Teraz czytasz...
Dlaczego ciągle czujesz zmęczenie? 5 prawdopodobnych przyczyn
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Dlaczego ciągle czujesz zmęczenie? 5 prawdopodobnych przyczyn

Nadmierne zmęczenie to ogromny problem cywilizacyjny, który pośrednio wynika z szybkiego tempa życia w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Ciągłe uczucie przemęczenia negatywnie wpływa na życie zawodowe, prywatne i ogólną jakość życia, dlatego należy podejmować odpowiednie kroki, aby je zwalczać.

Przyczyn stałego odczucia zmęczenia może być wiele, jednak w dzisiejszym artykule przedstawionych zostanie 5 najczęstszych powodów.

Nadmierne zmęczenie – charakterystyka

Poczucie zmęczenia w pewnych sytuacjach jest w pełni naturalne i nie powinno być powodem do niepokoju, o ile jest adekwatne do podejmowanych działań. To bardzo korzystne zjawisko, które jest naturalnym mechanizmem obronnym, aby nie dochodziło do nadmiernego obciążania organizmu.

Zazwyczaj odczucie przemęczenia wynika z:

  • nadmiernego obciążenia fizycznego – intensywny trening, wyczerpująca praca fizyczna itp.;
  • przemęczenie pracą umysłową – konieczność stałego skupienia się i koncentracji potrafi być bardzo wyczerpujące;
  • obciążenia emocjonalnego – na skutek trudnych sytuacji życiowych lub zawodowych.

W takich sytuacjach wystarczy zapewnić organizmowi możliwość odpoczynku i relaksu, aby doszło do regeneracji.

Jednak jeśli uczucie przemęczenia nie mija, jest nieadekwatne, współwystępuje z innymi objawami (omówionymi w dalszej części) lub utrzymuje się powyżej 6 miesięcy, należy poszukać przyczyny i włączyć działania przeciwdziałające, ponieważ może to być zespół chronicznego zmęczenia.

Zespół chronicznego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia, nazywany również chronicznym zmęczeniem zazwyczaj dotyczy osób poniżej 40. roku życia i częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Negatywnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na możliwość podejmowania codziennych aktywności.

Do głównych objawów chronicznego zmęczenia należą:

  • stałe zmęczenie mimo odpoczynku;
  • rozdrażnienie, odczuwanie senności i braku energii;
  • bóle głowy trudne do zlokalizowania;
  • bóle stawów;
  • bóle gardła lub chrypka;
  • bóle mięśni;
  • problemy z pamięcią i koncentracją.

5 najczęstszych przyczyn przewlekłego zmęczenia

Przewlekłe zmęczenie może mieć wiele przyczyn i coraz częściej dotyczy również dzieci i młodzieży, które mogą być nadmiernie obciążone przez różnorodne zajęcia umysłowe i fizyczne.

Warto pamiętać, że przewlekłe zmęczenie może dotyczyć praktycznie każdej grupy zawodowej, a nawet osób niepracujących.

Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego zmęczenia?

Nadmierna aktywność fizyczna

Podejmowanie nadmiernej aktywności fizycznej z dużą częstotliwością bez odpowiedniego czasu na regenerację może doprowadzić do długotrwałego przemęczenia organizmu.

Taki sam efekt może przynieść zbyt obciążająca praca fizyczna w dużym wymiarze godzin.

Przemęczenie umysłowe

Ciężka praca umysłowa lub duża ilość nauki może doprowadzić do zmęczenia umysłowego, które najczęściej objawia się problemami z koncentracją i pamięcią.

Ten rodzaj zmęczenia dotyczy przede wszystkim pracowników umysłowych, studentów i uczniów. Często wynika z nadmiaru obowiązków, zbyt trudnych zadań do wykonania lub nadmiernego perfekcjonizmu i przesadnej ambicji.

Niedostateczna ilość snu

Kolejną przyczyną chronicznego zmęczenia może być nieustanny niedostatek snu, który może być spowodowany bezsennością, problemami zdrowotnymi lub zbyt dużą ilością obowiązków.

Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu może spowodować rozwój zespołu chronicznego zmęczenia.

Nieprawidłowa dieta

Niedobory witamin i mikroelementów również mogą być przyczyną stałego uczucia zmęczenia. Wysoko przetworzone dania, brak warzyw oraz owoców i duża ilość cukrów prostych zaburza gospodarkę węglowodanową i negatywnie wpływa na poziom energii życiowej.

Choroby

Niestety częstą przyczyną chronicznego zmęczenia są różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Jeśli wykluczone zostały inne przyczyny, a zwykły odpoczynek nie niweluje odczucia braku energii, to warto udać się do lekarza i rozpocząć diagnostykę w celu poszukania przyczyny takiego stanu, aby móc jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie.

Wśród chorób, które mogą wywoływać nadmierne zmęczenie, wymienić można:

  • anemia;
  • wirusowe zapalenie wątroby;
  • cukrzyca typu 1 lub 2;
  • insulinooporność;
  • choroby płuc;
  • zaburzenia snu np. bezdech nocny;
  • nieujawnione choroby serca (np. zapalenie mięśnia sercowego po niewłaściwie leczonej grypie);
  • choroby z tarczycą – zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy może objawiać się zmęczeniem;
  • niewydolność nerek;
  • infekcje układu moczowego;
  • nietolerancje pokarmowe;
  • zakażenia wirusowe.

Jak widać, przyczyn stałego zmęczenia może być wiele, ale wykonanie badań i prawidłowa diagnostyka, a następnie podjęcie leczenia może zlikwidować problem.

Dodatkowo szybkie podjęcie leczenia zapewnia lepsze rokowania i zmniejsza ryzyko kolejnych komplikacji.

Nieustanne zmęczenie – jak sobie radzić?

Podstawą do walki ze zmęczeniem jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Higiena snu, redukcja stresu, aktywność fizyczna dopasowana do możliwości i potrzeb organizmu oraz prawidłowa dieta, to pierwszy krok do poprawy samopoczucia i zapewnienia sobie energii życiowej.

Należy zapewnić organizmowi możliwość wypoczynku i odpowiednią ilość snu, czyli od 6 do 8 godzin każdego dnia. Niezwykle ważne jest też, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość ruchu, pamiętając o właściwej regeneracji i nieprzeciążaniu organizmu.

Dobrym pomysłem jest rekreacyjne uprawianie sportów: pływanie, spacery, jazda na rowerze, czy wędrówki górskie. Bardzo ważnym aspektem dbania o zdrowie jest dobrze zbilansowana dieta bogata w: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, ryby i tłuszcze roślinne, czyli np. nasiona, orzechy i oliwy.

O autorze:

Nazywam się Patrycja Daszkiewicz i bardzo lubię pomagać innym poprzez dzielenie się zdobytą wiedzą z zakresu odżywiania i dietetyki. Szczególnie lubię pisać na tematy związane ze zdrowym stylem życia i zbilansowanym odżywianiem. Jeżeli chcesz mnie poznać, to możesz mnie znaleźć na portalu doktorfit.edu.pl, gdzie jestem redaktorką.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.