Teraz czytasz...
5 zapomnianych warzyw, które warto wypróbować w kuchni
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

5 zapomnianych warzyw, które warto wypróbować w kuchni

Warzywa powinny być dodawane do każdego posiłku. Doskonale wypełniają żołądek, zawierają też wiele antyoksydantów, które odżywiają nasz organizm oraz mają właściwości odmładzające. Ale dobrze, aby w naszej diecie także i one były jak najbardziej urozmaicone.

Warzywa mniej znane goszczą w kuchni wielu prawdziwych smakoszy. Znakomicie podbijają też ceny jarskich dań w restauracjach 😉. Smakują jednak wbrew pozorom swojsko, wcale nie egzotycznie. Nie wierzycie? Spróbujcie sami!

Fenkuł

Fenkuł, inaczej koper włoski, posiada o wiele więcej witaminy C niż znana nam dobrze cytryna. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Włoch, gdzie jest powszechnie stosowany. W smaku trochę podobny do selera, zresztą przez niektórych uważany za jego bliskiego kuzyna. Można go spożywać na surowo, we wszelkiej maści sałatach, grubo lub drobno pokrojonego. Należy jednak pamiętać, że fenkuł jest warzywem dość twardym, dlatego lepiej jest posiekać go na cienkie plastry. Można go również grillować oraz dodawać do zup i potrawek. Ma silny anyżkowy zapach, dlatego w niektórych krajach używa się go do sporządzania naparu do picia.

Skorzonera

Nazywana jest często wężymordem, a to ze względu na swój podłużny, ciemny kształt. Kucharze traktują ją najczęściej jak alternatywną wersję szparagów i podobnie przyrządzają w kuchni.

Przysmak ten swoje właściwości zdrowotne zawdzięcza głównie jednemu składnikowi – inulinie, która obniża poziom cukru we krwi, złego cholesterolu, poprawia trawienie i oczyszcza organizm z toksyn. Warzywo to świetnie uzupełnia terapię cukrzycy i chorób trzustki. Dawniej uważano też, że skorzonera leczy ukąszenie węża, jednak szybko okazało się, że nie jest to prawda.

Jarmuż

Jest szczególnie popularny w kuchni skandynawskiej, ale szturmem zdobywa rynek polski. Jest prawdziwym dobrodziejstwem natury – bogaty w białko, błonnik, witaminy C, PP, H, E i K, beta-karoten, witaminy z grupy B, a także sole mineralne – wapń, fosfor, magnez, żelazo, potas. Trudno go smakowicie przyrządzić, ponieważ jest dość twardy, ale smakosze wykorzystują go do przygotowania smoothie, koktajli, sałatek, dań na ciepło oraz wypiekają z niego chrupiące chipsy. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że jarmuż z roku na rok staje się coraz badziej modny.

Przeczytaj więcej na temat jarmużu

Topinambur

Nazywany jest też słonecznikiem bulwiastym, sprawdza się przy zaburzeniach trawiennych, jak i sercowo-naczyniowych. Podczas posiłku spełnia rolę podobną do tradycyjnych ziemniaków – syci i stanowi bazę dla naszego dania. Można go gotować lub zapiekać w piecyku. W smaku nieco orzechowy i bardziej wyrazisty niż konwencjonalny kartofel, poza tym też o wiele więcej kosztuje. Podobnie jak skorzonera obniża poziom cukru we krwi, jak również poziom złego cholesterolu. Zawiera sporo potasu, dlatego znakomicie reguluje ciśnienie tętnicze.

Przeczytaj jak wykorzystać topinambur w kuchni

Musztardowiec

Jest to liściaste warzywo o nieco musztardowym, ostrym smaku. Szeroko znany w krajach azjatyckich, szturmem zdobywa polski rynek. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie z jego nasion powstaje dobrze nam znana musztarda. Przysmak nadaje się do gotowania, duszenia lub pieczenia – specjaliści przygotowują go jak popularny szpinak. Jest warzywem łatwym w uprawie i o krótkim okresie wegetacji. Posiada wysokie wartości odżywcze ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego, witamin A, B i C oraz mikroelementów, takich jak żelazo, fosfor, wapń. Podstawowy przepis na danie z musztardowcem to połączenie liści tego warzywa z twarogiem i mozzarellą.

Autor: Małgorzata Szcześniak

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.