Teraz czytasz...
Którym z siedmiu typów turysty jesteś?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Którym z siedmiu typów turysty jesteś?

 Sezon planowania urlopów w pełni. Wielu z nas zastanawia się, czy rozkoszować się swojskimi widokami na terenie Polski, czy może wyruszyć w wielki świat. Wszystko zależy od tego, jakim wczasowiczem się jest, i co stanowi dla nas wyznacznik udanego odpoczynku.

Specjaliści opisali różne typy wczasowiczów, ich preferencje i zwyczaje w Polsce oraz 10 innych krajach. Badania zrealizowano na próbie 11 000 urlopowiczów. Przeprowadził je niezależny ośrodek badawczy Reputation Leaders.

Respondenci w jednym pozostawali zgodni – wyznacznikiem udanych wakacji nie jest miejsce spędzania urlopu, ale osoby z którymi podróżujemy oraz gościnność ze strony lokalnych mieszkańców. Równie ważne jest bezpieczeństwo podczas wypoczynku.

7 typów wczasowiczów

Naukowcy wyłonili siedem typów wczasowiczów. Oto one:

Autentyczny – podróżnik chce poczuć lokalny klimat, poprzez zaznajomienie się z jej tradycją i zwyczajami, smakując kuchnię regionalną i doświadczając miejscowych atrakcji.

Głowa rodziny – by wypocząć, potrzebuje towarzystwa swojej rodziny, i to właśnie patrząc na ich preferencje, dobiera miejsce wypoczynku i dostępne tam atrakcje. Ogromne znaczenie ma dla niego bezpieczeństwo.

Łowca przygód – ten typ wczasowicza częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Jego reprezentant kocha aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, nie stroni od rozrywek ekstremalnych. W czasie urlopu ucieka od rutyny dnia codziennego.

Romantyk – dla niego najważniejszy jest towarzysz podróży. Ceni sobie również bezpieczeństwo i spokój. W czasie wycieczki poszukuje romantycznych zakątków, najlepiej odosobnionych. Przeczytaj: Hop, za miasto. jak działa serwis Slowhop

Uzależniony od kultury – w czasie urlopu tego typu podróżnik chce jak najwięcej dowiedzieć się o miejscu swojej wycieczki. Odwiedza w tym celu muzea, galerie sztuki. Chętnie korzysta z pomocy doświadczonego przewodnika.

Plażowicz – najważniejszym kryterium w czasie wyboru miejsca podróży jest pogoda. Musi być słoneczna i gorąca. Wczasowicz tego typu najwięcej czasu spędza na plaży, opalając się i bawiąc z przyjaciółmi. Lokalne atrakcje nie zawsze są dla niego interesujące.

Zobacz także

Wyspy Owcze

Młody bóg – tak określani są najczęściej młodzi urlopowicze, którzy nie mają większych zobowiązań. W podróż wybierają się najczęściej latem, by móc spędzać czas na plaży lub korzystając z miejscowych atrakcji. Nocą obowiązkowym punktem rozrywki jest zabawa, najlepiej z nowo poznanymi ludźmi. Młody bóg ceni sobie towarzystwo, nie dla niego jest podróżowanie w samotności. Nie rozstaje się ze smartfonem, za pomocą którego może na bieżąco relacjonować swoją podróż.

Przeczytaj także: Letnie infekcje 

Czego chce Polak od urlopu?

Badacze zwrócili również uwagę na preferencje poszczególnych nacji. Polacy na tle innych narodowości wyróżniają się chęcią uwolnienia od codziennych spraw, poszukiwania przygód i aktywnych form spędzania czasu (jazda na rowerze, nurkowanie, żeglowanie). Zwracają równocześnie uwagę na ponoszone wydatki.

Przeczytaj także: Jak zadbać o rośliny podczas urlopu

Urlop to nie tylko czas na zregenerowanie sił i błogie lenistwo. Dla wielu ludzi to również okres, w którym chcą poznać nowe miejsca, zawrzeć nowe znajomości, lub po prostu – korzystać z życia. Uświadomienie sobie potrzeb oraz oczekiwań własnych i swojej rodziny, pomoże wybrać docelowe miejsce spędzenia urlopu.

Badania zleciła Chorwacka Wspólnota Turystyczna.

Agnieszka Gotówka

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.