Teraz czytasz...
Zmiana klimatu dzieje się na naszych oczach. Będzie dramatycznie!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Zmiana klimatu dzieje się na naszych oczach. Będzie dramatycznie!

Agnieszka Gotówka
zmiana klimatu

Zmiana klimatu to nie modny slogan. To rzeczywistość, której skutki odczuwamy bardzo dotkliwie. Niecodzienne zjawiska pogodowe, niezwykle gwałtowne i niekiedy tragiczne w skutkach, będą dotykać nas coraz częściej, o czym w rozmowie z nami mówi Grzegorzem Walijewskim, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.

W ostatnim czasie oczy całego świata zwrócone są w stronę Niemiec i Belgii. Czy katastrofalnych w skutkach powodzi można było uniknąć?

Grzegorz Walijewski: W Niemczech i Belgii mieliśmy do czynienia z powodzią błyskawiczną (ang. „flash flood”). Jest to rodzaj gwałtownego wezbrania, bardzo niebezpiecznego, które jest spowodowane kumulacją intensywnego opadu deszczu o charakterze burzowym. Najczęściej „flash flood” można obserwować na obszarach zurbanizowanych, gdzie odpływ wody jest utrudniony, a w przypadku dużej kumulacji opadu występują problemy z wydolnością systemu miejskiej kanalizacji. Powódź typu „flash flood” wystąpiła kilka dni temu również w Chinach, gdzie opady były jeszcze silniejsze niż w Europie Zachodniej z uwagi na uwarunkowania klimatyczne.

Grzegorz Walijewski
Grzegorz Walijewski

Czy Polska też powinna czuć się zagrożona tak gwałtownymi powodziami?

Niestety tak. W 2013 i 2020 roku tego typu zdarzenia wystąpiły w Warszawie, powodując zalanie stacji metra i głównych arterii komunikacyjnych. W Katowicach w 2019 roku woda wtargnęła do centrum handlowego. Tego lata mieliśmy podobne doniesieniach z Krakowa, czy Białegostoku. W ostatnim czasie obserwujemy wzrost częstotliwości powodzi błyskawicznych w Polsce, związanych z gwałtownymi zjawiskami konwekcyjnymi występującymi od maja do sierpnia. Trzeba też zaznaczyć, że głównym zagrożeniem stają się stacjonarne strefy opadu burzowego, generujące punktowo bardzo wysokie sumy opadu.

Czym różnią się występujące dziś burze i opady od tych, które obserwowaliśmy 20-30 lat temu?

Różnica jest znacząca i zauważalna. Jeszcze 10-15 lat temu opady miały charakter ciągły i były bardziej rozłożone w czasie. Swoim zasięgiem obejmowały większy obszar kraju. Obecnie obserwujemy intensyfikację zjawisk burzowych i opadowych. Ich przebieg jest coraz bardziej gwałtowny, nierzadko trudniejszy do przewidzenia; charakteryzują się one również bardziej lokalnym zasięgiem.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/jak-oszczedzac-wode-w-ogrodzie/

W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych notuje się rekordowo wysokie temperatury. Ryzyko pożarów jest gigantyczne. Co się dzieje z tą pogodą na świecie?

Cały czas obserwujemy postępujące ocieplenie klimatu. W ciągu ostatnich 70 lat temperatura powietrza na Ziemi wzrosła o blisko 1,5°C. Gwałtowne i bardziej intensywne zjawiska pogodowe, w tym ekstremalne upały w Ameryce Północnej przekraczające 50°C, są jedynie potwierdzeniem zachodzących zmian.

Jak oszczędzać wodę

Czy wymienione wyżej zjawiska można uznać za anomalie? A może to po prostu znak naszych czasów?

Mroźna zima 2020/2021, a także burzowy i upalny początek tegorocznych wakacji to tylko przykłady intensyfikacji niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które są wynikiem zmiany klimatu.

Możemy już panikować czy nadal będziemy tematy związane z ociepleniem klimatu spychać na margines?

Naukowcy z całego świata dostarczyli wielu, wystarczająco wiarygodnych, dowodów na globalne ocieplenie. Problemu zmiany klimatu z pewnością nie należy bagatelizować, ale nasze działania muszą być zrównoważone i odpowiedzialne wobec środowiska naturalnego.

Czy zmianę klimatu można w jakiś sposób zatrzymać? Co należałoby zrobić w pierwszej kolejności?

Powinniśmy podjąć próbę zatrzymania lub chociaż zmniejszenia negatywnych skutków zmiany klimatycznej, jednak są to działania wymagające dużych nakładów czasu i pracy, a także koordynacji na szczeblu krajowym i lokalnym. To co możemy zrobić tu i teraz, to zmieniać nasze postawy i przyzwyczajenia, np. ograniczając zużycie wody.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.