Teraz czytasz...
Bursztyn: zdobi i leczy
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Bursztyn: zdobi i leczy

Bursztyn, cenny surowiec stosowany od wieków do wyrobu ozdób, ma znane od starożytności właściwości lecznicze. Egipcjanie nazywali bursztyn „kamieniem życia i zdrowia”. Piszemy o jego zdrowotnych walorach.

Bursztyn jest niejednorodny pod względem składu chemicznego. Zawiera węgiel, wodór, tlen, siarkę, kwas bursztynowy, ponadto inne pierwiastki śladowe i minerały (krzem, magnez, żelazo, wapń, potas), związki organiczne i substancje lotne. Kwas i olej z bursztynu używa się  w kosmetykach jako niszczące wolne rodniki i dezynfekujące, powstrzymujące procesy starzenia. Preparaty z bursztynu są stosowane w leczeniu reumatyzmu, astmy, owrzodzeń, podrażnień skóry, także na schorzenia oskrzeli, gardła oraz tarczycy. Nalewka bursztynowa obniża ciśnienie tętnicze. Przy zmęczeniu lub bólów głowy należy potrzeć kawałkiem bursztynu kark nadgarstek i skronie – w miejscu gdzie wyczuwalny jest puls.

Wtarcie w nadgarstek kropli nalewki działa orzeźwiająco i poprawia samopoczucie. Rozcieńczoną nalewką można płukać bolące gardło. Bursztyn tworzy ujemne jony, które korzystnie działają na organizm człowieka. Dlatego umieszczenie naturalnych bryłek w pomieszczeniu mieszkalnym dobrze wpływa na zdrowie przybywających w nim ludzi. Od dawna bursztyn uznawano za skuteczny lek na dolegliwości reumatyczne i astmatyczne.

W latach 60. ub. w. ten naturalny lek przypomniał franciszkanin – zielarz i wizjoner o. Czesław Andrzej Klimuszko. Sam wyleczył się nalewka bursztynową m.in. z ostrego zapalenia oskrzeli. Ojciec. Klimuszko zaleca też stosowanie nalewki wewnętrznie. W okresie panującej grypy, (ważne zwłaszcza teraz!) sposobem podnoszącym odporność jest dodawanie kilku kropel nalewki do herbaty. W razie zachorowania, poleca częste nacieranie okolic płuc i pleców. Zalecał wspomaganie leczenia przy pomocy nalewki bursztynowej osłabienia mięśnia sercowego, arytmii, bólu głowy. Franciszkanin pisał też o właściwościach przeciwrakowych jantaru.

Znany jest przepis sporządzenia nalewki bursztynowej, zwanej nalewką ojca Klinuszki. On sam nie zastrzegł oficjalnie jej receptury. Preparat ten można nabyć w aptekach i sklepach zielarskich. W prosty sposób można jednak samemu zalać okruszki bursztynu spirytusem i sporządzić przydatną  nalewkę.

Więcej o pożytkach z bursztynu oraz przepis na nalewkę– w najnowszym kwartalniku „Porady na zdrowie”

Przepis na nalewkę bursztynową (wg o. Klimuszki)

Kawałki oryginalnego, nieobrabianego bursztynu w ilości 50 g wypłukać w letniej wodzie, wsypać do ciemnej butelki i zalać 1 /2 litra czystego spirytusu. Przez 10 dni wstrząsać. Po dziesięciu dniach nalewka gotowa. Nie trzeba jej przecedzać ani przelewać do drugiej butelki. W  miarę potrzeby jedynie odlać jednorazową porcję. Bursztyn w spirytusie nie rozpuszcza się, a tylko wydziela z siebie mikroskopijne cząsteczki zabarwiające spirytus na złoty kolor.

Zobacz także

kiełki w słoiku

Po wyczerpaniu nalewki, można jeszcze raz kawałki bursztynu pokruszyć drewnianym lub porcelanowym tłuczkiem, wtedy lepiej naciągnie drugi raz, po czym ponownie zalać taką samą ilością spirytusu. Z jednej porcji bursztynu nalewkę można otrzymać tylko dwa razy.

Krzysztof Kamiński

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.