Teraz czytasz...
Syrop klonowy – co warto wiedzieć?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Syrop klonowy – co warto wiedzieć?

Syrop klonowy zajmuje ważne miejsce wśród produktów eksportowych Kanady. Produkuje się go obecnie na skalę przemysłową głównie w stanie Quebec, a jego pierwowzór wyrabiali Indianie północnoamerykańscy wrzucając rozpalone kamienie do soku, przez co odparowywał nadmiar wody. Był to proces długotrwały i żmudny, a europejscy osadnicy udoskonalili go.

Litr syropu powstaje z aż 40 litrów soku z drzew klonowych (najczęściej klonu cukrowego zwanego też srebrnym Acer Saccharum, wielkolistnego A.macrophyllum lub czarnego A. nigrum) który pobiera się z nich podczas wiosennych roztopów, zanim zrobi się ciepło i skład soków zmieni się na niekorzystny dla wytwarzania syropu. Jego rodzaje różnią się między sobą przejrzystością i zawartością cukru. W tym kanadyjskim zgodnie z prawem musi być 66% cukru.

Możemy go użyć jako polewy do naleśników, gofrów, tostów, owsianki albo musli. Jest składnikiem w wypiekach, do słodzenia ale i aromatyzowania. Nie jest dokładnie znana przyczyna jego delikatnego aromatu ale eksperci kulinarni bardzo go cenią.

Wartości odżywcze w 100g:

Wartość energetyczna

 

261 kcal

 

 

Błonnik

 

0 g

 

 

Węglowodany

 

67,09 g

 

 

Tłuszcze

 

0,2 g

 

 

Zobacz także

Piernik staropolski dojrzewający

Gluten

 

nie zawiera

 

 

IG (indeks glikemiczny)

 

65

 

 

Poza tym ma wiele składników mineralnych i witamin (w nawiasie procent dziennego zapotrzebowania): witaminę B1 0.006 mg (1%), wit. B2 0.01 mg (1%), wit. B3 0.03 mg (0%) kwas pantotenowy (B5) 0.036 mg (1%), wit. B6 0.002 mg (0%), wapń 67 mg (7%), żelazo 1.20 mg (9%), magnez 14 mg (4%), mangan 3.298 mg (157%), fosfor 2 mg (0%), potas 204 mg (4%), cynk 4.16 mg (44%).

Ma 15 razy więcej wapnia i 10 razy mniej sodu niż miód pszczeli, dużo potasu, znaczące dla zdrowia człowieka ilości cynku i manganu.

Sprawdź przepis na: Naleśniki amerykańskie „po polsku”

oprac. M. Górska

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.