Świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Na ciężki przebieg choroby narażone są szczególnie osoby starsze i obciążone chorobami przewlekłymi. Zaleca się, by najbliższe tygodnie spędziły w domu. Co jednak z aktywnością fizyczną, która jest niezbędna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia? Ministerstwo Zdrowia proponuje zestaw ćwiczeń, które można wykonać bez wychodzenia z mieszkania. Ruszył program „Aktywny senior w domu”.
Do aktywności seniorów zachęca Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia, którzy na czas pandemii COVID-19 przygotowali dla seniorów bezpłatny profilaktyczny zestaw ćwiczeń. Specjaliści, którzy na co dzień pracują z pacjentami geriatrycznymi, kardiologicznymi i neurologicznymi, położyli nacisk na prostą aktywność fizyczną, którą wykonać może każda osoba starsza. Nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczą dobre chęci i wygodne buty.
„Aktywny senior w domu” – gdzie znaleźć ćwiczenia?
Pierwsze materiały są już dostępne na stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz kanale Ministerstwa Zdrowia w serwisie You Tube. Do filmiku dołączone są komentarze ekspertów odnośnie tempa oraz liczby powtórzeń do wykonania, a także zachowania właściwej postawy ciała.
https://biokurier.pl/jedzenie/ruch-a-zdrowie-dlaczego-aktywnosc-fizyczna-jest-tak-wazna/
Dlaczego należy dbać o aktywność fizyczną?
Czas kwarantanny jest dla nas bardzo trudny. Szczególnie musimy dbać o seniorów, którzy narażeni są na ostry przebieg zakażenia.
Osoby starsze nie tylko martwią się o swoje zdrowie, ale też zostały odizolowane od codziennych aktywności. Nie mogą wyjść z domu na spacer, znacznie ograniczone zostały również kontakty towarzyskie. Warto więc zadbać o to, by w tym szczególnie trudnym okresie wzmocnić swoje ciało i poprawić samopoczucie.
Pamiętajmy, że regularnie uprawiany sport pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania nadwadze i otyłości. Zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca. Wzmacnia układ kostny, zwłaszcza strukturę tkanki kostnej (hamuje szybkość i wielkość ubytków masy kostnej postępujących wraz z wiekiem).
Systematyczne podejmowanie czynności wymagających znacznego ruchu pomaga też radzić sobie ze stresem, rozładowuje napięcie psychiczne i poprawia samopoczucie.