Teraz czytasz...
Majtki menstruacyjne – opinie użytkowniczek i lekarzy

Majtki menstruacyjne – opinie użytkowniczek i lekarzy

Agnieszka Gotówka
Kobiety w majtkach menstruacyjnych

Majtki menstruacyjne opinie mają w większości pozytywne, ale nadal budzą spore zaciekawienie, niekiedy wręcz kontrowersje. Z czego to wynika? Jak działa tego rodzaju bielizna? Czy jest wygodna? I gdzie można ją kupić? Przeczytajcie.

Majtki menstruacyjne –  opinie

Na początek napiszmy, jak działają majtki menstruacyjne. To bielizna z pozoru wyglądająca tak samo jak tradycyjna. Od klasycznych majtek różni się jednak wbudowaną warstwą chłonną, która zabezpiecza przed przeciekaniem. Jest wygodna, dostępna w kilku rozmiarach i wersjach kolorystycznych.

Majtki na okres są najczęściej zaprojektowane w taki sposób, by dawały maksymalne poczucie komfortu. Szyte są z delikatnych dla skóry materiałów, które przepuszczają powietrze i dobrze odprowadzają wilgoć. Dla lepszego komfortu w okolicach intymnych w niektórych modelach wszyta jest bawełna organiczna. I właśnie takiej bielizny warto szukać! Dlaczego?

Komfort w trakcie okresu jest szalenie ważny. Tradycyjne podpaski nie zawsze są w stanie go nam zapewnić. Nie każda z nas chce (lub może) stosować kubeczek menstruacyjny. Majtki menstruacyjne są dla niego alternatywą. To również środek higieniczny zero waste bezpieczny i przyjazny środowisku.

  • Możesz zapomnieć, że masz okres.
  • Nie odparzają.
  • Nie wydzielają przykrego zapachu.
  • Nosisz je jak zwykłą bieliznę.
  • Idealne dla kobiet, które zmagają się z infekcjami związanymi z noszeniem tradycyjnych podpasek i tamponów (w majtkach menstruacyjnych skóra oddycha).
  • Chłoną wilgoć, więc zapewniają poczucie suchości.

Nie tylko na okres!

Bielizna menstruacyjna ma wbudowaną solidną warstwę chłonną. Sprawdzi się więc również wtedy, gdy zmagamy się z nietrzymaniem moczu. To też dobra alternatywa dla wkładek higienicznych.

Warto je nosić wtedy, gdy spodziewamy się miesiączki, ale nie wiemy w którym konkretnie dniu się pojawi. Możemy też traktować je jako dodatkowe zabezpieczenie w przypadku, gdy używamy podpasek, tamponów czy kubeczka menstruacyjnego, ale nasz okres jest na tyle obfity, że boimy się o przeciekanie. Sprawdzą się też w połogu (zwłaszcza w jego ostatnich dniach).

Opinie kobiet, które zdecydowały się używać majtek menstruacyjnych są najczęściej bardzo pozytywne. Wiele z nich podkreśla, że czuło się komfortowo, a niektóre mogły wręcz zapomnieć, że mają okres. Doceniana jest też delikatność bielizny dla skóry i brak przykrego zapachu. Mimo to spora grupa pań decyduje się, zwłaszcza w pierwszych dniach miesiączki, stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. kubeczek menstruacyjny.

Czarne majtki menstruacyjne
Majtki menstruacyjne (źródło zdjęcia: drogeria-ekologiczna.pl)

Majtki menstruacyjne – cena

Wśród minusów wielorazowej bielizny menstruacyjnej wymieniana jest cena bielizny. Koszt jednej pary waha się, w zależności od marki, od 70 do nawet 180 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że mamy do czynienia z bielizną, która będzie nam służyć przez bardzo długi czas. Jeśli też przeliczymy sobie, ile pieniędzy wydamy na tradycyjne środki czystości w skali roku czy dwóch, koszt bielizny nie będzie już wydawać się tak wysoki.

W bardzo dobrej cenie w stosunku do jakości są majtki menstruacyjne Soft Moon. Kosztują ok. 70 zł. Szyte są w Polsce z bardzo wysokiej jakości materiałów: bawełny i PUL-u, który chroni przed przeciekaniem (wykorzystuje sią ją również w pieluszkach wielorazowych).

Bielizna menstruacyjna Soft Moon dostępna jest w kolorze czarnym i czerwonym oraz w szerokiej gamie rozmiarów (od XS do XXXL). Wykończona delikatną koronką sprawia, że możemy czuć się kobieco i komfortowo nawet w czasie menstruacji.

Majtki menstruacyjne – opinie lekarzy

Trudno o jednoznaczne opinie specjalistów, lekarze bowiem wybór rodzaju zabezpieczenia podczas menstruacji zostawiają kobiecie. To ona musi wziąć pod uwagę swój komfort, wygodę i styl życia. Ale bez względu na to, co wybiorą, zawsze najważniejsza jest higiena. I to na niej lekarze najczęściej skupiają swoją uwagę. Podpowiadają, że najważniejsza jest regularna wymiana środków higienicznych.

Odpowiednio prana wielorazowa bielizna menstruacyjna nie stwarza żadnego zagrożenia, co więcej: może okazać się lepszym wyborem dla kobiet, które zmagają się z nawracającymi infekcjami intymnymi.

Nie można też pominąć aspektu środowiska: majtki na okres zamiast podpaski to duży ukłon w tę stronę.

Szacuje się, że w ciągu całego życia kobieta zużywa kilkanaście tysięcy sztuk podpasek i tamponów. To ponad 100 kg odpadów, które rozkładają się blisko 300 lat. Nie zapominajmy też o procesie ich produkcji, w którym dodaje się sporą ilość chemikaliów, m.in. chloru i substancji zapachowych. Wiele z nich uważa się za potencjalnie uczulające, co odczuwamy w postaci alergii kontaktowej, infekcji i podrażnienia miejsc intymnych.

Wielorazowe środki higieniczne są ich pozbawione. Dlatego uważa się je za bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska.

Jak prać?

To jedno z częściej pojawiających się pytań dotyczących majtek menstruacyjnych. Tu jednak nie ma żadnej filozofii: bezpośrednio po zdjęciu bielizny wystarczy przepłukać ją pod zimną wodą, następnie wyprać z innymi majtkami w temperaturze 30-40°C i wysuszyć. Niektórzy też przed rozpoczęciem prania włączają samo płukanie.

Można też użyć do prania odkażacz, ale nie jest to konieczne.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.