Teraz czytasz...
Systemy wysokiej jakości żywności w UE
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Systemy wysokiej jakości żywności w UE

Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (PDO Protected Designation of Origin), Chronione oznaczenie geograficzne (PGI protected geographical indication), Chroniona nazwa pochodzenia (TSG traditional speciality guaranteed) – to systemy jakości żywności, które powstały dla ochrony regionalnych produktów rolnych w Unii Europejskiej i zapewnienia ich kontrolowanej autentyczności, tradycyjnej różnorodności oraz jakości.

W obecnym czasie, gdy świat co raz bardziej przypomina globalną wioskę zdarza się i tak, że ze sławy i korzyści finansowych ze sprzedaży, czy promowania lokalnych wyrobów chcą korzystać inni, nie zawsze uczciwi producenci i pośrednicy. Aby skorzystać z ochrony produktów czy środków spożywczych, przynajmmniej w Europie, warto się zarejestrować.

Dla tej ochrony regionalnych produktów rolnych w Unii Europejskiej i zapewnienia ich kontrolowanej autentyczności, tradycyjnej różnorodności oraz jakości wprowadzono ujednolicony system oznaczeń, w którym występują znaki takie jak:

  • Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (PDO Protected Designation of Origin)
  • Chronione oznaczenie geograficzne (PGI protected geographical indication)
  • Chroniona nazwa pochodzenia (TSG traditional speciality guaranteed)

Każde komercyjne pośrednie lub pośrednie wykorzystanie nazwy produktu i nawiązanie do niej jest bezprawne.
Produkt jest też chroniony przed niezgodnym z prawem zawłaszczeniem, imitacją lub aluzją, jeśli nawet prawdziwe pochodzenie produktu jest zaznaczone lub chroniona nazwa została przetłumaczona, albo towarzyszą jej wyrażenia: „w stylu”, „rodzaju”, „przy użyciu metody”, „tak jak produkowane w”, „imitacja” lub „podobne”.

Co wyróżnia takie produkty?

Gwarantowana Tradycyjna Specjalność

może być produkowana na terenie całego kraju, jednak ważne, aby była wytwarzana zgodnie z tradycją (tradycyjny to w rozumieniu unijnych przepisów, to trwający przynajmniej przez jedno pokolenie, czyli 25 lat), z tradycyjnych surowców, musi być mowa o ustalonym składzie, sposobie produkcji czy przetwarzania. Ten typ ochrony nie przewiduje pieczy nad nazwą, która może się różnić w danych rejonach kraju, powinna ona jednak być specyficzna, tradycyjna, lub przyjęta zwyczajowo.

Szczegóły dotyczące rejestracji można odnaleźć tu: http://www.ijhar-s.gov.pl/gwarantowana-tradycyjna-specjalnosc.html

 

 

Chronione oznaczenie geograficzne

to znak upewniający konsumentów o tym, że produkcja, przetwarzanie lub też przygotowywanie produktu odpowiadającego konkretnym cechom odbywa się w tradycyjnie uznanym kraju, regionie kraju czy innym miejscu. Związek z regionem nie musi być jednak tak silny, jak w przypadku chronionej nazwy pochodzenia.

Zobacz także

świeże truskawki na drewnianym tle

Chroniona nazwa pochodzenia

daje gwarancję, iż produkcja surowców, przetwarzanie lub też przygotowywanie produktu nie odbywa się absolutnie nigdzie poza wskazanym regionem kraju. Miejsce to ma mieć wyraźny wpływ na jego specyfikę. Dużą rolę zatem odgrywa tu kultura regionu i jego warunki przyrodnicze.

Jak to sprawdzić?
Wyszukiwarka zarejestrowanych produktów jest dostępna na stronie Komisji Europejskiej pod tym adresem:
http://ec.europa.eu/agriculture/quality/door/list.html

Można tam wyszukać również takie informacje, jak ta kiedy rozpoczął się proces aplikacji o dany znak dla konkretnych produktów, które już go uzyskały i te ostatnio umieszczone na liście.

W języku polskim te dane znajdziemy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Produkty-zarejestrowane-jako-Chronione-Nazwy-Pochodzenia-Chronione-Oznaczenia-Geograficzne-oraz-Gwarantowane-Tradycyjne-Specjalnosci/

Niestety system działa w Unii Europejskiej, a na przykład w Stanach Zjednoczonych można kupić „francuskiego” szampana, czy sery…

źródła:

  • http://www.ijhar-s.gov.pl/system-ochrony-produktow-regionalnych-i-tradycyjnych.html
  • http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:093:0001:0011:PL:PDF
  • http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:093:0012:0025:PL:PDF
  • http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:343:0001:0029:pl:PDF

Małgorzata Górska

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.