Teraz czytasz...
Alergik w podróży? Certyfikaty dla hoteli
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Alergik w podróży? Certyfikaty dla hoteli

Najnowsze badania dowodzą, że co trzeci mieszkaniec Europy cierpi na alergię. Nic zatem dziwnego, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tak licznej grupy chorych, hotele decydują się dostosować pomieszczenia i restauracje do ich potrzeb.

Alergicy muszą przestrzegać wielu zasad, które mogą (choćby na początku) stanowić dla nich pewne ograniczenie. Z ich gospodarstwach domowych w znacznym stopniu wyeliminowane zostają alergeny, co jednak w sytuacji, gdy chory chce wyjechać i nocować poza domem? Niektórzy właśnie z powodu ryzyka zaostrzenia choroby ograniczają swoje podróże.

Europejska Fundacja Badań nad Alergią (ECARF)

O poprawę jakości życia osób z alergią dba Europejska Fundacja Badań nad Alergią (ECARF), która od połowy 2012 roku przyznaje hotelom prestiżowe certyfikaty, jeśli przystosują oni swoje pokoje dla potrzeb alergików. W Polsce certyfikacją z ramienia ECARF zajmuje się Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne, które działa przy Klinice Immunologii, Reumatologii i Alergii UM w Łodzi.

Znak Jakości ECARF przyznawany jest jednak nie tylko w branży hotelarskiej i restauracyjnej. Starać się o niego mogą również producenci towarów konsumpcyjnych, tj. kosmetyki, produkty do prania i czyszczenia odzieży, sprzęt AGD.

Znak Jakości ECARF dla hoteli

Hotelom oznaczenie jest przyznawane na dwa lata i daje ono klientom pewność, że znajdą oni w wybranym przez siebie miejscu wypoczynku przestrzeń całkowicie wolną od alergenów. Co to oznacza w praktyce? Najczęściej wydzielane jest osobne piętro, w którego wnętrzach szczególnie dba się o całkowitą eliminację pyłków, roztoczy, alergenów chemicznych i pokarmowych. Do takiej specjalnie oznaczonej strefy nie wolno wprowadzić żadnych zwierząt i obowiązuje w jej obrębie całkowity zakaz palenia tytoniu. Stosuje się w niej specjalny system wentylacji, a często także wyposaża w oczyszczający jonizator powietrza i jonizującą lampę solną. We wnętrzach rezygnuje się ponadto z tapet na rzecz ekologicznych mas pokrywających ściany.

Pokój dla alergika

Dużym siedliskiem alergenów jest łóżko, stąd by uzyskać certyfikat ECARF należy szczególnie o nie zadbać. Wymogów jest w tym zakresie wiele, a jednym z nich jest konieczność użycia materaca antyalergicznego ze specjalną nakładką, którą można wyprać (w delikatnych proszkach lub płynach). Niezwykle istotna jest również pościel, której wypełnienie musi być antyalergiczne. W pokojach dla alergików nie powinna znajdować się wykładzina z długim włosiem. Do czyszczenia dywanów konieczne jest użycie odkurzacza ze specjalnym filtrem. W takim pomieszczeniu nie znajdzie się świeżych i sztucznych kwiatów, ale też dekoracji mogących zbierać kurz. W pokojowych łazienkach muszą się z kolei znaleźć bezzapachowe i nie wywołujące podrażnień środki higieniczne.

Restauracyjne menu dla alergika

W czasie pobytu w hotelu alergik powinien mieć dostęp do pełnej oferty restauracyjnej, dostosowanej do pacjentów uczulonych na poszczególne produkty żywnościowe. Szef kuchni serwuje zatem najczęściej urozmaicony jadłospis, w którym znajdziemy m.in. pieczywo bezglutenowe, ale i desery bez zawartości orzechów, mleka i jaj, czy choćby bulion przygotowany bez selera. Alergik powinien mieć prawo swobodnego wyboru potrawy bez ryzyka, że zje coś niezgodnego z wymogami jego diety. Warto pytać kelnera o szczegółowy skład potrawy – ma on obowiązek udzielić wyczerpującej odpowiedzi w tym zakresie.

SPA dla osób z alergią

Hotele wyposażone w obiekty SPA często poszerzają swoją ofertę o specjalne zabiegi polecane osobom z alergiami. Z powodzeniem mogą one zastąpić wyjazd sanatoryjny, na który czeka się bardzo długo. Kąpiele w specjalnie przygotowanej wodzie (np. z dodatkiem jonów srebra) pomogą wyciszyć alergię. Chronią i odżywiają skórę oraz łagodzą podrażnienia, ale również w sposób naturalny niszczą bakterie i grzyby.

Hotele z certyfikatem ECARF w Polsce

W Polsce alergicy mają do wyboru wiele hoteli, które uzyskały certyfikat ECARF. Takie obiekty znajdują się m.in. w Gdańsku, Jeleniej Górze, Warszawie i Wieliczce. Zapotrzebowanie na dostosowane do potrzeb alergików pokoje jest duże, stąd coraz więcej osób przy wyborze miejsca wypoczynku kieruje się tym właśnie kryterium.

Zobacz także

Kosze z wikliny

Warto jednak nadmienić, że hotel może nie posiadać certyfikatu, ale jego wnętrza mogą być przystosowane na potrzeby alergików. Zawsze przed zarezerwowaniem pokoju dobrze jest o to zapytać, zdarza się bowiem, że pokój może zostać specjalnie przygotowany (wyeliminowane zostaną z niego potencjalne źródła alergenów). Warto dodać, że taka usługa powinna być bezpłatna i za realizację próśb klienta nie powinno się wymagać dodatkowych opłat.

Z alergią bez barier

Alergia nie musi stanowić dla chorego żadnego ograniczenia. Wybór hoteli, w których można wypocząć bez ryzyka zaostrzenia objawów choroby jest coraz więcej. Wiele pensjonatów przystosowuje również swoją ofertę do potrzeb małych dzieci, dla których pobyt w hotelu stanowić będzie nie tylko świetną zabawę, ale może być także szansą na złagodzenie alergii, np. skórnych (pozytywny wpływ na zdrowie ma już sama zmiana klimatu lub kąpiele w zbogaconej o określone pierwiastki wodzie). Przed zarezerwowaniem pokoju dobrze jest zatem skontaktować się z przedstawicielem hotelu i uzgodnić z nim szczegóły przyjazdu.

Agnieszka Gotówka |zdjęcie: Juanita De Paola / freeimages.com

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.