Teraz czytasz...
Mąka amarantusowa w kuchni
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Mąka amarantusowa w kuchni

Mąka amarantusowa cieszy się coraz większą popularnością. Polecają ją zwłaszcza osoby nietolerujące glutenu. Do czego warto ją wykorzystać? 

Mąkę amarantusową produkuje się z nasion trzech gatunków tej rośliny: Amaranthus hypochondriacus, Amaranthus cruentus i Amaranthus caudatus. Dodaje się ją do potraw zgodnie z przepisem lub własnym pomysłem.

Mąka amarantusowa powinna być przechowywana w ciemnym, chłodnym miejscu, najlepiej w szczelnym opakowaniu, do pół roku. Można trzymać ją nawet w zamrażarce.

Zastosowanie mąki amarantusowej

Nadaje się do ciast, ciasteczek, naleśników słodkich i wytrawnych, racuchów, makaronów. Można z jej udziałem przygotować płatki i krakersy. Jest cennym dodatkiem do chleba. W wypiekach, które nie muszą rosnąć, można użyć samej mąki amarantusowej. W tych  „rosnących”, np. chlebie, trzeba ją zmieszać z inną mąką.

Mąka amarantusowa nadaje wypiekom lekko orzechowy smak.

Skład mąki amarantusowej

Mąka amarantusowa w znacznym stopniu zaspokaja zapotrzebowanie na białko, co jest bardzo istotne dla wegetarian. W 100 g znajduje się 371 kcal, a indeks glikemiczny wynosi 39. W jej składzie obecna jest lizyna, ważny aminokwas, którego organizm sam nie jest w stanie wytworzyć. Są też fitosterole, aż 6,3% skwalenu, błonnik i znaczące ilości wapnia (64 mg), magnezu (120 mg)  i żelaza (4,86 mg).

Uwaga! Nie wolno zjadać surowych nasion amarantusa i mąki z nich wytworzonej. Może to zapobiec przyswajaniu przez ludzki organizm ważnych składników odżywczych. Przed spożyciem zawsze trzeba poddać ją obróbce termicznej.

Wykorzystaniem nasion amarantusa w żywieniu od lat zajmuje się prof. Tadeusz Haber z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Zobacz także

magnez w jedzeniu

Pomysły na potrawy z jej zastosowaniem można znaleźć w naszym dziale z eko przepisami.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.