Teraz czytasz...
Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci. Jaki krem wybrać?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci. Jaki krem wybrać?

Agnieszka Gotówka

Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Nie zapewnia też odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Trzeba zatem chronić ją przed słońcem, tylko który preparat wybrać?

Z jednej strony dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, by mogło dojść na ich skórze do syntezy witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i kostnego. Z drugiej jednak strony coraz częściej mówi się o zagrożeniach, które płyną ze zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne. W przypadku najmłodszych o wiele szybciej dochodzi do oparzeń słonecznych, które nie tylko są bolesne, ale też mogą prowadzić do uszkodzenia układu immunologicznego, co zwiększa ryzyko wystąpienia w przyszłości choroby nowotworowej skóry.

Polecamy serdecznie tekst na temat ekologicznego opalania: Filtry SPF w kremach przeciwsłonecznych. Najważniejsze informacje

Krem przeciwsłoneczny dla dzieci. Na co zwrócić uwagę?

W przypadku dzieci zalecana wartość SPF produktu ochrony przeciwsłonecznej wynosi co najmniej 30. Preparaty o SPF 50 powinny być stosowane u niemowląt, dzieci z jasną karnacją lub skórą atopową. W każdym przypadku krem powinien chronić zarówno przed  promieniowaniem UVB jak i UVA. Ważne też, by był wodoodporny.

Krem przeciwsłoneczny dla najmłodszych musi zawierać stabilne filtry. Istotne jest, by były one delikatne dla skóry: nie wywoływały podrażnień i reakcji alergicznych. Dotyczy to wszystkich składników kosmetyku, który – przeznaczony dla dzieci – powinien zawierać substancje najwyższej jakości, pozbawione toksyczności układowej i łagodnie działające.

Kremy przeciwsłoneczne a problemy skórne

Szczególnej ochrony wymaga skóra atopowa, która bywa sucha i podrażniona. Niestety, coraz więcej dzieci zmaga się z różnymi problemami skórnymi. I choć w okresie letnim wiele z nich ulega złagodzeniu, skóra wymaga zabezpieczenia przed słońcem na najwyższym poziomie. Najmłodszym ze skłonnością do alergii i AZS warto polecić balsam słoneczny Derma Sun. Nie zawiera filtrów przenikających, zapewnia ochronę przed promieniami UVA i UVB. Łatwo się wchłania, a skóra po jego użyciu jest miękka, delikatna i chroniona przed przesuszeniem. Kosmetyk nie zawiera substancji zapachowych, parabenów i barwników.

Bardzo dobrym składem, a przy tym wysokim stopniem ochrony wyróżnia się również wegański krem na słońce Eco Cosmetics. 100% składników jest pochodzenia naturalnego (z czego 95,6% składników roślinnych pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych). Kosmetyk wpisany jest na listę Vegan Society.

Przeczytaj: Kosmetyki dla dzieci. Jak wybrać najlepsze?

Jak chronić dziecko przed słońcem?

Krem przeciwsłoneczny to nie wszystko. Istotne jest również przestrzeganie kilku zasad:

  • Unikajcie spacerów w czasie największego nasłonecznienia (10.00-16.00). Wyjdźcie na podwórko rano lub wieczorem.
  • Ubierzcie się odpowiednio. Dziecko powinno mieć na sobie bawełnianą odzież, najlepiej w jasnych kolorach.
  • Bezwzględnie pamiętajcie o nakryciu głowy!
  • Pijcie duże ilości wody. Unikajcie soków i napojów gazowanych. Zawarty w nich cukier jedynie zwiększy pragnienie.
  • Pamiętajcie, by krem przeciwsłoneczny nakładać co 2-3 h. Jedna aplikacja nie wystarczy, by skutecznie chronić przed promieniowaniem słonecznym.

Przeczytaj również: Krem przeciwsłoneczny a ochrona środowiska

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.