Teraz czytasz...
12 naturalnych sposobów na stres
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

12 naturalnych sposobów na stres

Stres towarzyszy dzisiaj każdemu. Jest stałym elementem naszego życia. Czy to jednak oznacza, że mamy pozwolić, by je determinował?

Francuski lekarz, dr Soly Bensabat, przez wiele lat zajmował się pojęciem stresu. Opracował kilka zaleceń, które pozwalają zniwelować jego skutki na co dzień.

Prezentujemy kilka z jego rad.

Znajdź czas na sen!

12 sposobów na spokojne życie

 1. Bądź sobą, nie staraj się pozować na kogoś innego. Każda gra męczy i zmusza do ciągłego napięcia.
 2. Wiedz, czego chcesz w życiu. Postaw sobie jakiś cel, koniecznie realny i będący w zasięgu twoich możliwości. Bezpiecznie jest równocześnie wyznaczyć sobie także drugi, zapasowy cel. Nie wszystko przecież musi się udać. Mając alternatywę, nie załamiesz się tak szybko.
 3. Staraj się zadbać o różnorodność zajęć. Będziesz miał wtedy ochotę do działania. Stojąc przed przeszkodą, staraj się ją obejść. Nie wal bezmyślnie głową w mur, bo jest to bardzo stresujące.
 4. Uzewnętrzniaj to, co się dzieje w twoim wnętrzu. Ujawniaj swoje emocje. Nie tłum ich. Nie wstydź się płakać.
 5. Nie pozostawiaj problemów nierozwiązanych. Staraj się doprowadzać wszystko do końca.
 6. Zawsze kieruj się ku istocie sprawy. Działaj z dystansem i stosuj własną hierarchię wartości.
 7. Nie oczekuj zbyt wiele od innych osób. Ciesz się i ceń to, co osiągnąłeś. W ten sposób znikną liczne rozczarowania, a optymizm wzrośnie.
 8. Zastanów się, dlaczego działasz agresywnie. Dlaczego pewne sytuacje budzą u ciebie duże emocje? Zdarzenia dziejące się oceniaj z większa dozą humoru. Pamiętaj, że uśmiech służy rozładowaniu napięcia. Ważne jest też zachowanie proporcji w ocenie zjawisk.
 9. Umiejętnie planuj i wykorzystuj posiadany czas. Koniecznie musisz wygospodarować parę chwil na refleksję i odpoczynek.
 10. Nie przejmuj się za bardzo tym, co się wokół ciebie dzieje. Angażuj się w normie, dostosowując to do własnych możliwości.
 11. Chroń własne terytorium, wolność, dobytek i jednocześnie szanuj taką postawę u innych. Bezpieczną oazą powinien być dom. Wypracuj wolność, chociażby w formie prawa do własnej decyzji.
 12. Śmiej się, rozluźniaj, uprawiaj ćwiczenia fizyczne, także te wymagające wysiłku.

Więcej na temat naturalnych sposobów radzenia sobie ze stresem w książce „100 naturalnych sposobów na stres, nerwy i bezsenność” autorstwa Zbigniewa Przybylaka. Znajdziecie ją w każdej placówce Poczty Polskiej. Sprawdź dostępność w swoim regionie na poczyta.pl

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.