Teraz czytasz...
Zioła na zmęczenie. Po które sięgnąć?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Zioła na zmęczenie. Po które sięgnąć?

W naturze istnieje cała grupa ziół, które mogą pomóc nam w łagodzeniu dolegliwości wywołanych przewlekłym przemęczeniem. Warto mieć w domu m.in.: melisę, chmiel i kozłek lekarski.

Dwa pierwsze to zioła powszechnie znane, używane i cenione od dawna ze względu na swoje lecznicze właściwości. Wykazują działanie uspokajające, pomagają w zasypianiu oraz utrzymaniu pozytywnego nastroju i w odprężeniu po ciężkim dniu.

Podobne właściwości jak melisa i chmiel wykazuje kozłek lekarski zwany również walerianą. Nazwa rodzajowa pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego valere, czyli „być zdrowym”. W średniowieczu był często uprawiany w ogrodach przyklasztornych jako lek na wszystkie dolegliwości.

Przeczytaj także: Zespół przewlekłego zmęczenia chorobą naszych czasów

Dzisiaj wiemy, że waleriana to niezwykła roślina, która pomaga poradzić sobie ze stresem związanym z intensywnym stylem życia. Udowodniono klinicznie, że pomaga przy bezsenności oraz wspiera dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Dla dobrej energii i uzdrawiania duszy

Zaskakującą rośliną, po którą warto sięgać w przypadku nieprzyjemnych następstw przepracowania i zmęczenia, jest lipa. Dla większości z nas jest znana jako środek polecany na infekcje, przy przeziębieniach czy grypie.

Przeczytaj także: Zioła w kuchni – rośliny najlepsze do samodzielnej uprawy

W tradycji ludowej odgrywała również inną, szczególną rolę. Lipa jest uznawana za synonim spokoju i bezpieczeństwa, przypisywano jej moc dodawania dobrej energii i uzdrawiania duszy. Te właściwości lipy zostały poparte badaniami, a Europejska Agencja ds. Leków wskazuje na jej zastosowanie jako łagodnego środka uspokajającego.

Napary z lipy są bezpieczne i polecane zarówno dorosłym, jak i dzieciom, w szczególności w formie ciepłego naparu połączonego z mlekiem.

Śpij spokojnie

Do łagodzenia przykrych następstw codziennego stresu i przepracowania warto sięgnąć po lawendę. Pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego i stanowi piękny symbol Prowansji. Jej cenne właściwości skumulowane są przede wszystkim w olejku, który zawiera związki aromatyczne o działaniu wyciszającym układ nerwowy. Lawenda pomaga szybciej zasnąć oraz łagodzi skutki napięcia nerwowego. Suszone kwiaty lawendy, zamknięte w materiałowym woreczku, warto położyć przed snem na poduszkę, pomoże to bowiem poprawić jakość i długość snu.

Działanie uspokajające oraz wspomagające zasypianie posiada również wrzos zwyczajny, który jako roślina lecznicza stosowany był już w średniowieczu.

Przeczytaj także: Znajdź czas na sen!

Siła spokoju

Ciekawa i mniej znana dzisiaj roślina to ruta zwyczajna. Pochodzi z Europy Południowej i używana była już w starożytności podczas obrzędów jako przyprawa do różnych dań, a także lek. To właśnie jej lecznicze właściwości sprawiają, że może być stosowana w charakterze środka uspokajającego w stanach wyczerpania nerwowego, rozkojarzenia i tzw. nerwicy wegetatywnej objawiającej się napadami bólowymi i skurczami.

Przeczytaj także: Melisa w kuchni i apteczce

Warto wspomnieć także o dziurawcu, nazywanym również zielem świętojańskim. To jedna z najdłużej znanych roślin zielarskich. W starożytności i średniowieczu przypisywano jej magiczną moc ochronną. Stosowany jest z powodzeniem jako środek rozkurczowy, w stanach depresyjnych, wyczerpaniu nerwowym, zaburzeniach snu i niepokoju.

Przeczytaj także: Niepokalanek mnisi – roślina dedykowana kobietom

Autorem tekstu jest Mirosław Angielczyk, dr nauk ogrodniczych, znawca tematyki zielarskiej i ziołoleczniczej, właściciel Podlaskiego Ogrodu Botanicznego.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.