Teraz czytasz...
Nasiona pomidora – dlaczego warto posadzić je w ogrodzie warzywnym?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Nasiona pomidora – dlaczego warto posadzić je w ogrodzie warzywnym?

Nasiona pomidora to dla nas obowiązkowy zakup, gdy jesteśmy amatorami tego wyjątkowego warzywa lub też zamierzamy je sprzedawać. Pomidor należy do najpopularniejszych warzyw na całym świecie, dlatego nie dziwi, że można go kupić pod różnymi postaciami w każdym sklepie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że sklepy nie gwarantują nam tak wysokiej jakości, jaką moglibyśmy osiągnąć sadząc nasiona pomidora samodzielnie.

Nasiona pomidora – co trzeba wiedzieć o ich sadzeniu?

Osoby zainteresowane posadzeniem nasion pomidora w swoim ogrodzie muszą pamiętać, że warzywo to wywodzi się z cieplejszego klimatu (do Europy pomidor został sprowadzony z Ameryki Południowej). Z tego względu charakteryzuje się wysokimi wymaganiami cieplnymi i źle znosi przymrozki.

W Polsce pomidory uprawia się z rozsady. W praktyce oznacza to, że ich nasiona sadzi się w pojemnikach, które są przechowywane w ogrzewanych pomieszczeniach.

Optymalny czas wysiewu nasion pomidora to luty. Rośliny przesadza się do gruntu dopiero w chwili, gdy ryzyko wystąpienia przymrozków jest już mało prawdopodobne. Sadzonki pomidorów będą czuły się najlepiej w miejscach zacisznych, dobrze nasłonecznionych, chronionych przed silnymi wiatrami.

Dobrym stanowiskiem będą okolice murków czy żywopłotów. Część ogrodników decyduje się na uprawę pomidorów w szklarniach, jednak takie warzywa są mniej smaczne niż te, które miały okazję dojrzewać w pełnym słońcu.

Odpowiednia do uprawy pomidorów gleba jest przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, o lekko kwaśnym pH, koniecznie taka, która dobrze utrzymuje wilgoć. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby uprawiać pomidory w pierwszym, ewentualnie drugim roku po oborniku.

Nasiona pomidorów nie powinny być sadzone na stanowiskach, gdzie w poprzednich latach rosły inne rośliny wchodzące w skład rodziny psiankowatych. Jest to niewskazane, gdyż będą wówczas w dużym stopniu narażone na choroby i szkodniki charakterystyczne dla tej rodziny.

Zabiegi pielęgnacyjne, o których musi pamiętać osoba uprawiająca pomidory to: regularne podlewanie (koniecznie pamiętajmy, żeby strumień wody kierować na glebę, a nie na sadzonkę pomidora), odchwaszczanie, nawożenie, ściółkowanie. Pomidory potrzebują również podpór, ponieważ ich łodygi nie wytrzymają ciężaru owoców.

Dużym problemem przy uprawie pomidorów jest fakt, że należą one do roślin często atakowanych przez choroby i szkodniki. W celu zapobiegania im warto jest stosować ekologiczne opryski.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o uprawie pomidorów?

Ogrodnicy, którzy zdecydowali się na uprawę pomidorów w tunelu muszą mieć świadomość, że należą one do roślin obcopylnych. Z tego względu trzeba zadbać o to, żeby do szklarni, w której dojrzewają pomidory miały dostęp owady zapylające.

Innym rozwiązaniem może być samodzielne potrząsanie kwiatami tych roślin w celu uwolnienia pyłku. Jeżeli mamy więcej cierpliwości możemy przenosić pyłek z jednej sadzonki na drugą przy użyciu pędzelka.

Jeżeli chcemy, żeby pomidory rosły intensywnie, posadźmy je w towarzystwie takich roślin jak aksamitka, pietruszka i czosnek. Pamiętajmy, że pomidory nie powinny sąsiadować z rzodkiewką, kalarepą i koprem.

Obecnie w sprzedaży dostępne są nasiona różnych odmian pomidorów. Różnią się one między sobą kolorem, smakiem, wielkością, kształtem, terminem owocowania, stopniem podatności na choroby, zawartością składników odżywczych. Wybór jest tak duży, że z łatwością znajdziemy odmianę pomidorów, która będzie w najwyższym stopniu dostosowana do naszych potrzeb.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.