Syrop z agawy reklamowany jest jako zdrowy zamiennik cukru. Ma złoty kolor i konsystencję podobną do miodu. Do czego można go wykorzystać? Jakie składniki zawiera? I czy faktycznie jest lepszy od biały kryształków?
Syrop z agawy: skład
Syrop z agawy jest wymieniany wraz z
jako zamiennik cukru. I rzeczywiście: jest bardzo słodki i ma niższy indeks glikemiczny (mieści się w zakresie 15-30). Jest źródłem węglowodanów, jednak wbrew temu, co się o nim mówi, zawiera niewiele witamin i minerałów, które zostały utracone w procesie produkcji.
W syropie z agawy jest też dużo fruktozy, która spożywana w nadmiarze przyczynia się do rozwoju otyłości, insulinooporności oraz chorób układu krążenia.
Pozorna zaletą syropu z agawy jest obecność w nim inuliny, rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego, która wspiera rozwój korzystnej mikroflory jelitowej. A dlaczego pozorną? Po przetworzeniu na potrzeby konsumentów, niewiele jej zostaje w słodkim syropie…
Czy syrop z agawy jest zdrowy?
W warunkach naturalnych tak, jednak wszystko, co w nim najcenniejsze, traci w procesie rafinacji. Produktem finalnym jest więc cukier w płynie, który ze zdrowym zamiennikiem cukru niewiele ma wspólnego. Jego plusem jest stosunkowo niski indeks glikemiczny oraz to, że jest słodszy niż cukier więc możemy wykorzystywać go mniej.
Jak powstaje syrop z agawy?
Tradycyjne metody pozyskiwania syropu z agawy, które pozwalają na zachowanie w nim cennych składników, są czasochłonne i nieopłacalne. Produkt uzyskuje się więc szybko i jak najniższym kosztem.
Syrop z agawy produkowany jest głównie we wschodnim i centralnym Meksyku (albo w Afryce Południowej), gdzie na wulkanicznych glebach rośnie Agave tequilana oraz Agave salmiana. Powstaje z przefiltrowanego i podgrzanego soku roślin, które mają pomiędzy 7 a 10 lat.
Można też uzyskać go bez podgrzewania w opatentowanym w Stanach Zjednoczonych procesie z użyciem enzymów z kropidlaka czarnego.
Do czego używać?
A do czego używać syrop z agawy? Jest odpowiedni do
- wypieków,
- deserów
- napojów (dobrze rozpuszcza się w wodzie).
Można go też używać jako polewę do lodów, gofrów i naleśników.
Syrop z agawy. Kaloryczność i indeks glikemiczny
Pamiętajmy jednak, że to produkt kaloryczny (310 kcal w 100g) i trzeba po niego sięgać rozsądnie.
Indeks glikemiczny (IG) syropu z agawy: 15-30