Teraz czytasz...
Rolnictwo ekologiczne. Przepisy, opłacalność, możliwości rozwoju – debata online
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rolnictwo ekologiczne. Przepisy, opłacalność, możliwości rozwoju – debata online

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza na spotkanie z cyklu Dialogów Obywatelskich. Tym razem będzie to dyskusja z udziałem Darii Hawat z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z zagadnieniami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego.

W trakcie debaty ekspertka wypowiadać się będzie na temat  obowiązujących przepisów, kryteriów i opłacalności upraw ekologicznych oraz możliwości gospodarstw posiadających certyfikat rolnictwa ekologicznego.

Debata na temat rolnictwa ekologicznego. Gdzie i kiedy?

Spotkanie odbędzie się w czwartek 9 lipca 2020 r. o godz. 14.00. Transmitowane będzie w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej. Na kanale YouTube oraz profilu Facebook.

Rolnictwo ekologiczne jest obszarem niezwykle ważnym w Unii Europejskiej i stale trwają działania mające na celu zwiększenie udziału tego sektora produkcji. W Polsce możliwości rozwoju upraw ekologicznych są wysokie i istnieje duży potencjał produkcji naturalnej. Rolnicy, którzy decydują się na przejście z gospodarowania konwencjonalnego na ekologiczne, mogą korzystać z finansowania ze środków unijnych oraz różnorodnych systemów wsparcia w zakresie wiedzy i organizacji – czego nie wolno stosować, co jest dozwolone, w jaki sposób pracować. Ponadto, rolnictwo ekologiczne to dbałość o środowisko naturalne, utrzymanie równowagi biologicznej oraz troska o nasze zdrowie – wyjaśnia Daria Hawat z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej.

Jak działa system rolnictwa ekologicznego? Czytaj: Jak działa certyfikacja ekologiczna?

Najważniejszym celem rolnictwa ekologicznego jest produkcja żywności o jak najwyższej jakości w sposób jak najmniej zakłócający funkcjonowanie środowiska naturalnego. Produkcja ekologiczna powinna łączyć przyjazne środowisku praktyki gospodarowania, wspomagać wysoki stopień różnorodności biologicznej, wykorzystywać naturalne procesy oraz zapewnić dobrostan zwierząt.

Pytania związane z rolnictwem ekologicznym

Powstają więc liczne pytania: jakie są zasady produkcji w rolnictwie ekologicznym? Jaka jest prognoza na przyszłość dla gospodarstw ekologicznych? W jaki sposób podporządkować się wymogom prawnym i organizacyjnym przy zmianie sposobu produkcji? Jak te przepisy będą wyglądały w przyszłości? W końcu – na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy zainteresowani uprawami ekologicznymi?

Na te i wiele innych pytań z zakresu rolnictwa ekologicznego odpowie Daria Hawat podczas Dialogu Obywatelskiego online. W dyskusji z dr. Krystianem Dudkiem (Instytut Publico, Akademia WSB), ekspertka Komisji Europejskiej przedstawi również charakterystykę unijnej produkcji ekologicznej i importu oraz odpowie na kluczowe, tytułowe pytanie – czy rolnictwo ekologiczne jest opłacalne?

Zapraszamy w czwartek 9 lipca 2020 r. w godz. 14:00-15:00 na transmisję spotkania na kanale YouTube Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz na profilu Facebook Komisji Europejskiej w Polsce z możliwością zadawania pytań.

Źródło: materiały prasowe

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.