Kiedy otworzyć sklep z żywnością EKO? O czym pamiętać podejmując taką decyzję? Jak wybrać lokalizację? – pytamy Sylwestra Strużynę, prezesa Bio Planet.
O współpracę z eko sklepami, rolnikami ekologicznymi i obserwacje dotyczące zmian na polskim rynku żywności ekologicznej spytaliśmy Sylwestra Strużynę przy okazji przygotowywania reportażu na temat Bio Planet, który ukaże się w najbliższym (1/2013, wiosna-lato) numerze czasopisma Eko Arka.
Organizowanie dostaw żywności ekologicznej do sklepów przez ponad 6 lat (obecnie Bio Planet zaopatruje ok. 500 specjalistycznych sklepów z eko żywnością) pozwoliło Sylwestrowi Strużynie na wyciągniecie kilku wniosków i porad dla osób, które chcą otworzyć eko sklep.
1. Praca i zaangażowanie
Otworzenie sklepu z żywnością ekologiczną wymaga dużego zaangażowania i pracy przede wszystkim ze strony właściciela. Ważna jest także edukacja sprzedawców, bo niewyedukowani ekspedienci z pewnością nam nie pomogą, a raczej zaszkodzą. W eko sklepie trzeba tworzyć więź z klientami, doradzać im. W tej pracy potrzeba dużej cierpliwości.
2. Nie otwieraj sklepu wiosną!
Bardzo ważna na starcie każdego biznesu, a więc także eko sklepu jest płynność finansowa i zapas gotówki. Zdecydowanie łatwiej je osiągniemy jeżeli otworzymy nasz eko sklep w okresie od września do listopada (zdążymy wypromować się przed świętami Bożego Narodzenia). Lepiej nie robić tego na wiosnę bo prawdopodobnie konsumenci nie dowiedzą się o nas przed Wielkanocą zaś lato to najtrudniejszy okres dla eko sklepów – lepiej aby nasza firma doświadczył tego okresu jak najpóźniej od otwarcia.
3. Miejsca parkingowe
Ważne jest żeby przed sklepem była możliwość zaparkowania. Lepsze są nawet peryferyjne tereny z parkingiem niż centrum bez możliwości zaparkowania
4. Wyróżnij się!
Zanim otworzysz swój eko sklep, poobserwuj inne sklepy w okolicy oraz ich ofertę. Mając zdobyte w ten sposób informacje dobrze jest spróbować się jakoś wyróżnić
Bio Planet Sp. z o.o. działa od października 2005 roku. Spółka jest obecnie liderem rynku polskiego w zakresie konfekcjonowanych produktów rolnictwa ekologicznego oraz w zakresie dystrybucji hurtowej produktów rolnictwa ekologicznego (także nabiału i mięsa). Firma dystrybuuje produkty pod marką „Bio Planet” oraz zajmuje się importem i dystrybucją żywności i ekoproduktów marek z innych krajów.
A jakie są Wasze oczekiwania od eko sklepów? Macie własne wnioski i przemyślenia. Zapraszamy do komentowania i przesyłania uwag.
(kp)