Nalewka – naturalny kosmetyk? Tak! Sprawdźcie 4 propozycje, które przekonają Was, że nalewki przydają się nie tylko do degustacji lub kuracji.
Nalewka nagietkowa na piegi
Składniki: Płatki nagietka, spirytus, wódka
Czas przygotowania: 4 tygodnie
Sposób przygotowania: Pomarańczowe płatki nagietka wsyp do butelki. Zalej spirytusem na 2 cm powyżej i odstaw na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Potem zlej i płatki ponownie zalej zwykłą wódką. Odstaw na kolejne dwa tygodnie. Po odcedzeniu obie nalewki zlej i połącz w jedną.
Zastosowanie: Miejsca pokryte piegami smaruj na noc, a rano zmyj najlepiej mieszaniną chrzanową przyrządzoną według receptury – świeżo utarty chrzan zalać wodą na 4 dni, przecedzić i zlać do buteleczki, następnie 2 łyżki takiego płynu wziąć na szklankę wody i przemywać skórę.
Nalewka skrzypowo-pokrzywowa na wzmocnienie
Składniki: Słój o pojemności 1,5 l, ziele skrzypu, ziele pokrzywy, 1 l alkoholu 70%
Czas przygotowania: 14 dni
Sposób przyrządzania: Świeże zioła włóż do słoja i zalej do pełna alkoholem. Powinny być całkowicie przykryte. Pozostaw na kuchennym blacie na około 14 dni. Po tym czasie nalewkę przefiltruj i przelej do butelek.
Zastosowanie: Zażywaj raz dziennie po 20-30 kropli w małym kieliszku z wodą dla wzmocnienia organizmu i poprawy metabolizmu. Nalewkę możesz również wcierać w skórę głowy i we włosy w celu ich wzmocnienia.
Zioła pozostałe po zlaniu nalewki możesz zalać ponownie wódką 40% lub wykorzystać, dodając bezpośrednio do kąpieli. Możesz także zalać je letnią wodą i po kilkunastu minutach przecedzić, a powstały płyn wykorzystać jako płukankę do włosów.
Nalewka pokrzywowa z nasturcją na wypadanie włosów
Składniki: Pokrzywa, liście nasturcji, spirytus
Czas przygotowania: 14 dni
Sposób przygotowania: Zmieszaj równe ilości świeżej, młodej pokrzywy oraz łodyg i liści nasturcji. Zmiel w maszynce do mięsa lub rozdrobnij w blenderze. Zmielone zioła włóż do słoika i zalej taką samą ilością
spirytusu. Odstaw w ciemne i suche miejsce na 2 tygodnie. Potem stosuj. Odlewaj zawsze tylko potrzebną ilość. Mieszaj z odrobiną przegotowanej wody albo z silną herbatą pokrzywową.
Zastosowanie: Nalewka polecana jest na łysienie. Nacieraj nasączonym tamponem skórę głowy i wcieraj we włosy, dobrze je rozczesuj. Zabieg stosuj 2-3 razy w tygodniu.
Nalewka chrzanowo-octowa
Składniki: Chrzan, ocet winny
Czas przygotowania: 10 dni
Sposób przygotowania: Świeżo utarty chrzan włóż do szklanego słoika lub butelki. Potem zalej octem winnym tak, by ocet pokrył całkowicie chrzan. Odstaw na dziesięć dni w ciepłe miejsce.
Zastosowanie: Według naturalistów dobroczynne są poranne i wieczorne smarowania skóry zajętej trądzikiem nalewką octowo-chrzanową. Nalewkę pozostaw na skórze na kilka minut, maksymalnie około 10. Potem zmyj najpierw gorącą, a potem zimną wodą.