Teraz czytasz...
Poznaj 5 sposób na nawilżenie powietrza w domu
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Poznaj 5 sposób na nawilżenie powietrza w domu

Nawilżenie powietrza w domu to niezwykle ważna kwestia w okresie jesienno-zimowym. Uczucie zatkanego nosa i kłopoty z oddychaniem to pierwsze oznaki, że w naszym domu rozpoczął się sezon grzewczy i naszemu organizmowi brakuje wilgoci. Jakie ma to konsekwencje i w jaki sposób temu zapobiec?

Brak odpowiedniej wilgotności powietrza najbardziej daje się we znaki małym dzieciom. Rodzice często zauważają, że wieczorem i w nocy ich pociechy mają katar lub zatkany nos. Takie dolegliwości są uciążliwe, ale tez osłabiają układ odpornościowy. O czym więc należy pamiętać, by nasze dzieci cieszyły się zdrowiem i mogły oddychać pełną piersią?

  1. Regularne wietrzenie i spacery

Musimy przede wszystkim zadbać o właściwe nawilżenie wszystkich pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Najlepiej godzinę przez snem w sypialni otworzyć okno, by wywietrzyć pokój. Świeże powietrze jest wilgotne i chłodne, więc ułatwia oddychanie.

Naturaliści polecają także regularne i częste spacery na świeżym powietrzu. Taka wędrówka w jesienny lub zimowy dzień nawilża śluzówki, dodatkowo hartuje i wzmacnia organizm. Wyjście na podwórko zaleca się również wówczas, gdy nasza pociecha ma katar (o ile nie ma gorączki i czuje się dobrze).

2. Odpowiednie nawilżenie

By właściwie nawilżyć pomieszczenie, wystarczy położyć na kaloryferze gruby, mokry ręcznik. Najlepiej wyprany w neutralnym proszku i bez użycia intensywnie pachnących płynów do zmiękczania tkanin. Można także powiesić na kaloryferze ceramiczne nawilżacze powietrza. Trzeb jednak pamiętać, by regularnie dolewać do nich wodę.

Innym pomysłem jest zaopatrzenie się w elektryczny nawilżacz powietrza, które zamienia wodę w parę. Na rynku dostępne są nawilżacze:

  • parowe (termiczne),
  • ewaporacyjne,
  • ultradźwiękowe.

Wybór nawilżaczy powietrza jest bardzo duży, ich ceny zaczynają się już od 100 zł.

3. Codzienna higiena nosa

By złagodzić efekt „suchego noska”, najlepiej co wieczór wkropić do niego kroplę soli fizjologicznej lub wody morskiej. Są one całkowicie nieszkodliwe i poleca się je stosować już od 1. dnia życia dziecka.

I sól fizjologiczna, i woda morska doskonale nawilżają śluzówkę i pomagają swobodnie oddychać, nawet przy silnym katarze.

4. Właściwa temperatura w pomieszczeniu

Nawet najlepsze nawilżenie będzie nieskuteczne, gdy w pomieszczeniu będzie zbyt ciepło. Naturaliści zalecają, by temperatura w pokojach nie przekraczała 20-22°C. Gdy jest cieplej, nie tylko gorzej się oddycha, ale też powstaje środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni (zwłaszcza jeśli mieszkanie jest nieregularnie wietrzone).

Zobacz także


5. Właściwe nawodnienie

By śluzówki były dobrze nawilżone, niezbędne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. W okresie zimowym zalecane jest picie dużej ilości niegazowanej wody, owocowych herbatek rozgrzewających lub soczków owocowych.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.