Kawior molekularny brzmi tajemniczo. W nazwie łączy się luksus w tradycyjnym wydaniu z nowoczesnością. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej samemu produktowi, zobaczymy ciekawy dodatek do herbat i deserów.
Co to jest kawior molekularny?
Kojarzysz bubble tea, które kupić można w wielu miejscach w Polsce? Być może miałeś okazję spróbować tej herbaty podczas wakacyjnych wojaży. A może to właśnie o jej smaku opowiadało ci dziecko po powrocie z letniego obozu? Jeśli tak, przypomnij sobie niewielkie kuleczki wypełnione owocowym sokiem. To właśnie kawior molekularny, który po przegryzieniu pęka i przyjemnie podbija smak herbaty. Produkuje się go z ekstraktu z wodorostów, które formują ową cienką żelową powłokę.
Żelowe kulki nie są zbyt słodkie, stanowią więc dobry dodatek do wielu napojów i potraw (nie dominują ich smaku, ale odpowiednio go podkreślają). I choć kawiorem są tylko z nazwy, łatwo przygotować z nich królewski deser!
Do czego wykorzystać kawior molekularny?
Światowym hitem jest bubble tea, której ojczyzną jest Tajwan. To właśnie tam do herbaty zaczęto dodawać perełki tapioki, które robi się z manioku – wyjątkowo cennej rośliny uprawnej. Jest lekkostrawna, ma niewielką ilość białka i neutralny smak. Poleca się ją alergikom, bo jest hipoalergiczna i nie zawiera glutenu.
By jednak wzbogacić bubble tea, uzupełniano ją o molekularne kulki (popping boba) wypełnione smakowitym sokiem owocowym. Nie trzeba było długo czekać, by stały się kulinarnym hitem i swoją popularnością objęły niemal każdy kontynent.
Molekularny kawior to dobry dodatek nie tylko do bubble tea, ale też lodów, mrożonego jogurtu, różnego rodzaju deserów, gofrów i słodkich naleśników. Uzupełnia ich smak, jest też dekoracją samą w sobie.
Wybierz swój smak!
Dobrej jakości kawior molekularny zawiera tylko niezbędne składniki. Dostępny jest też w kilku smakach, m.in. maliny, jagody i zielonego jabłka. Wśród nich coś dla siebie znajdą też miłośnicy egzotyki, dla których odpowiednie będą takie smaki jak liczi, marakuja i mango.
Kawior molekularny polskiej produkcji możesz kupić w opakowaniu 0,8 kg. Nie trzeba go zużyć od razu – otwarty można przechowywać w lodówce nawet przez dwa tygodnie, a zamknięty nie straci swojego smaku i jakości przez rok. Sięgasz po niego kiedy chcesz i wykorzystujesz według własnych upodobań.
W podstawowej wersji polecamy dodać go do herbaty, najlepiej jaśminowej lub czarnej earl grey (zaparzonej w 200 ml wody). Wystarczą dwie łyżki molekularnego kawioru, by nasz napój zyskał ciekawą formę, jednak możesz dodać do szklanki tyle kulek, ile chcesz. Smak napoju warto wzbogacić syropem owocowym. Na koniec dodaj lód i gotowe!
Możesz też zachwycić gości dodając kawior do lodowego deseru lub czyniąc z niego jadalną dekorację na talerzu. Szczególnie polecamy go na imprezy z udziałem dzieci. Będą zachwycone, bo strzelające żelowe kulki z sokiem owocowym to dla nich nie tylko smakowita frajda, ale i rzadko na co dzień próbowany produkt.
Kawior molekularny smakuje też dorosłym, zwłaszcza dodany do napojów. Pamiętajcie jednak, że jeśli chcesz serwować je ze słomką, musi mieć ona odpowiednią średnicę, by kawior mógł się przez nią przedostać.
Na rynku wiele jest dziś produktów, które zachwycają kolorami i smakiem. Kawior molekularny jest jednym z nich, jednak skrywa on w sobie coś jeszcze: nutkę ciekawości połączoną z kulinarną podróżą po azjatyckiej kuchni. Dziś, dzięki bubble tea, może je mieć na wyciągniecie ręki.