Teraz czytasz...
Zmywanie naczyń też może być eko! Jak zmywać skutecznie, a przy tym z myślą o środowisku?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Zmywanie naczyń też może być eko! Jak zmywać skutecznie, a przy tym z myślą o środowisku?

kobieta myje naczynia gąbką

Zmywanie naczyń to codzienna czynność, która jest nieodłączna w naszych domach. Niestety, często wiąże się z dużym zużyciem wody i detergentów, co ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Same detergenty również pozostawiają sporo do życzenia, jeśli chodzi o ich wpływ na nasze zdrowie. W tym artykule omówimy kilka sposobów, jak zmywać naczynia w sposób skuteczny i przyjazny dla środowiska, a także zdrowy dla nas.

Ekologiczne zmywanie naczyń – krok pierwszy – wybór właściwych detergentów

Pierwszym krokiem, który możemy podjąć, aby nasze zmywanie naczyń było ekologiczne i zdrowe, jest wybór ekologicznych, naturalnych detergentów. Większość tradycyjnych środków do zmywarek zawiera szkodliwe chemikalia, które są trudne do zneutralizowania i zanieczyszczają środowisko naturalne. Źle spłukiwane osadzają się na naczyniach, a potem trafiają podczas posiłków do naszych organizmów. Dlatego warto zwrócić uwagę na ekologiczne środki czystości, które są biodegradowalne i nie zawierają szkodliwych substancji, przez co nie są szkodliwe nawet przy przypadkowym połknięciu.

Jeśli nie posiadamy zmywarki, warto używać do zmywania naczyń naturalnej gąbki do zmywania, która jest bardziej ekologiczna niż typowe gąbki z tworzyw sztucznych, ponieważ są wykonane z naturalnych materiałów. Można również użyć specjalnych płynów do mycia naczyń – ekologicznych i nieszkodliwych dla środowiska.

W sklepach poza zwykłymi środkami czystości można znaleźć także te ekologiczne, ale nie ma się wtedy pewności, czy aby na pewno skład jest odpowiedni, a firma godna zaufania. Przy zakupach w internecie, wbrew pozorom, sprawa jest dużo łatwiejsza. W sklepie Ekodrogeria.pl płyny do mycia naczyń i inne środki czystości wybierają specjaliści, którzy sprawdzają, czy dane produkty są ekologiczne, zdrowe, bezpieczne i czy posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty. Znajdziesz tam nie tylko ekologiczne tabletki, płyny do zmywarki czy ekologiczne płyny do mycia naczyń, ale także sól do zmywarki, nabłyszczacze do zmywarki, gąbki, szczotki do mycia naczyń – wszystko naturalnie ekologiczne, z odpowiednimi certyfikatami.

Aby zmywanie stało się bardziej eko, warto także kupować płyn do mycia naczyń w dużych opakowaniach refill, czyli uzupełniających wcześniej kupioną butelkę. Zanim ta jedna butelka się zepsuje, można przez wiele miesięcy ją uzupełniać, dzięki czemu mniej plastiku powędruje do kosza.

Sposób na oszczędność wody przy braku zmywarki

Gdy brakuje zmywarki w domu lub na wakacjach, nieraz kusi by zmywać naczynia na bieżąco pod bieżącą wodą. Niestety ten sposób nie jest zbyt ekologiczny – choć się tego nie odczuwa, to zużywa się wtedy dużo wody. Najlepszym sposobem na oszczędność wody podczas zmywania jest zmywanie naczyń w zlewie z wodą, gdy wcześniej uda się ich więcej uzbierać, np. po całym dniu, wieczorem. Przed rozpoczęciem zmywania wystarczy napełnić zlew wodą, a następnie dodać detergent. Dzięki temu zużyjemy mniej wody i detergentu.

Zmywanie ręczne – jak je usprawnić i sprawić, by było jeszcze bardziej eko?

Postaraj się myć naczynia krótko po zjedzeniu posiłku, aby jedzenie nie zaschło na naczyniach. Jeśli muszą trochę postać, opłucz je lub namocz. Dobrze jest też podzielić naczynia na mniej i bardziej brudne. Zaczynając od tych mniej brudnych, dajesz czas namoczonym wcześniej, mocniej ubrudzonym naczyniom, aby namokły, przez co ich mycie stanie się łatwiejsze. Jeśli masz zlew dwukomorowy, w jednej komorze myj naczynia, w drugiej je płucz. Ten sposób pomoże zaoszczędzić sporo wody.

Czym zmywać ekologicznie?

Naturalne zmywaki/szczotki/gąbki do naczyń są również ekologiczną alternatywą dla sztucznych gąbek i ścierek. Są one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy bambus, i można je wielokrotnie wykorzystać. Zmywaki do naczyń są łatwe w utrzymaniu w czystości i nie wymagają użycia detergentów. Kto raz się przekona do mycia zmywakami ekologicznymi, prawdopodobnie nie zamieni ich na nic innego, ponieważ mycie takim zmywakiem jest zwyczajnie przyjemniejsze.

Co jeszcze można zrobić, aby zmywanie naczyń było ekologiczne?

Ostatnim sposobem, na który warto zwrócić uwagę, jest wybór odpowiedniego momentu na zmywanie naczyń. Zmywanie naczyń w godzinach szczytu może prowadzić do większego zużycia wody i energii. Dlatego warto zmywać naczynia rano lub wieczorem, kiedy mniej osób korzysta z wody.

Jeśli dopiero rozważasz zakup zmywarki, to gorąco do tego zachęcamy. Zmywanie w zmywarce jest bardziej ekologiczne niż zmywanie ręczne. Oczywiście należy przestrzegać paru zasad: zmywarka powinna być zawsze do końca załadowana, a naczynia powinny być odpowiednio ułożone, żeby strumień wody bez przeszkód mył powierzchnię naczyń. Warto też korzystać z programu eko, który zużywa najmniej wody i energii elektrycznej. Przy samym zakupie warto też zwrócić na klasę energetyczną urządzenia.

Jak widać ekologiczne zmywanie naczyń nie jest aż takie trudne, a na pewno warto się do niego przekonać. Dla naszej planety i dla nas samych!

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.