Teraz czytasz...
Mąka ryżowa – właściwości i zastosowanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Mąka ryżowa – właściwości i zastosowanie

Mąka ryżowa nadaje się jako ciekawe urozmaicenie codziennej diety nie tylko dla osób z nietolerancją glutenu. To dobry substytut mąki pszennej używany szeroko w kuchni japońskiej. Można ja otrzymać z ryżu białego lub ciemnego. W w tym drugim przypadku mąka jest pełnoziarnista, a więc zachowuje wszystkie wartości odżywcze.

Biała czy pełnoziarnista

Mąka ryżowa biała powstaje z ryżu oczyszczonego, a więc pozbawiona jest najcenniejszych składników. Ciemna natomiast zawiera wszystkie składniki z otrębów, bielma i zarodka, a także pięciokrotnie więcej błonnika. Składniki ważne dla człowieka to na przykład ligniany i fitoestrogeny.

Składniki odżywcze i mineralne w 100g:

Kaloryczność 348 kcal/100 g
Białko 7,2 g/100 g
Tłuszcz 0,7 g/100 g
Węglowodany 79,2 g/100 g
Błonnika 2,3 g/ 100 g

Indeks glikemiczny 40

 

Ponadto zawiera: potas 117 mg/100 g, wapń 10 mg/100 g, fosfor 90 mg/100 g, magnez 36 mg/100 g, żelazo 1,1 mg/100 g, cynk 0,8 mg/100 g i nieznaczne ilości manganu, miedzi, sodu, witaminy PP, B1, B2.

Zastosowanie mąki ryżowej

Mąka pełnoziarnista ma delikatnie słodkawy smak, więc nadaje się doskonale do słodkich wypieków, naleśników, deserów, ale też kotletów wegetariańskich i chleba.

Polecamy także artykuł: Czas na ryż eko!

Zobacz także


Ważne dla chorych na celiaklię: wstępnie skleikowana mąka ryżowa może pełnić rolę glutenu w pieczywie bezglutenowym, bo doskonale wiąże. Dobra proporcja to 10 g skleikowanego produktu na każde 100 g mąki ryżowej. Można nią też zagęszczać sosy. Wiele ciekawych przepisów można wyszukać na stronach z przepisami orientalnymi, dla wegetarian i osób z nietolerancją glutenu.

Małgorzata Górska

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.