seniorów, że spożywanie w diecie od 10-16 mg/antocyjanów dziennie znacznie poprawia pamięć, zapamiętywanie i zmniejsza 4krotnie rozwój choroby Alzheimera.
  • regulujący wpływ na przemiany metaboliczne, gdyż antocyjany korzystnie wpływają na profil lipidowy, hamują również wchłanianie glukozy w jelitach.

Antocyjany i jagoda kamczacka w kuchni

Antocyjany wykorzystywane są również w przemyśle spożywczym jako barwniki? Czy należy się ich w takim wypadku obawiać?

Mają nawet swój numer: E 163. Nie trzeba się ich obawiać. Ze względu na wzrost świadomości konsumentów producenci poszukują naturalnych źródeł barwników i w takiej formie dodawane są coraz częściej do żywności: np. ekstrakt z winogron, czarnej maliny czy czarnej marchwi. I takich trzeba szukać na etykiecie.

W jaki sposób można wykorzystać jagodę kamczacką w kuchni? Czy to jak przygotowujemy potrawy ma znaczenie dla antocyjanów? 

Najlepiej po prostu w okresie zbiorów zamrozić sobie owoce i potem jeść przez cały rok, dodawać do:

Możemy sobie zrobić pyszne konfitury, tylko ważna uwaga: antocyjany są bardzo wrażliwe na temperaturę, więc przetwarzanie jagody kamczackiej powinno odbywać się w jak najniższej temperaturze i jak najkrócej. Tak właśnie przygotowujemy nasze produkty z jagody kamczackiej, z własnej plantacji na Kujawach. Robimy z niej sok, suszymy, mamy też koncentrat w proszku.

W przypadku jagody najlepsze efekty zdrowotne uzyskuje się spożywając jej niewielkie ilości, systematycznie, codziennie – można zaczynać dzień np. od shota soku albo łyżeczki proszku.

Nasi stali Klienci z BIOBAZARU w Fabryce Norblina mówią, że daje niesamowity przypływ energii od rana. To jest zresztą zgodne z ostatnimi badaniami: biegacze spożywający jagodę kamczacką godzinę przed wysiłkiem osiągali lepsze wyniki, później się męczyli i mieli większą wytrzymałość!

Na plantacji jagody kamczackiej
Na plantacji jagody kamczackiej

Zainteresowanie jagodą kamczacką

Jak ocenia Pani zainteresowanie jagodą kamczacką zarówno ze strony konsumentów jak i plantatorów w ostatnich latach?

Wg najświeższych badań Kantar jagoda kamczacka jest wśród najbardziej oczekiwanych gatunków sezonu 2023. W tym roku chce jej spróbować co piąty Polak! Coraz więcej osób o niej słyszało, sadzi sobie w ogródku (przeczytaj więcej na temat: uprawa owoców jagodowych) lub poszukuje tego owocu w czerwcu – bo zbiory trwają tylko 2 tygodnie. Najlepsza jagoda jest od rolnika z okolicy – bo on oferuje dojrzałe owoce, to co trafia do sieci detalicznych jest zbierane za wcześnie, często kwaśne i gorzkie. A to zniechęca konsumentów. Niestety, często nie podejmują już drugiej próby zakupu.

Jeśli zaś chodzi o rolników, po latach entuzjazmu, przyszły kolejne, kiedy okazało się jak mało owocu daje jagoda i uzyskiwane ceny nie pokrywają kosztów produkcji. Część rolników niestety likwiduje obecnie plantacje. Nadzieję dają kolejne nowe odmiany, ale na wyniki ich plonów trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat.

Małgorzata Jaszyk
Małgorzata Jaszyk

Małgorzata Jaszyk…

Małgorzata Jaszyk, współwłaściciel Nutracevit, lekarz, rolnik, uprawia ekologicznie jagodę kamczacką na Kujawach od 2015 roku. Przetwórca. Sok BIOHASKAP zdobył Best New Product Award na targach BIOFACH 2019. Produkty BIOHASKAP to sok, suszona jagoda kamczacka, koncentrat w proszku, miód z jagodą kamczacką.

Produkty z jagody kamczackiej z rabatem

Polecamy: dla czytelników BIOKURIERA z kodem BIOKURIER 10% rabatu w sklepie BIOHASKAP 

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.