Teraz czytasz...
Roślinne odpowiedniki mięsa coraz bardziej popularne [badanie RoślinnieJemy]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Roślinne odpowiedniki mięsa coraz bardziej popularne [badanie RoślinnieJemy]

Roślinne odpowiedniki mięsa kupuje już 34,4% Polaków (przede wszystkim młodsze generacje). To jeden z rezultatów badań przeprowadzonych przez Panel Ariadna dla kampanii RoślinnieJemy.

Ponad połowa osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej to osoby w wieku poniżej 35 lat

Co trzeci Polak już teraz kupuje roślinne zamienniki mięsa. Wskaźnik ten rośnie jeśli weźmiemy pod uwagę konsumentów w wieku 18-24 i 25-34. Odpowiednio, zamienniki mięsa w tych grupach wiekowych spożywa 39,9% i 38,7% badanych konsumentów.

11,9% osób w wieku 18-24 spożywa takie produkty regularnie. 31% Polaków mimo że dotychczas nie jadało takich produktów, wyraża zainteresowanie i wskazuje, że mogłoby od czasu do czasu spożywać zamienniki mięsa.

Roślinnie, ale z mięsnym smakiem

Wyniki sondażu potwierdzają, że jedną z najbardziej pożądanych cech roślinnych alternatyw mięsa jest smak podobny lub lepszy od mięsa – przekonałyby one ponad połowę Polaków do jedzenia takich zamienników. Kluczowe okazują się również korzyści zdrowotne płynące z ich spożywania oraz konkurencyjna cena, w stosunku do produktów pochodzenia zwierzęcego.

73% Polaków jest gotowych ograniczyć spożycie mięsa jeśli jego zamienniki spełniać będą powyższe oczekiwania.

To wyzwanie dla wszystkich planujących wdrożenie roślinnych zamienników mięsa, jak i tych, którzy już je oferują. Kiedy kieruje się swoje produkty do masowego odbiorcy, poprzeczka zawieszona jest wyżej, a niskiej jakości produkty zaszkodzić mogą rozwojowi całej kategorii

– komentuje Maciej Otrębski.

https://biokurier.pl/relaks/weganska-kuchnia-polska-edyty-stepczynskiej-zamienniki-miesa-w-praktyce/?highlight=wega%C5%84ska

Jakich alternatyw mięsa poszukują Polacy?

38% Polek wskazało na alternatywy mięsa stanowiące bazę do dań obiadowych, przy czym to kobiety są najczęściej głównymi „kreatorkami posiłków”. Konsumenci zatem przede wszystkim poszukują właśnie tego „zamiennika obiadowego” – być może ten posiłek stanowi dla nich nadal największe wyzwanie, aby go „uroślinnić”. Mężczyźni są bardziej zainteresowani roślinnymi alternatywami dla burgerów czy kotletów – wskazuje to na ich preferencje i style odżywiania – wśród mężczyzn może to być między innymi duży nacisk na szybkość i efekt sytości

– komentuje Honorata Jarocka z Mintel.

Wśród najbardziej poszukiwanych potraw wymieniono:

Roślinne alternatywy mięsa stanowiące bazę do przygotowania dań obiadowych (roślinne mielone, stripsy a’la z kurczaka)
Gotowe dania z roślinnymi alternatywami mięsa (produkty garmażeryjne, mrożone, chłodzone i inne)
Roślinne alternatywy burgerów, kotletów, itp.
Roślinne alternatywy wędlin (roślinne kiełbaski, wędliny)

Dlaczego roślinny a nie wegański? O nazewnictwie produktów

Wyniki panel Ariadna wskazują na większą popularność terminu “roślinne” niż „wegańskie”.  Słowo „roślinny”, będące w dalszym ciągu jednoznacznym komunikatem, ma dużo większy potencjał na to, aby swoją neutralnością trafiać do szerszej grupy konsumentów. Wyniki polskiego badania są zgodne z testami przeprowadzanymi w innych krajach. Autorzy raportu przytaczają przykład brytyjskiej sieci Sainsbury’s, gdzie zmiana nazwy oferowanej w bistro „bezmięsnej kiełbaski z ziemniakami” (Meat-Free Sausage and Mash) na „warzywną kiełbaskę po cumberlandzku z ziemniakami” (Cumberland-Spiced Veggie Sausage and Mash) podniosła sprzedaż o 76%!

Podkreślanie braku mięsa w produkcie stanowiącym jego alternatywę, nawet jeśli nie wpłynie negatywnie na jego sprzedaż wśród wegetarian i wegan, z pewnością nie będzie argumentem, który przekona do jego spróbowania osobę odżywiającą się głównie mięśnie. A to właśnie w tej ostatniej grupie powinniśmy szukać potencjalnych nowych klientów

–czytamy w raporcie.

Więcej o raporcie

Raport podsumowuje wyniki sondażu przeprowadzonego przez Panel Ariadna w maju 2019. Skupia się przede wszystkim na postawach Polaków wobec spożycia mięsa i jego roślinnych odpowiedników, a także nastawieniu do technologii mięsa hodowanego komórkowo. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1077 osób.

Raport z badań oraz szczegółowe wyniki sondażu dostępne są bezpłatnie są na stronie RoślinnieJemy.

O kampanii RoślinnieJemy

Celem kampanii RoślinnieJemy jest wsparcie producentów żywności, sieci handlowych, właścicieli restauracji we wprowadzaniu oraz promowaniu roślinnych produktów i dań. Swoje działania Roślinniejemy opiera na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. W ramach kampanii Roślinniejemy prowadzona jest także akcja “Roślinne poniedziałki” inspirowana ogólnoświatowym “Meatless Mondays”, której celem jest zachęcenie odbiorców do ograniczenia spożycia produktów odzwierzęcych raz w tygodniu.
https://roslinniejemy.org

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.