Teraz czytasz...
Rosół dobry na każdą okazję – poznaj nasze wskazówki
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rosół dobry na każdą okazję – poznaj nasze wskazówki

warzywa z rosołu i bulion w garnku

Jak przygotować perfekcyjny rosół? To zależy od tego, co ma być jego bazą. Może być to kurczak, kaczka, wołowina, ryba, dziczyzna, a także same warzywa. Za każdym razem sposób postępowania będzie nieco inny. W artykule dzielimy się sprawdzonymi recepturami na klasyczny rosół mięsny oraz wegański.

Jak przygotować klasyczny rosół?

Rosół można przygotować, bazując wyłącznie na mięsie drobiowym, ale jego smak stanie się znacznie głębszy, gdy dodamy do wywaru kości wołowe. Pamiętajmy również o tym, aby nie gotować rosołu wyłącznie na chudym mięsie. Będzie znacznie smaczniejszy, gdy znajdą się w nim również nieco tłustsze kawałki.

Oprócz mięsa konieczna będzie również marchew, seler, pietruszka (zarówno korzeń, jak i nać) oraz opalona nad gazem cebula. Do tego liście laurowe, ziele angielskie oraz inne przyprawy. Co ważne, nie należy ich wszystkich od razu wrzucać do razu garnka. Kolejność ma znaczenie!

Najpierw umieszczamy w zimnej wodzie mięso i kości. Dopiero gdy wywar się zagotuje, dodajemy do niego warzywa, ziele angielskie i liście laurowe. Całość gotujemy na bardzo wolnym ogniu (wywar nie może bulgotać, powinien jedynie delikatnie pyrkać) pod przykryciem przez około 3 godziny. Na sam koniec doprawiamy zupę mielonym pieprzem i solą (niektórzy lubią też dodatek lubczyku lub majeranku).

Jak przygotować rosół wegański?

Przygotowanie esencjonalnego bulionu warzywnego nie jest proste, ponieważ rosół zawdzięcza swój umamiczny smak przede wszystkim wolno gotowanemu mięsu i kościom. Chcąc z nich zrezygnować, należy szukać umamicznych nut gdzieś indziej. Gdzie? Oto kilka wartych uwagi sposobów:

  • do wywaru można dodać kilka suszonych grzybów,
  • alternatywą dla grzybów są świeże pieczarki,
  • warzywa mogą pozostać nieobrane, w ich skórkach również kryje się wiele cennych składników odżywczych (oczywiście trzeba je wcześniej dokładnie umyć),
  • zanim warzywa trafią do garnka, warto je wcześniej podpiec w piekarniku, podsmażyć na patelni lub opalić nad gazem jak cebulę,
  • do doprawienia poza standardowymi przyprawami warto wykorzystać sos sojowy (wówczas należy uważać z solą!).

Bez względu, na którą metodę się zdecydujesz, pamiętaj aby gotować bulion na bardzo wolnym ogniu przez minimum godzinę. Długie i powolne gotowanie to klucz do wydobycia smaku – czy to z mięsa, czy z warzyw.

Jak efektownie podać rosół?

Rosół zwykle serwuje się z makaronem, pokrojoną w kostkę marchewką i pietruszką. Doskonale smakuje również z lanymi kluskami. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy przygotować masę z maki i jajek w proporcji 1:2. Następnie należy dodać ją do ugotowanego rosołu, roztrzepując delikatnie widelcem. Pod wpływem temperatury ciasto powinno się ściąć i uformować w kluski.

Po więcej przydatnych w kuchni wskazówek zapraszamy na stronę Przepisy.pl

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.