Zdrowa dieta wpływa zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną człowieka. Ważne jest by była ona odpowiednio zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb. Także do występujących chorób czy nietolerancji pokarmowych.
Odpowiednie odżywianie się to, obok aktywności fizycznej i dbałości o psychikę, podstawa dobrego samopoczucia. Zbilansowana dieta pełna niezbędnych składników odżywczych to zdrowe jedzenie. Aby takie było, należy nie tylko brać pod uwagę uniwersalne zasady żywieniowe, ale także dostosować dietę do swoich: potrzeb, chorób, nietolerancji pokarmowych (np. jeśli chodzi o produkty mleczne) czy celów (to ostatnie zadanie spełnia na przykład dieta odchudzająca).
W zdrowej diecie ważne jest też to, by składała się ona z produktów jak najbardziej naturalnych i wysokiej jakości, tak by „nie zaśmiecać” swojego organizmu.
Jak ułożyć zdrową dietę?
Główne zadanie, jakie ma zdrowa dieta, to pomóc właściwie każdemu odżywiać się tak, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Taka dieta musi być bogata w witaminy, minerały, zdrowe tłuszcze, pełnowartościowe białka, węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym i antyoksydanty.
Zdrowa dieta powinna być przede wszystkim bogata w warzywa i owoce oraz produkty jak najmniej przetworzone (np. produkty pełnoziarniste). W zdrowym menu nie powinno też zabraknąć ryb, w których zawarte kwasy omega-3 korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.
Jeśli chodzi o mięso to, podobnie jak rośliny strączkowe, jest ono źródłem białka i nie powinno go zabraknąć w diecie. Aczkolwiek wskazane jest ograniczenie jego spożywania – wystarczy 2–3 razy w tygodniu, a mięsa czerwonego należy jeść jak najmniej. Ważne jest też, by zwracać uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu oraz na to, by spożywane przez nas produkty były wysokiej jakości, najlepiej BIO i pochodziły ze sprawdzonych upraw czy hodowli.
Dieta Hashimoto i inne diety dla osób zmagających się z chorobami
Podstawą zdrowej diety jest też to, że może być ona doskonałą profilaktyką wystąpienia chorób, a także… lekarstwem. Dlatego też dieta Hashimoto oparta na spożyciu pełnowartościowych białek i produktów bogatych w „dobre” tłuszcze pozwala na naprawę funkcjonowania organizmu. Podobnie rzecz się ma przy diecie na wysoki cholesterol czy tej dla osób dotkniętych cukrzycą.
W takich dietach należy spożywać produkty, które nie wpłyną na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi czy cukru. W obu przypadkach sprawdzą się na przykład mąki z orkiszu czy biały makaron orkiszowy. Produkty z orkiszu są też polecane dla osób zdrowych oraz tych, które chcą zachować szczupłą sylwetkę, a uwielbiają produkty zbożowe.
Warto zwracać uwagę na to, co mamy na swoim talerzu i na to, czego nasz organizm potrzebuje, by być w dobrej formie. Zdrowa dieta powinna stać się nawykiem.