Wyroby z lnu ludzkość zna i wykorzystuje od wieków. Len jest źródłem włókna, które z powodzeniem wykorzystuje się w przemyśle włókienniczym. W ostatnich latach nieco zapomniany, dzisiaj wraca do łask. Ubrania i worki lniane są coraz popularniejsze.
Przez wieki tkaniny lniane były w Polsce bardzo popularne. A to dlatego, że proces uzyskania surowca, od wysiania nasion do uszycia koszuli czy pościeli, każdy mógł przeprowadzić we własnym gospodarstwie domowym.
Przeczytaj również: Rodzaje woreczków na pieczywo. Jak przechowywać chleb, by dłużej pozostał świeży?
Z czasem produkcję lnu uprzemysłowiono. W 1831 roku w Polsce powstała pierwsza mechaniczna przędzalnia lnu. W XIX wieku na ziemiach polskich otwarto również największą w kraju fabrykę wyrobów lnianych.
Przemysł lniarski rósł w siłę. Produkcja lnu równała się z wielkością importowanej bawełny. Zahamowanie tego trendu nastąpiło dopiero w latach 90. XX wieku, kiedy to z piedestału len zrzuciła bawełna.
W ciągu dziesięcioleci naturalne włókno przegrywało z tkaninami syntetycznymi. Ostatnie lata przyniosły jednak próbę rewitalizacji przemysłu lniarskiego w Polsce.
Lniane tkaniny wykorzystuje się nie tylko do szycia garderoby, ale też pościeli oraz worków przeznaczonych do używania w gospodarstwie domowym, np. do chleba lub przechowywania produktów sypkich. Wybór woreczków lnianych, które można wykorzystać w kuchni i podczas zakupów jest obecnie całkiem duży.
Zalety lnianych tkanin
Len jest bardzo odporny na rozciąganie i tarcie. Odzież z niego uszyta wytrzymywała lata (a wcale jej nie oszczędzano!). Lniane worki, w których przechowywano np. fasolę czy groch, nie ulegały rozdarciom, stąd można je było używać wielokrotnie.
Odzież lniana doskonale sprawdza się latem. Wyróżnia ją wysoka absorpcja wilgoci (najwyższa wśród naturalnych tkanin). W takich ubraniach nawet w największy upał możemy czuć się świeżo. Mamy też zapewnioną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, bo zawartość lignin sprawia, że tkanina jest absorbentem UV.
Tkaniny lniane się nie elektryzują. Mają też właściwości bakteriostatyczne (dawniej wykorzystywano je do opatrywania ran). Co ważne w dzisiejszych czasach, len jest hipoalergiczny. Nie powoduje podrażnień, jest więc dobrym materiałem dla alergików.
Wyroby z lnu – z chałupy do pałacu
Niegdyś len był tkaniną, z której ubrania szyli dla siebie ludzie mieszkający na wsi. Nie było ich stać na zakup odzieży, robili ją więc sami z tego, co mieli pod ręką (uprawa lnu była powszechna). Z czasem po wyroby z lnu sięgali też mieszkańcy miast, również ci bardzo zamożni. Dziś w swoich kolekcjach ubrania lniane lub z jego domieszką mają tacy projektanci jak Ralph Lauren czy Valentino.
Len nie tylko w garderobie
Z lnu szyto nie tylko ubrania, ale też obrusy, pościel, lniane poduszki oraz ściereczki i worki. Te ostatnie rewelacyjnie sprawdzały się w kuchni, zwłaszcza do przechowywania pieczywa. W lniane worki wkładano bochenki zaraz po upieczeniu. Pieczywo nie czerstwiało ani nie pokrywało się pleśnią (nadmiar wilgoci naturalnie odparowywał).
Dziś lniane worki wracają do łask. Są nie tylko praktyczne, ale też bardzo dobrze się prezentują. Ich zakup to inwestycja na lata. Można w nich przechowywać chleb i bułki, ale też produkty sypkie (fasolę czy makaron), a nawet warzywa, np. ziemniaki oraz czosnek i cebulę. Worek można z powodzeniem prać w pralce, a kiedy będzie jeszcze wilgotny, wyprasować (będzie mnie zagnieceń).
Wyroby z lnu na prezent? Dlaczego nie!
Podsumowując, len jest najmocniejszym i najszlachetniejszym włóknem świata. Tkanina jest nie tylko praktyczna, ale też dobrze się prezentuje. Jest droższa od innych materiałów, stąd za wyroby lniane trzeba zapłacić nieco więcej. Ale pamiętajmy, że nic nie będzie tak trwałe i solidnie wykonane jak produkty uszyte z lnu. To inwestycja na lata, a nawet na pokolenia (wspaniałą tradycją może być wyszycie imienia na worku, następnie przekazanie go córce lub wnuczce).
Boże Narodzenie to doskonała okazja do obdarowania bliskich pięknym i praktycznym prezentem. Co powiecie na taki lniany chlebak?