Teraz czytasz...
Olejki eteryczne a naturalne środki czyszczące
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Olejki eteryczne a naturalne środki czyszczące

Agnieszka Gotówka

Kiedy zaczęłam przygodę z naturalnymi środkami czystości, wydawało mi się, że do dyspozycji mam tylko ocet i sodę oczyszczoną. O tym, jak bardzo się myliłam, przekonałam się bardzo szybko. W krótkim czasie wiele dowiedziałam się o olejkach eterycznych. Czym są i jak je stosować w domu bez chemii?

Jeszcze jakiś czas temu byłam przekonana, że olejki eteryczne stosuje się wyłącznie w aromaterapii. Dziś wiem już, że warto po nie sięgać również w leczeniu wielu dolegliwości oraz… w trakcie sprzątania.

Olejki eteryczne (łac. oleum aetheriumoleum aethereum) znajdują się w komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Zawierają w swoim składzie m.in. aldehydy, estry, terpeny i ketony.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/dom-bez-chemii-czyli-jak-krok-po-kroku-rezygnowalam-z-konwencjonalnych-srodkow-czystosci/

Przed długi czas olejki eteryczne były uznawane przez specjalistów za odpadowy produkt przemiany materii, który nie ma wpływu na rozwój roślin. Z czasem jednak okazało się, że mają one szereg właściwości, m.in. działają bakteriobójczo i przeciwwirusowo.

Jak pozyskuje się olejki eteryczne?

Olejki eteryczne w temperaturze pokojowej są lotną cieczą, choć w niektórych sytuacjach mają konsystencję oleistą lub mazistą. Najczęściej są bezbarwne, zdarzają się też zielonkawe i żółte. Ich ciężar właściwy jest mniejszy od wody (z wyjątkiem olejku cynamonowego i goździkowego). Cechą charakterystyczną olejków eterycznych jest ich silny aromat.

Olejki eteryczne uzyskuje się poprzez destylację parą wodną lub tłoczenie na zimno ziół, roślin bądź kwiatów. Temu właśnie olejki zawdzięczają swój silny zapach i liczne właściwości dobroczynne

– pisze w swojej książce „Naturalne środki czyszczące” Fern Green.

Przed nabyciem olejków eterycznych warto udać się do sklepu ekologicznego i poprosić o polecenie marek najwyższej jakości. W miarę możliwości postaraj się kupować olejki eteryczne pochodzące z upraw ekologicznych i sprawdzaj, czy produkt jest w 100% czysty. W ten sposób zyskasz pewność, że nie został wytworzony syntetycznie ani zmieszany z innymi substancjami. Sprawdzaj listy składników. Nie kupuj olejków eterycznych zmieszanych z olejkami perfumowanymi – są one często wytwarzane z użyciem syntetycznych substancji zapachowych

–  podpowiada Fern Green.

Rodzaje olejków eterycznych i ich zastosowanie

Do najpopularniejszych olejków eterycznych używanych w aromaterapii oraz do przygotowania naturalnych środków czystości należą:

  • olejek z drzewa herbacianego – działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwdrobnoustrojowo, antyseptycznie i przeciwwirusowo,
  • olejek lawendowy – wykazuje działanie przeciwzakaźne, antyseptyczne i przeciwgrzybicze,
  • olejek miętowy – działa przeciwwirusowo, antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie,
  • olejek eukaliptusowy – działa przeciwzakaźnie, odświeża też powietrze,
  • olejek cytrynowy – zwalcza wirusy, bakterie i grzyby,
  • olejek pomarańczowy – odświeża powietrze,
  • olejek grejpfrutowy – działa antyseptycznie, odświeża powietrze.

Warto też pamiętać, że wiele olejków eterycznych działa odstraszająco na komary. W tym celu warto używać olejek cytronelowy i olejek lawendowy. Z kolei obrzęk po ukąszeniu owada złagodzi olejek eukaliptusowy.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/naturalne-sposoby-na-komary/

Olejki eteryczne a dom bez chemii

Wśród naturalnych środków czystości prym wiodą ocet, soda oczyszczona i spirytus salicylowy. Niezwykle cenne są również olejki eteryczne. Nie tylko mają przyjemny zapach, który unosi się w całym domu, ale też doskonale radzą sobie z bakteriami, grzybami i wirusami. Innymi słowy, robią wszystko to, co chemiczne środki czyszczące, ale nie wykazują szkodliwego działania na ludzi i zwierzęta, są bezpieczne i tanie. Jak je stosować?

Zanim sięgniemy po olejek eteryczny, warto poznać jego właściwości. Należy je przechowywać poza zasięgiem dzieci w szczelnie zamkniętych butelkach i ciemnym miejscu. Trzeba też pamiętać, że niektóre z nich działają fototoksycznie, np. olejki cytrusowe lub drażniąco na skórę.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/jak-samodzielnie-przygotowac-naturalne-srodki-czystosci/

Jak łączyć olejki eteryczne?

Olejki eteryczne działają samodzielnie lub też można je łączyć z innymi. Trzeba to jednak robić umiejętnie. Nie poleca się łączenia ze sobą więcej niż 4-5 różnych olejków.

Najpopularniejsze mieszanki (propozycje Fern Green)

  • bazylia, cytryna i limonka
  • bergamotka, cytryna i mięta zielona
  • cynamon, goździki i pomarańcza
  • wanilia i lawenda
  • limonka i lawenda
  • lawenda, rozmaryn i eukaliptus

Olejki eteryczne nie tylko pięknie pachną, ale też wykazują szereg pozytywnych właściwości. Warto po nie sięgać na co dzień. Przydadzą się nie tylko podczas sprzątania, ale też do aromaterapii.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.