Zupa ramen to jedna z ciekawszych propozycji kuchni azjatyckiej. Kusi dobrym smakiem i paletą kolorów. Imponuje ilością dodatków. I myli się ten, kto uważa, że jej przygotowanie jest skomplikowane. Przekonajcie się sami.
Zupa ramen. Jak zrobić?
Przepisów na ramen jest całe mnóstwo. Jedne są trudniejsze, inne mniej. My stawiamy na prostotę i spora ilość dodatków. Zupa ma być pożywna, ostra w smaku i rozgrzewająca.
Ramen to ciekawa odmiana w kuchni. Zasmakuje wszystkim, choć dzieciom może przeszkadzać jej pikanteria.
Zupa w stylu ramen
Składniki
Bulion
- chińska mieszanka warzyw
- cebula
- korzeń imbiru
- olej
Dodatki
- pasta chili lub dowolna inna pasta
- sos sojowy
- 2-3 łyżki octu jabłkowego
- mleko roślinne niesłodzone
- czosnek
- garść suszonych grzybów
- sól
Opcjonalne dodatki
- płatki nori
- kapusta pak-choi
- papryka słodka
- pomidory
- kiełki
- makaron do ramenu może być ryżowy
Przygotowanie
- Warzywa z mieszanki wrzucamy do garnka z grubym dnem i podsmażamy na oleju. Następnie zalewamy warzywa wodą i zaczynamy gotować.
- Dodajemy ząbki z całej główki czosnku, gruby kawałek świeżego imbiru, całą cebulę (nie obieraną), najlepiej opaloną, oraz suszone grzyby i gotujemy ok. godzinę.
- Dodajemy pastę chili lub inną dowolną pastę (np. miso), którą mamy pod ręką. Jeśli nie mamy pasty, możemy dowolnie przyprawić pikantną przyprawą. Dodajemy szklankę mleka roślinnego, ocet jabłkowy, sporo sosu sojowego i gotujemy ok. 30 minut.
- Dodatki do podania zależą od tego co mamy do dyspozycji. W podstawowej wersji sprawdzą się płatki nori, kiełki i makaron. Z pozostałymi dodatkami można poszaleć, krojąc je na pół i podsmażając je lekko na patelni przed podaniem.