Okres ogrodowy tak naprawdę nie kończy się w październiku, a trwa cały rok. Piękno i różnorodność roślin polega na tym, że zawsze – bez względu na czas i miejsce – możemy się nimi cieszyć. Poznajcie najpiękniejsze zimowe rośliny ozdobne.
Boże Narodzenie, choć to święta typowo zimowe, kojarzy się z wieloma roślinami ozdobnymi. Ich zielonym symbolem jest drzewko choinkowe. W naszych domach przyozdabiamy świerki, sosny, jodły, a nawet małe cyprysiki. I trzeba przyznać, że nawet bez lampek choinkowych drzewka te wyglądają efektownie. Mają ciekawy pokrój, a bujność gałęzi wprowadza nas w zimowy świąteczny czas.
W okresie Bożego Narodzenia zawieszamy też w domach jemiołę, która ma nie tylko znaczenie symboliczne, ale też cennym surowcem zielarskim (o czym wie niewiele osób).
Zieleń wokół domu
Nie widziałam jeszcze nigdy ogrodu bez drzewa iglastego. Takie rośliny nie dość, że szybko rosną, to nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Stąd większość posiadaczy prywatnych ogrodów właśnie na nie się decyduje. Dzięki swoim stonowanym kolorom mogą być dobrym tłem dla innych roślin. W okresie świątecznym warto je przyozdobić lampkami.
Większość gatunków roślin iglastych nie gubi igieł na zimę. W naszych ogrodach najczęściej spotkać można:
- sosnę czarną,
- sosnę pospolitą,
- jałowiec pospolity,
- jodłę pospolitą,
- świerk pospolity,
- świerk srebrzysty,
- cis pospolity,
- sosnę górską (kosodrzewinę),
- cyprysiki,
- tuje.
Pamiętajmy o tym, że większość roślin iglastych lubi lekko kwaśne podłoże (z wyjątkiem cisów, sosny czarnej czy świerka syberyjskiego).
Bezlistne ozdoby
Niestety, większość roślin traci liście na zimę. Jednak z pomocą przychodzą nam takie gatunki, które posiadają ozdobne pędy lub korę. Nawet w okresie bezlistnym wyglądają bardzo interesująco. Przykładem są tu:
- dereń biały (pędy czerwone),
- dereń rozłogowy (pędy żółte),
- klon pensylwański (kora w kolorze oliwkowym z białymi paskami),
- brzoza brodawkowa (biała, spękana kora)
- klon strzępiastokory (kora tego drzewa łuszczy się cienkimi płatami, jest w kolorze cynamonowym)
Powyższe gatunki sprawdzają się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Bardzo ładnie prezentują się podczas zimy, zwłaszcza jeśli obfituje ona w opady śniegu.
Krzewy ozdobne
Oczywiście nie możemy zapomnieć o krzewach wiecznie zielonych oraz o tych, których owoce pozostają na roślinie nawet zimą. W tym miejscu należy wspomnieć o roślinach takich jak:
- mahonia pospolita (owoce niebieskie, liście przebarwiają się na różne kolory),
- berberysy (owoce czerwone, krzew wiecznie zielony),
- ognik szkarłatny (owoce pomarańczowe),
- rokitnik pospolity (owoce pomarańczowe),
- śnieguliczka biała (owoce białe),
- róża dzika (owoce czerwone),
- ligustr pospolity (owoce czarne),
- ostrokrzew (czerwone owoce, zielone, błyszczące zimozielone liście; gatunek ten jest wykorzystywany przy wykonywaniu bożonarodzeniowych wieńców),
- sumak octowiec (roślina pięknie przebarwia się jesienią, aż do wiosny utrzymują się na niej czerwone owoce, pestkowce zebrane w kolby; uwaga: gatunek jest silnie ekspansywny).
Krzewy na których długo utrzymują się owoce, stają się sprzymierzeńcem dla ptaków. Warto więc zadbać o to, by w naszym ogrodzie znalazły się takie rośliny. Pomaganie zwierzętom zimą jest bardzo ważne.
Trzeba tez zauważyć, że z większości powyższych krzewów z powodzeniem możemy zrobić żywopłot. Rośliny dobrze znoszą cięcie i szybko się krzewią. Można je uprawiać w doniczkach, dlatego jeśli nie posiadamy ogrodu, zawsze możemy umieścić je na balkonie lub tarasie.
Mimo tego, że postawimy na drzewa i krzewy mrozoodporne w naszym ogrodzie, to niestety i one mogą ulec uszkodzeniu, na co wpływ mają warunki pogodowe. Ilość pokrywy śnieżnej, wilgotność, a także susza fizjologiczna (zbyt mały potencjał osmotyczny roztworu gleby, co utrudnia pobieranie wody), mają duży wpływ na kondycję roślin zimą.
Zimowe detale
Całość ogrodowych koncepcji dopełniają detale nieroślinne. Mowa tutaj o kamieniach, kawałkach drewna czy lampach ogrodowych, które wplatamy w kompozycje tak, aby tworzyła coś wyjątkowego.
Nieodłącznym elementem zimy i okresu świątecznego są lampki ogrodowe, które umieszczamy na ogrodzeniach czy roślinach oraz inne elementy, np. sztuczne mikołaje czy bałwany, które bez wątpienia dodają otoczeniu bajkowego klimatu. Oczywiście nie każdy lubi taki styl. Są osoby, które stawiają na prostotę i im polecam dekoracyjną gwiazdę wykonaną z drewna. Minimalizm i elegancja również pasują do zimowego klimatu.
Wykonanie karmnika dla ptaków i umieszczenie go w ogrodzie, a później wspólne rodzinne obserwowanie ptaków, jest również ciekawą propozycją do spędzenia czasu. Pamiętajmy o tym, aby dokarmiać ptaki podczas bezśnieżnej zimy oraz dużych mrozów. Po za tym okresem ptaki powinny same sobie radzić.
Literatura
- Drzewa i krzewy iglaste, L. Kurowski, Multico.
- Polskie drzewa liściaste i iglaste, Praca zbiorowa, 2017.
- Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Praca zbiorowa, 2016.
- Drzewa i krzewy liściaste, Praca zbiorowa, Multico, 2013.
- Zimowy ogród, M. Bartczak, Zieleń Miejska, nr: 1, 2008.
- Drzewa i krzewy iglaste, W. Seneta, 1987.
- Drzewa iglaste w zieleni miejskiej, A. Skórkowska, nr: 4, 2011.
- Mam Ogród, nr 11 i 12/2019.
- Mój Piękny Ogród, nr: 12, 2018.
- Mój Piękny Ogród, nr: 12, 2016.
- Mój Piękny Ogród, nr: 12, 2015.