Teraz czytasz...
Jakie suplementy diety warto stosować, będąc na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jakie suplementy diety warto stosować, będąc na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej?

tabletki i stetoskop na błękitnym tle

Weganie i wegetarianie muszą uważnie przyglądać się suplementom diety, ponieważ część z nich ma w składzie substancje odzwierzęce. Z drugiej strony specjaliści zalecają wprowadzenie suplementacji, ponieważ na diecie roślinnej trudno dostarczyć organizmowi wszystkie potrzebne składniki. Sprawdzamy, jakie suplementy diety zażywać po wykluczeniu mięsa z jadłospisu.

Planujesz przejść na dietę wegetariańską? Warto zacząć od niej, zanim zdecydujesz się na weganizm. Jest znacznie bardziej restrykcyjny, ponieważ wyklucza również jajka, nabiał i wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Oba podejścia są warte pochwały, ponieważ zmniejszają negatywny wpływ na środowisko, jednak konieczne może być suplementowanie niektórych składników odżywczych. Poniżej podpowiadamy jakich.

Suplementy diety zdrowe dla wegan i wegetarian

Panuje przekonanie, że na diecie roślinnej łatwiej doprowadzić do niedoborów. Niektóre witaminy są szczególnie polecane weganom i wegetarianom, ale osobom jedzącym mięso również może ich brakować. W obu przypadkach przed wprowadzeniem suplementów należy wykonać badania z krwi.

Podstawą zdrowia pozostaje zbilansowana dieta, a suplementacja powinna stanowić jedynie dodatek. Jakimi suplementami warto się zainteresować?

  • Najczęściej osobom wege brakuje witaminy B12, ponieważ występuje jedynie w produktach odzwierzęcych. Na diecie wegańskiej zażywanie jej w formie suplementów będzie konieczne. Jeśli jesz jajka i nabiał, najlepiej regularnie sprawdzać poziom tej witaminy i wprowadzić suplementację w razie wystąpienia niedoboru.
  • Podobnie jest z witaminą D, którą na naszej szerokości geograficznej powinien przyjmować każdy. Pochodzi jedynie ze słońca lub tłuszczów rybich i zwierzęcych.
  • Bardzo ważne jest też żelazo, ale należy przyjmować je pod kontrolą lekarza.
  • Oprócz tego przydatne mogą okazać się cynk, magnez, jod i wapń, jednak dostarczenie ich w warzywach lub owocach jest stosunkowo łatwe.

Przykłady suplementów diety odpowiednich dla wegan i wegetarian

Decydując się na suplementację powyższych składników sprawdź, czy wybrany produkt nie ma w składzie substancji odzwierzęcych. Dotyczy to zwłaszcza rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy D. Kapsułki często zawierają żelatynę powstającą z krowich kości.

Jeśli masz problem ze znalezieniem preparatów bez odzwierzęcych składników, przejrzyj suplementy diety na stronie Lab One. Znajdziesz tam kompleksowe produkty zawierające witaminy z danej grupy. Preparat z zawartością witaminy B12 jest całkowicie wegański, podobnie zdrowe suplementy diety z cynkiem, magnezem czy jodem.

Leki a suplementy diety – co je odróżnia?

Niektóre suplementy należy przyjmować pod opieką lekarza, ponieważ nadmiar może wywołać konsekwencje tak samo poważne jak niedobór. Jednak kupisz je bez recepty w każdej aptece lub drogerii. Nadal nie są uznawane za leki, które obowiązują ścisłe regulacje odnośnie dopuszczalnej zawartości substancji aktywnych.

Nieraz brakuje też kontroli nad zaleceniami dotyczącymi dawkowania. Przy dużych niedoborach należy wprowadzić leki, ewentualnie suplementy rekomendowane przez lekarza. Dobierze on również odpowiednią dawkę.

Wiele suplementów nie przechodzi dokładnych testów laboratoryjnych. Ich zażywanie może nie przynosić żadnych rezultatów, a czasem może wręcz szkodzić.

Jeśli zależy ci na zachowaniu zdrowia i pozostaniu przy diecie roślinnej, uważnie sprawdzaj jakość zażywanych suplementów i wybieraj jedynie te, których działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.