Teraz czytasz...
Amazon przejmuje amerykańską sieć ekomarketów Whole Foods. Komentarze w prasie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Amazon przejmuje amerykańską sieć ekomarketów Whole Foods. Komentarze w prasie

Avatar photo

13,7 mld kosztowało internetowego giganta Amazon, przejęcie największej amerykańskiej sieci marketów z żywnością ekologiczną i tzw. „zdrową żywnością”. Tą transakcją Amazon stał się już nie tylko potentatem handlu internetowego, ale silnym graczem na rynku tradycyjnym.

Pod szyldem Whole Foods działa od 1980 i posiada obecnie ponad 460 sklepów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Ubiegły rok sieć zakończyła ze sprzedażą w wysokości 16 miliardów dolarów. Whole Foods ma bardzo pozytywny wizerunek zarówno jako sprzedawca jaki i pracodawca. Transakcja kupna Whole Foods przez Amazon została dopięta 16 czerwca 2017 r.

Zgodnie z zapewnieniami obu stron marka Whole Foods nadal będzie istnieć a John Mackey, jej współzałożyciel i dyrektor generalny, zachowa stanowisko.

Przełom w handlu produktami spożywczymi

Komentarze zachodniej prasy wskazują, że ta transakcja może być początkiem przełomu w całej branży spożywczego handlu detalicznego.

Amazon dysponuje potężnymi technologiami ze świata online a Whole Foods nigdy nie bało się wprowadzać do swoich sklepów nowatorskich rozwiązań. Mariaż gigantów może wywrócić dotychczasowy porządek w branży spożywczej, zwracają uwagę komentatorzy brytyjskich i amerykańskich mediów.

Jak komentują  dziennikarze CNBC:

 Wraz z Amazonem wskakującym na rynek spożywczy z 400 lokalizacjami detalicznymi, obniżka cen i konkurencja ze strony marek prywatnych mogą się pogłębiać. Konsumenci szukają świeżych, bardziej naturalnych oraz ekologicznych produktów więc przestrzeń na pólkach dla dużych graczy może się skurczyć.

W amerykańskim Forbsie czytamy z kolei:

Deal pomiędzy Amazonem a Whole Foods będzie miał wygranych i przegranych. Wśród wygranych są konsumenci, technologie którymi dysponuje Amazon z pewnością dostarczą więcej opcji zakupowych, które pozwolą oszczędzić czas i pieniądze. Wśród przegranych będą tradycyjne sklepy osiedlowe, które nie będą wstanie sprostać działającemu na niskich marżach gigantowi oraz najmniej zarabiający pracownicy tacy jak np. kasjerzy, którzy wobec technologii stosowanych przez Amazon mogą stać się coraz mniej potrzebni. Chociaż wciąż nie wiadomo w jaki sposób Amazon zreorganizuje Whole Foods, video prezentowane na stronach Amazon Go Stores wskazują na jedno – nie będzie kasjerów. Z drugiej jednak strony oficjalne zapowiedzi Amazona są takie, że nie będzie redukcji w zatrudnieniu.

Teraz supermarkety w Wielkiej Brytanii wiedzą, że nadchodzi Amazon. Największe i przerażające zwierzę w dżungli handlowej sygnalizuje, że jest poważnym graczem w branży spożywczej

– czytamy w The Guardian. Opinię tą potwierdza fakt, ze na wieść o opisywanej transakcji w dół poleciały akcje Tesco, Carrefour i Wall Mart.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.