Świeże Daktyle MEDJOOL (nie suszone) mają 50% więcej potasu niż banany i zawierają 15 naturalnych, przyswajalnych witamin i minerałów. To najszlachetniejsza odmiana wśród wszystkich daktyli – a świat zna ponad 400 odmian. MEDJOOL jest daktylem świeżym i miękkim.
Dlaczego świeże daktyle, a nie suszone?
Bardziej znane w Polsce są zdecydowanie daktyle suszone, ale świeże daktyle również coraz łatwiej znaleźć na sklepowych półkach.
W jaki sposób na nie trafiają? Bezpośrednio po zbiorze są mrożone i w takiej postaci transportowane i przechowywane w Polsce. Rozmraża się je dopiero przed sprzedażą – oferowane są nie na ladach chłodniczych, ale na normalnych półkach – jak owoce. Po wyjęciu z mroźni daktyle medjool może być przechowywany prawie rok w temperaturze wyższej nawet do + 20. Ciekawostką jest to że ze względu na bardzo małą zawartość wody świeże daktyle MEDJOOL nie zamarzają nawet w -27 stopniach.
Daktyle MEDJOOL są bardzo wymagające i trudne w uprawie, tylko bardzo doświadczeni rolnicy potrafią je uprawiać. Rosną tylko w kliku miejscach na świecie – wzdłuż doliny rzeki Jordan:
- Izrael,
- Palestyna
- zachodnia Jordania,
a także południowa Kalifornia i w kilku miejscach w Australii.
Oprócz fachowej wiedzy potrzebują bardzo dużo wody a to wszystko niestety ma wpływ na cenę. Próbowano sadzić je w Meksyku, Hiszpanii czy w Tunezji, ale nie chciały rosnąć. Medjoole nie są daktylem najtańszym, ale na pewno są najbardziej cenioną odmianą świeżych daktyli na świecie i co ważne mają najwięcej witamin i minerałów ze wszystkich znanych odmian.
Inne miękkie świeże daktyle np. Kimia Mazafati to popularna mało wymagająca odmiana i rośnie głównie w Iranie. Z kolei w uprawie daktyli półtwardych odmiany Deglet Nour króluje Tunezja. Mazafati i Deglet Nour to jedne z najtańszych daktyli.
Właściwości odżywcze świeżych daktyli
Jeden Świeży Daktyl o wadze ok 24g zawiera*:
• 66 kcal, 17,99g węglowodanów,
• 0,43g białka,
• 1,6g błonnika,
• 15,95g naturalnych cukrów,
• 167mg potasu !!!,
• 15 mg wapnia,
• 13 mg magnezu,
• 15 mg fosforu,
• 0,11 mg cynku
• 0,22 mg żelaza
• 0.012 mg wit. B1 (tiamina),
• 0.014 mg wit. B2 (ryboflawina),
• 0.386 mg wit. B3 (niacyna),
• 0.060 mg wit. B6 (pirydoksyna),
• 4 µg wit. B9 (kwas foliowy) DFE,
• 2 µg wit. A (RAE),
• 0,6 µg wit. K
• i praktycznie zero tłuszczu – 0,04 mg.
Pomarszczona, czasami lekko odchodząca skórka, białe plamki (krystalizacja cukrów) na daktylach medjool wynikają z normalnego procesu dojrzewania i nie mają wpływu na walory smakowe i odżywcze.
Jak spożywać świeże daktyle?
Świeże daktyle MEDJOOL można spożywać w każdej postaci:
- na surowo,
- zapiekane
- gotowane.
Świetnie smakują nadziewane orzechami lub serem a także jako:
- dodatek do kanapek,
- sałatek,
- koktajli,
- musli
- szaszłyków.
Czekoladowy medjool z orzechem (przepis)
Składniki:
12 świeżych daktyli FRESH DATES Medjool
6 orzechów włoskich (plus trochę posiekanych do posypki)
50 g ciemnej gorzkiej czekolady
10g wiórków kokosowych do posypki
Sposob przygotowania:
Zrób małe nacięcie w każdym daktylu i usuń pestkę. Włóż pół orzecha do środka. Zanurz daktyla w rozpuszczonej gorącej gorzkiej czekoladzie i umieścić na papierze nim ostygnie. Posyp posiekanymi orzechami lub tartym kokosem w razie potrzeby. Przechowywać w lodówce.
Daktyle w diecie sportowców
Świeże Daktyle są od lat obowiązkowym elementem w diecie zawodowych sportowców. Osoby na dietach również odchudzających, dzieci i młodzież, a także diabetycy, osoby starsze i dorośli chcąc zachować energię i zdrowie powinni jeść daktyle codziennie – tak robi cały świat. Bogactwo minerałów i naturalnych cukrów, daje porządny zastrzyk energii na cały dzień.
Świeże daktyle posiadają dużą wartość energetyczną. Dodają energii przemęczonemu organizmowi już w pół godziny po spożyciu. Spożywanie daktyli reguluje napięcie mięśniowe, poprawia koncentrację i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Wszystko to dzięki żelazu, witaminom z grupy B, których daktyle mają pod dostatkiem oraz dzięki potasowi, którego daktyle są najlepszym źródłem.
Świeże daktyle jako źródło potasu i błonnika
Świeże Daktyle FRESH DATES Medjool mają najwięcej potasu ze wszystkich świeżych owoców: 696 mg/100g. Dzięki tak dużej zawartości potasu, świetnie wpływają na serce i zmniejsza poziom cholesterolu. Potas pobudza wydzielanie insuliny, uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek. Jest także niezbędny do właściwego funkcjonowania systemu nerwowego, pracy mięśni, bierze udział w dotlenianiu mózgu, poprawiając zdolność myślenia i koncentrację.
Potas jest niezbędnym minerałem, jaki organizm potrzebuje aby utrzymać poprawne skurcze mięśni, w tym skurcze mięśnia sercowego, do utrzymania zdrowego układu nerwowego i zrównoważonego metabolizmu. Jako, że potas nie jest magazynowany w organizmie oraz traci się go podczas pocenia, musi być stale uzupełniany. Zużywając potas wydala się sód, tym samym pomaga się w utrzymaniu niskiego ciśnienia krwi.
Świeże daktyle odmiany MEDJOOL są skarbnicą błonnika, dzięki czemu przyspieszają perystaltykę jelit, co jest pożądane przy zaparciach. Jedząc daktyle oczyszczamy jamę brzuszną ze zbędnych toksyn, pobudzamy soki żołądkowe do pracy, jelita do przesuwania treści pokarmowej, a trzustkę do wydzielania żółci.
Świeże daktyle EKO – Jak rozpoznać?
Jeżeli chcesz kupić świeże daktyle pochodzące z upraw ekologicznych, szukaj na opakowaniu unijnego logo żywności ekologicznej.
– Medjool nie jest rośliną wymagającą dużej ilości chemikaliów, aby utrzymać go w zdrowiu, niemniej jednak w uprawie konwencjonalnej sięga się po tego typu środki, aby walczyć z chorobami, grzybami i szkodnikami. Plantatorzy posiadający certyfikat ekologiczny oczywiście tego nie robią. Ich zadaniem jest szukanie równowagi przyrodniczej na plantacji, dlatego też np. wpuszczają na teren upraw owce, które są naturalnym wrogiem wielu szkodników. Przy okazji to świetne rozwiązanie dla właścicieli stad, bo zyskują darmowe pożywienie dla zwierząt. Przed grzybami drzewa chronią specjalne siatki. Jest też kilka środków ochrony, które są dopuszczalne w rolnictwie ekologicznym. Kluczowe jest dążenie do równowagi, tak aby jeden rodzaj szkodnika nie był w stanie mocno zaszkodzić plantacji. Jeżeli ma naturalnych wrogów, tak na pewno się nie stanie – tłumaczy Tamir Cohen, marketing menager największej izraelskiej spółdzielni zrzeszającej producentów daktyli Medjool
Zbiory odbywają się raz w roku. Zaczynają się w połowie sierpnia i kończą pod koniec października. Nie ma większych różnic, poza tym że w rolnictwie ekologicznym trzeba pilnować całego procesu, aby uniknąć wymieszania z daktylami konwencjonalnymi. Zbiory daktyli uprawianych w jakości BIO są ok. 15% niższe. Bardzo istotne jest odpowiednie znakowanie i przechowywanie produktów ekologicznych – trzeba cały system zorganizować tak, aby na każdym etapie można było zidentyfikować producenta i aby każdy etap logistyki podlegał certyfikacji. Musi być utrzymana ciągłość od pola do konsumenta. Udało nam się zbudować taki system i eksportujemy daktyle na cały świat.
15 zalet świeżych daktyli medjool
1. Zawartość potasu. Świeże Daktyle MEDJOOL mają najwięcej potasu ze wszystkich świeżych owoców: 696 mg/100g. Dzięki tak dużej zawartości potasu, świetnie wpływają na serce i zmniejsza poziom cholesterolu. Potas pobudza wydzielanie insuliny, uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek. Jest także niezbędny do właściwego funkcjonowania systemu nerwowego, pracy mięśni, bierze udział w dotlenianiu mózgu, poprawiając zdolność myślenia i koncentrację. Najważniejszą funkcją potasu jest regulowanie gospodarki wodnej, kontrola ciśnienia krwi i pracy nerek.
2. Układ krążenia. Daktyle mają świetny wpływ na nasz układ krążenia, utrzymują prawidłowe ciśnienie tętnicze i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy.
3. Wątroba. Owoce skutecznie wspomagają wątrobę w walce z toksynami, dzięki temu jest sprawniejsza i bardziej odporna na choroby. Co więcej, uzupełniają one niedobór glikogenu w wątrobie i mięśniach.
4. Oczy. Daktyle są skarbnicą witaminy A, która chroni i regeneruje oczy. Owoce te zawierają także dawkę luteiny i lecytyny, która ma zbawienne działanie na zmęczone oczy i utrzymuje je dłużej w idealnej kondycji.
5. Układ nerwowy. Bogactwo potasu i witamin z grupy B zadziała uspokajająco. Co więcej, daktyle zawierają taurynę – jest to substancja, która przeciwdziała depresji. Wszyscy, którzy żyją w stanie napięcia nerwowego lub psychicznego, powinny koniecznie wdrożyć daktyle do swojej codziennej diety.
6. Energia. Bogactwo cukrów w daktylach, daje porządny zastrzyk energii, a w połączeniu z orzechami, wydłuży się on jeszcze bardziej, poprzez zawarty w orzechach tłuszcz. Daktyle są od lat obowiązkowym elementem w diecie sportowców.
7. Cukrzyca. Świeże daktyle mają niski indeks glikemiczny (IG 43-54)* i mogą być spożywane w zdrowej zbilansowanej diecie przez osoby odchudzające się, a także osoby z cukrzycą typu 2. Jedzenie świeżych daktyli może istotnie zmniejszyć poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c) w surowicy i poprawić metabolizm.
8. Wzmocnienie sił witalnych. Daktyle mogą podnieść sprawność seksualną. Namocz garść daktyli w kozim mleku na noc. Rano zmiksuj wszystko dodając miód i kardamon do smaku. Wypijaj od czasu do czasu i obserwuj zmiany.
9. Wzmocnienie kobiet w ciąży. Daktyle są świetnym suplementem dla kobiet w ciąży. Dowiedziono, że spożywanie tylko 6 daktyli dziennie rozluźnia szyjkę macicy i przygotowuje organizm matki do wysiłku, jakim jest poród. Dodatkowo daktyle są polecane kobietom w połogu, aby szybciej doszły do pełnej sprawności.
10. Osteoporoza. 80% chorujących na osteoporozę to kobiety. Dolegliwość ta wzrasta zwłaszcza po przejściu przez kobietę menopauzy. Następuje zmniejszenie poziomu stężenia estrogenów, co jest częstym powodem występowania tej przypadłości . Regularne spożywanie daktyli zwiększy odporność kości, dzięki zawartości wapnia i białka.
11. Nadkwasota. Daktyle powinny się znaleźć także w diecie osób cierpiących na nadkwasotę, gdyż wykazują właściwości alkalizujące (zobojętniające kwasy). Po ich zjedzeniu pH soku żołądkowego będzie bardziej zasadowe, co w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością.
12. Zespół jelita drażliwego. Daktyle polecane są w diecie osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego, który objawia się kurczowymi bólami brzucha, nudnościami, burczeniem w brzuchu, biegunkami, zaparciami, wzdęciami. Dolegliwości te często nasilają się przy stresie. Daktyle są źródłem tryptofanu – aminokwasu biorącego udział w metabolizmie serotoniny, której zmniejszona ilość wpływa na nasilenie objawów w zespole jelita drażliwego.
13. Świeże daktyle medjool a lepsze trawienie. Daktyle to owoce idealne dla osób cierpiących na problemy trawienne, balansują bowiem proces trawienia i biorą w nim czynny udział. Są skarbnicą błonnika, dzięki czemu przyspieszają perystaltykę jelit, co jest pożądane przy zaparciach. Jedząc daktyle oczyszczamy jamę brzuszną ze zbędnych toksyn, pobudzamy soki żołądkowe do pracy, jelita do przesuwania treści pokarmowej, a trzustkę do wydzielania żółci.
14. Środek przeciwbólowy. Zawarty w daktylach magnez i salicylany działają podobnie jak aspiryna, łagodzą ból, stany zapalne i zbijają gorączkę. Mają działanie przeciwbakteryjne i zmniejszają infekcję w organizmie.
15. Zdrowie i naturalność. Świeże daktyle nie zawierają żądnych dodatków ani konserwantów. Świeże daktyle odmiany MEDJOOL, ze względu na dużą zawartość naturalnych cukrów, które są naturalnym konserwantem mogą być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu ponad rok od zerwania.
(15 faktów zebrał K. Olek z firmy Organic House)
Medjool – inspiracje kulinarne z Izraela
Oddajemy głos Tamirowi Coehnowi: W Izraelu je się mnóstwo daktyli. To narodowy skarb, tak jak w Polsce jabłko. Daktyle z powodzeniem zastępują tu słodycze, a przy tym mają wszystkie niezbędne składniki: białko, potas, cukry. Owoc jest dobry dla sportowców, triathlonistów. Jest niewielki, można go zabrać ze sobą wszędzie. Mało waży, a jedyne co trzeba wyrzucić, to pestka.
Można mieszać go z orzechami, wiele osób przyrządza też daktylowe truffle z kokosem i kakao. Medjolle sprawdzają się również jako składnik batonów sportowych, aczkolwiek wielu producentów sięga w tym wypadku po tańsze odmiany albo miesza tańsze daktyle z medjoolami. Są też ciastka i wypieki. W wielu przepisach pojawiają się daktyle. Niemniej jednak podczas wypieków przewagi medjoola maleją wskutek przetwarzania. Im bliżej naturalnego stanu tym lepiej.