Teraz czytasz...
Jak używać stewii?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak używać stewii?

Ostatnio więcej osób ze względu na zdrowie odwraca się od cukru i sięga po stewię. Dostępna jest ona pod wieloma postaciami, które mają różne zastosowania. Naturalny słodzik ze stewii to zdrowa alternatywa dla cukru czy sztucznych słodzików. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak i pod jaką postacią używać stewii.

Co i jak najlepiej posłodzić stewią

W Polsce dostępna jest pod wieloma postaciami słodzików lub liści. O ile używanie liści stewii przysparza trochę problemów, o tyle słodziki z ekstraktu ze stewii mają szerokie zastosowanie.

Stewia w tabletkach – do kawy i herbaty

Słodzik w tabletkach idealnie nadaje się do ciepłych napojów, bardzo dobrze się rozpuszcza i nadaje napojowi słodkiego smaku. Jedna tabletka odpowiada jednej kostce czy łyżeczce cukru, a ma tylko ułamek kalorii (0,12 kcal).

Stewia w kryształkach – do gotowania i pieczenia

Stewia w kryształkach wygląda tak samo jak cukier i łatwo stosuje się ją jako jego zamiennik. Najprostszym rozwiązaniem jest słodzik 1:1, którego używa się w takich samych ilościach jak cukru. Dlatego świetnie sprawdza się w codziennym gotowaniu. Zamiast wsypać do herbaty łyżeczkę cukru, dodaje się łyżeczkę stewii. Tą stewią można posłodzić kawę, dodać do przetworów, wypieków czy naleśników. Stewia w kryształkach jest połączona z erytrytolem, naturalną substancją pochodzącą z winogron bądź gruszek, która doskonale balansuje posmak stewii, dzięki czemu jest on zupełnie niewyczuwalny.

Stewia w kryształkach nadaje się do pieczenia i gotowania w wysokich temperaturach, nie gorzknieje nawet przy 200 stopniach, tak jak robią to sztuczne słodziki. Wersją ekonomiczną jest stewia w kryształkach 10:1 – jest ona 10 razy słodsza od cukru i dlatego wystarczy użyć jej 10 razy mniej, niż tradycyjnego cukru.

Dużo osób skarży się na gorzki posmak stewii, tymczasem w większości tych przypadków, winę za specyficzny posmak ponosi zbyt duża ilość dodanego słodziku lub złe połączenie stewii z tanią, ale nie zawsze smaczną, substancją dodatkową. Z tego względu najlepszym wyjściem dla zaczynających przygodę ze stewią jest stewia w kryształkach.

Stewia w płynie – do sałatek, napojów, sosów

Stewia w płynie jest idealna do słodzenia wszystkiego co płynne lub półpłynne. Ma bardzo szerokie zastosowanie. Można nią słodzić nie tylko kawę i herbatę, ale także jogurty, kakao, ciasto na placki, budynie, bitą śmietanę, sałatki, różnego rodzaju sosy i desery.
Trzy krople odpowiadają jednej kostce cukru i mają prawie zero kalorii. 100 ml stewii w płynie to równowartość 3,2 kg cukru i może starczyć nawet na kilka miesięcy.

Produkty różnych firm mogą się różnić właściwościami odżywczymi i pojemnością słodzików z ekstraktu ze stewii.

Można kupić małą sadzonkę stewii, a po kilku letnich miesiącach, oczywiście bez nawożenia, będziemy mieli okazały krzaczek (30-40 cm). Dobrze rośnie na słonecznym parapecie, w glinianej doniczce, trzeba wtedy codziennie ją podlewać. Listki można suszyć, lub używać świeżych. W obu formach najlpiej sprawdzą się w zimnych i cieplych napojach oraz w wypiekach, jeśli nie przeszkadza nam kolor (przez listki staną się nieco szare).

źródło: materiały prasowe firmy Stewiarnia.pl

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.