Drzewo karobowe to jedna z najstarszych roślin świata. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, a do Europy dotarła w XIV wieku. Jego strąki znane są jako chleb świętojański, z których wytwarza się melasę i proszek. A jak wykorzystać karob w kuchni? Oto jeden ze sprawdzonych przepisów.
Karob poleca się alergikom, osobom z nietolerancją glutenu, sportowcom, weganom i wegetarianom. Dzięki wielu cennym składnikom pozytywnie wpływa na pracę układu odpornościowego i pokarmowego.
Prozdrowotne właściwości karobu
- Poprawia metabolizm.
- Wzmacnia kości.
- Obniża poziom cholesterolu.
- Wspomaga trawienie.
- Dodaje energii.
Przeczytaj więcej na temat właściwości odżywczych karobu
Jak przygotować owocową piankę z karobem?
Składniki na 8 porcji:
- 1/2 kg mrożonych owoców (użyłam 200 g jagód, 200 g wiśni, 100 g malin),
- 100 g cukru pudru, np. z dodatkiem wanilii (można użyć również zamienników zwykłego cukru albo zupełnie z niego zrezygnować),
- 20 g soku z cytryny,
- 1 schłodzone białko z dużego jajka,
- karob kruszony Bakra,
- wiórki kokosowe,
- płatki migdałów.
Sposób przygotowania:
Do wysokiego naczynia wsypujemy cukier puder, dodajemy mrożone, lekko rozdrobnione owoce, wlewamy sok z cytryny i białko z jednego jajka. Wszystkie składniki mieszamy i następnie miksujemy blenderem, tak by owoce były dobrze rozdrobnione o jednolitej masie. Najlepiej zrobić to w naczyniu miksującym lub blenderze kielichowym. Powstałą masę przekładamy do miski i miksujemy 3-4 minuty, aż powstanie bardzo puszysta masa (można to zrobić w naczyniu miksującym, ale z dodatkiem motylka pomagającego ubić pianę).
Gotową piankę przekładamy do szklanych pojemników i dekorujemy kruszonym karobem, wiórkami kokosowymi i płatkami migdałów
. W sezonie można dodać świeże owoce. Deser najlepiej podawać schłodzony, ale nie można trzymać go zbyt długo w lodówce, by się nie rozwarstwił. Piankę można również na chwilę wstawić do zamrażalnika.
W przepisie wykorzystaliśmy bio karob udostępniony przez firmę Bakra