Teraz czytasz...
Czas na czereśnie! Kuracje medycyny naturalnej
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Czas na czereśnie! Kuracje medycyny naturalnej

Walory lecznicze i dietetyczne czereśni doceniano już w Starożytnej Grecji i Rzymie. Drzewo i jego coraz szlachetniejsze odmiany stopniowo podbijały  Europę. W średniowieczu znano je już w wielu krajach. Obecnie uprawia się około 2000 odmian o różnym okresie dojrzewania, kolorze, smaku i przeznaczeniu.

Czereśnie leczą nie tucząc

Owoce cenione są głównie z racji dużej zawartości wielu cennych składników między innymi witamin, zwłaszcza C i P, soli mineralnych i mikroelementów. Niska zawartość sacharozy sprawia, że mogą je jadać też cukrzycy i osoby obawiające się utyć. Jeszcze więcej cennych składników niż czereśnia uprawna ma dzika czereśnia ptasia.  Jej owoce nie są  tak smaczne, jednak na pewno warto też je przetwarzać na kompoty, soki, dżemy a nawet suszyć i potem wykorzystywać w kuracjach wzmacniających i poprawiajacych pracę układu trawiennego.

Poprawią trawienie, pracę jelit i trzustki, uspokoją

Czereśnie, zwłaszcza dobrze dojrzałe posiadają nie tylko wysoka bardzo wartość odżywczą ale są zarazem wspaniałym naturalnym lekiem poprawiającym trawienie, pracę jelit i tak ważnego organu jak trzustka. Korzystne odziaływanie owoców  wynika głównie z zawartości całej kompozycji różnych potrzebnych organizmowi kwasów. Gdy ktoś z racji niedomagań żołądkowych nie może jadać surowych czereśni powinien delektować sie kompotami. Słodkie odmiany działają również uspokajająco i lekko moczopędnie.

Czereśnie na kamienie, piasek, krążenie, serce i wątrobę

Czereśnie winny znaleźć się w diecie osób cierpiących z powodu kamieni i piasku
w nerkach i pęcherzu moczowym, stanów zapalnych dróg moczowych i żółciowych. Duża ilość potasu pomaga  przy dolegliwościach krążenia, serca i wątroby. Naturalny jod z kolei zawarty w owocach normalizje pracę tarczycy. Różne minerały m. in. żelazo wapń, fosfor oraz witaminy dobroczynne są dla zębów i kości. By wykorzystać je najlepiej  i wzmocnić dziąsła oraz zęby należy owoce wolno i powoli żuć. Wtedy składniki lecznicze zostaną wchłonięte bezpośrednio przez błony śluzowe jamy ustnej.

Na gardło i oskrzela

Herbaty z szypułek osłodzone miodem można również pijać przy dolegliwościach dróg oddechowych, stanach zapalnych gardła, oskrzeli. Napary sporządza się bardzo prosto. Jedną łyżeczkę wysuszonych albo też świeżych i pokrojonych, ale nie jest to konieczne, szypułek zalać szklanką wrzątku. Odstawić na kilkanaście minut. Przecedzić osłodzić lekko miodem i pijać 2- 3 razy dziennie, najlepiej przed posiłkami. Podobne napary można sporządzać też z młodych liści czereśni zrywanych w maju i czerwcu oraz kwiatów.

Prosta kuracja wzmacniająca i oczyszczająca

Najprostsza kuracja czereśniami wzmacniająca i oczyszczająca organizm polega na codziennym zjadaniu około 250 do 300 gramów owoców, najlepiej dobrze wybarwiownych. Najlepiej owoce spożywac zamiast ostatniego posiłku. Jeżeli nie nasycimy głodu można porcję zwiekszyć. Kuracja winna trwac co najmniej 2- 3 tygodnie.

Kuracja czereśniami przy nadwadze i nadciśnieniu

Regularne spożywanie czereśni z reguły obniża wagę nie zmniejszając wydolności organizmu. Odmiany czerwone szczególnie wskazane są dla osób cierpiących na nadciśnienie. Dieta czereśniowa może znacznie je obniżyć i znormalizować Winny owoce jadać także osoby cierpiące na niedokrwistość i dolegliwości reumatyczne
We francuskiej medycynie ludowej popularna była krótka kuracja regenerujaca organizm i oczyszczająca go z różnych toksyn. Przez jeden dzień albo nawet dwa, należy odżywiać się wyłącznie czereśniami. Przy bardzo wrażliwym przewodzie pokarmowym można stosować łatwiej przyswajalny sok z owoców.

Zobacz także

olej z pestek malin

Zbigniew Przybylak

(fragment książki Słynne Leki Ogrodowej Apteki)

Inne kuracje i przykłady wykorzystania w medycynie ludowej …czereśniowych ogonków znajdziecie w książce

Słynne Leki Ogrodowej Apteki

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.