Teraz czytasz...
Jan Woźniak (Beskid Chocolate): Jesteśmy w przededniu czekoladowej rewolucji. Nadchodzi dobry czas dla czekolady rzemieślniczej
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jan Woźniak (Beskid Chocolate): Jesteśmy w przededniu czekoladowej rewolucji. Nadchodzi dobry czas dla czekolady rzemieślniczej

Avatar photo

Mam wrażenie, że jesteśmy w przededniu małej czekoladowej rewolucji. I my tą rewolucje trochę podsycamy – mówi Jan Woźniak, założyciel i właściciel manufaktury Beskid Chocolate.

Pierwszym polskim producentem czekolady od ziarna do tabliczki jest Manufaktura Czekolady – Chocolate Story, która rozpoczęła swoją działalność dekadę temu. Prężnie działa Surovital, która skupiła swoją uwagę na produkcji czekolady z nieprażonego ziarna kakaowca, poprzez nietypową obróbkę surowca. Wszystkie produkty z tej firmy posiadają certyfikat ekologiczny. Kolejny producent czekolady rzemieślniczej to Czeco. Marka działa na stołecznym rynku od 2016 roku.

– Opisując nasz lokalny rynek chciałbym zainteresowane osoby tą tematyką odesłać do bloga Natalii Aurory Ignacek (link do tekstu na blogu na końcu naszego artykułu), która w jednym ze swoich artykułów dogłębnie analizuje polską czekoladę rzemieślniczą– mówi Jan Woźniak.

A może domowa czekolada?

Nasza przygoda z czekoladą rozpoczęła się w 2018 roku początkowo na bazie gotowych kuwertur pod marką Słodki Przystanek, by przekształcić się już w projekt w pełni „bean to bar” pod nazwą Beskid Chocolate.

W polskim internecie nie udało mi się znaleźć praktycznie, żadnych informacji dotyczących produkcji czekolady od ziarna do tabliczki. Pierwsze rozmowy z klientami obnażyły nam całkowitą nieznajomość rynku czekolady rzemieślniczej, a co za tym idzie prawie zerowy popyt na tego typu produkty.

W związku z tym od samego początku realizujemy projekt beantobar.pl, który ma na celu popularyzację wiedzy na temat czekolad od ziarna do tabliczki oraz pomaga rozpocząć przygodę w produkcję czekolady w domu – relacjonuje Jan Woźniak. Celem jest popularyzacja rzemieślniczej produkcji czekolady w Polsce. Spowoduje to zwiększenie świadomego popytu na czekoladę rzemieślniczą.

– Większa ilość manufaktur spowoduje większą świadomość potencjalnych nabywców, rynek rzemieślniczy przejmie część klientów z rynku przemysłowego dając konsumentom produkty o lepszej jakości – przekonuje Jan Woźniak.

Jak zrobić czekoladę? O tym można przeczytać

Na stronie beantobar.pl dostępny jest poradnik „Jak zrobić czekoladę?”, gdzie można znaleźć podstawowe informacje o tym jak zacząć czekoladową przygodę. W sprzedaży są urządzenia do domowej i rzemieślniczej produkcji czekolady – kamienne młynki – melangery do powolnego rozcierania czekolady, w którym to urządzeniu zachodzą dwa procesy rafinacja – rozdrobnienie do poziomu poniżej 20 mikronów kawałków ziarna kakao i cukru oraz konszowanie – wielogodzinne mieszanie.

Więcej o tym jak powstaje rzemieślnicza czekolada

– Pod wpływem tarcia kamiennych rolek temperatura masy czekoladowej rośnie i następuje odparowanie niekorzystnych aromatów, które są pozostałością po procesie fermentacji ziarna kakaowego. Na tą chwilę wprowadziliśmy na rynek kilkadziesiąt małych melangerów, często te urządzenia nie są wykorzystywane do produkcji czekolady, a do produkcji past orzechowych przez małe pracownie lodów, używane są również do domowej i rzemieślniczej produkcji kremów orzechowo – czekoladowych. Wiem, że na tą chwilę w Polsce jest kilka osób, które wprowadziły już tabliczki  „bean to bar” na rynek i w najbliższych miesiącach będą pojawiać się kolejni mali producenci – dodaje Jan Woźniak.

Link do tekstu na blogu Natalii Ignacek (Aurora Czekoladowa) http://blogczekolady.pl/2019/03/26/czekolada-bean-to-bar-pl/

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.