Ashwagandha bije ostatnio rekordy popularności. Jej właściwości doskonale wpisują się w potrzeby dzisiejszego człowieka. Co to za roślina? Skąd pochodzi? I czy każdy może ją stosować?
Ashwagandha. Co to jest?
Ashwagandha znana też jest pod innymi nazwami, np. witania ospała, indyjski żen-szeń, zimowa wiśnia czy śpioszyn lekarski. Stosowana jest od setek lat. Bardzo często wykorzystują ją medycy ajurwedyjscy.
Jej nazwa odnosi się do charakterystycznego zapachu rośliny i jej właściwości. Przypomina woń konia, stąd „ashwa” (koń) i „gandha” (siła), którą ma dawać jej spożywanie.
Ta obdarzona wieloma pozytywnymi właściwościami roślina naturalnie rośnie w południowo-wschodniej Azji. Można ją też spotkać w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Afryce i w Australii.
W ashwagandzie znajdziemy witanolidy, alkaloidy, sitoinozydy i flawonoidy, a także wiele cennych witamin i minerałów.
Jakie działanie wykazuje ashwagandha?
Jest wiele schorzeń, w których pomocna jest ashwagandha.
- Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, stąd stosowana jest w schorzeniach jelit, zapaleniach stawów i nerek.
- Działa przeciwbakteryjnie na szczepy Gram-dodatnie (np. Staphylococcus aureus) i Gram-ujemne (np. Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae).
- Ma właściwości antyoksydacyjne.
- Pozytywnie wpływa na serce i układ sercowo-naczyniowy.
- Niektóre z badań wskazują na przeciwnowotworowe działanie ashwagandhy.
- Działa uspokajająco, przeciwlękowo.
- Łagodzi stres poprzez obniżenie poziomu kortyzolu.
- Wspomaga leczenie chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Parkinsona lub Alzheimera). Obecne w roślinie składniki chronią komórki układu nerwowego przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (toksyny, trucizny) i wewnętrznymi (wolne rodniki).
- Obniża poziom cholesterolu we krwi.
- Wspomaga płodność i korzystnie wpływa na libido.
- Wzmacnia odporność.
Uspokajające działanie ashwagandhy to najlepiej z udokumentowanych właściwości tej rośliny. Stąd też jej popularność w obecnych czasach, kiedy wielu z nas zmaga się z nadmierną nerwowością, brakiem odpoczynku czy szybkim tempem życia. Obecne w ashwagandzie składniki poprawiają ogólną wydolność organizmu, łagodzą lęk, wspomagają procesy regeneracyjne i wspomagają funkcje poznawcze.
Dla kogo ashwagandha?
Ashwagandha, mimo licznych właściwości prozdrowotnych, nie jest lekiem na wszystkie schorzenia i nie można stosować jej bez ograniczeń. To adaptogen, który oddziałuje na ciało i umysł. Pomaga przystosować się organizmowi do niekorzystnych warunków, np. wspomaga jego kondycję w czasie długiej ekspozycji na stres i przewlekłe zmęczenie.
Ashwagandha nie jest toksyczna, o ile jest odpowiednio stosowana i nie ma przeciwwskazań, by po nią sięgać. Polecana jest osobom nerwowym, zestresowanym, a także sportowcom. Zwolennicy medycyny naturalnej przekonują, że jest zdecydowanie lepszym wyborem niż kolejny kubek kawy (ashwagandha, w przeciwieństwie do kofeiny, nie powoduje chwilowego zastrzyku energii i nie uzależnia).
Po ashwagandhę można również sięgać w problemach ze snem. Jej wyciszające właściwości pomogą się wyciszyć, co może ułatwić zasypianie. Lepsza będzie też jakość snu.
W tradycyjnej medycynie ajuwerdyjskiej korzeń rośliny poleca się osobom, które pracują umysłowo. Adaptogen wspomaga koncentrację, poprawia funkcje poznawcze i ułatwia zapamiętywanie.
Ashwagandha a skutki uboczne
W aptekach kupić można ashwagandhę w kapsułkach, tabletkach oraz w płynie. Przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem. To ważne zwłaszcza w przypadku osób, które chorują przewlekle (np. na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze). Przeciwwskazaniami do stosowania ashwagandhy jest ciąża i karmienie piersią.
By kuracja przyniosła pożądany efekt, musi być kontynuowana co najmniej przez dwa miesiące. Mogą też pojawić się skutki uboczne, wśród których najczęściej odnotowywano zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz nudności i wymioty.