Teraz czytasz...
Którym z siedmiu typów turysty jesteś?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Którym z siedmiu typów turysty jesteś?

 

Sezon planowania urlopów w pełni. Wielu z nas zastanawia się, czy rozkoszować się swojskimi widokami na terenie Polski, czy może wyruszyć w wielki świat. Wszystko zależy od tego, jakim wczasowiczem się jest, i co stanowi dla nas wyznacznik udanego odpoczynku.

Specjaliści opisali różne typy wczasowiczów, ich preferencje i zwyczaje w Polsce oraz 10 innych krajach. Badania zrealizowano na próbie 11 000 urlopowiczów. Przeprowadził je niezależny ośrodek badawczy Reputation Leaders.

Respondenci w jednym pozostawali zgodni – wyznacznikiem udanych wakacji nie jest miejsce spędzania urlopu, ale osoby z którymi podróżujemy oraz gościnność ze strony lokalnych mieszkańców. Równie ważne jest bezpieczeństwo podczas wypoczynku.

Naukowcy wyłonili siedem typów wczasowiczów. Oto one:

Autentyczny – podróżnik chce poczuć lokalny klimat, poprzez zaznajomienie się z jej tradycją i zwyczajami, smakując kuchnię regionalną i doświadczając miejscowych atrakcji.

Głowa rodziny – by wypocząć, potrzebuje towarzystwa swojej rodziny, i to właśnie patrząc na ich preferencje, dobiera miejsce wypoczynku i dostępne tam atrakcje. Ogromne znaczenie ma dla niego bezpieczeństwo.

Łowca przygód – ten typ wczasowicza częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Jego reprezentant kocha aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, nie stroni od rozrywek ekstremalnych. W czasie urlopu ucieka od rutyny dnia codziennego.

Romantyk – dla niego najważniejszy jest towarzysz podróży. Ceni sobie również bezpieczeństwo i spokój. W czasie wycieczki poszukuje romantycznych zakątków, najlepiej odosobnionych.

Uzależniony od kultury – w czasie urlopu tego typu podróżnik chce jak najwięcej dowiedzieć się o miejscu swojej wycieczki. Odwiedza w tym celu muzea, galerie sztuki. Chętnie korzysta z pomocy doświadczonego przewodnika.

Plażowicz – najważniejszym kryterium w czasie wyboru miejsca podróży jest pogoda. Musi być słoneczna i gorąca. Wczasowicz tego typu najwięcej czasu spędza na plaży, opalając się i bawiąc z przyjaciółmi. Lokalne atrakcje nie zawsze są dla niego interesujące.

Zobacz także


Młody bóg – tak określani są najczęściej młodzi urlopowicze, którzy nie mają większych zobowiązań. W podróż wybierają się najczęściej latem, by móc spędzać czas na plaży lub korzystając z miejscowych atrakcji. Nocą obowiązkowym punktem rozrywki jest zabawa, najlepiej z nowo poznanymi ludźmi. Młody bóg ceni sobie towarzystwo, nie dla niego jest podróżowanie w samotności. Nie rozstaje się ze smartfonem, za pomocą którego może na bieżąco relacjonować swoją podróż.

Badacze zwrócili również uwagę na preferencje poszczególnych nacji. Polacy na tle innych narodowości wyróżniają się chęcią uwolnienia od codziennych spraw, poszukiwania przygód i aktywnych form spędzania czasu (jazda na rowerze, nurkowanie, żeglowanie). Zwracają równocześnie uwagę na ponoszone wydatki.

Urlop to nie tylko czas na zregenerowanie sił i błogie lenistwo. Dla wielu ludzi to również okres, w którym chcą poznać nowe miejsca, zawrzeć nowe znajomości, lub po prostu – korzystać z życia. Uświadomienie sobie potrzeb oraz oczekiwań własnych i swojej rodziny, pomoże wybrać docelowe miejsce spędzenia urlopu.

Badania zleciła Chorwacka Wspólnota Turystyczna.

Agnieszka Gotówka

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.