Ekomoda to nie tylko styl, ale też sposób myślenia. Nosimy to, co jest przyjazne środowisku, co oddycha, sprawdza się w różnych temperaturach i jest produkowane zgodnie z zasadami etyki pracowniczej. Jak w te zasady wpisuje się nasz stary dobry polski len?
Właściwości lnu
Jest hipoalergiczny i skutecznie niszczy wszelkie bakterie i wirusy, które się go nie imają. Len używany był kiedyś m.in. do opatrywania ran, leczenia blizn. Z czasem tkaninę tę zaczęto wykorzystywać w szpitalach. Len naturalny jest biodegradowalny, przez co przyjazny dla środowiska.
Toniemy w starych ubraniach! Odpady tekstylne i ich wpływ na środowisko
Warto pamiętać, że włókno lniane jest jednym z najmocniejszych, najzdrowszych i najszlachetniejszych włókien świata.
Produkcja
Cykl produkcji lnu jest krótki, trwa 100 dni. W marcu len się sieje, zbiera natomiast w lipcu. Lnu nie zbiera się z pól, lecz wyrywa z korzeniami i pozostawia na polu kilka tygodni. W między czasie suszy się go, ale też wystawia na działanie wilgoci, aby zabić zawarte w nim peptydy. Regularnie przewraca się go na polu. Następnie len zbiera się z pola, międli się go i czesze. Włókna lniane oddziela się od łodyg, a uzyskane nitki poddaje się obróbce termicznej, tak aby stały się bardzo drobne.
Tak przetworzony len gotowy jest do nawlekania. Robi się to za pomocą przędz o rożnej grubości i rożnej wadze. Szpule lnu dostarczane są jako materiał do tkaczy, u których przechodzą proces tworzenia nici osnowy. Łączy się belkę lnu i belkę nici osnowy, przeplatając je. Następuje proces tkania. Tkanina jest sprawdzana, poprawiana, farbowana, na koniec dopiero barwiona.
Barwienie
Niestety, len czasem jest barwiony, a z produkcją barwników bywa już różnie. Kupując lnianą odzież, warto zainteresować się, jakimi barwnikami była koloryzowana. Warto wiedzieć, że większość kolorów jest utrwalana, np. solą chromu, która po dostaniu się do ścieków stanowi zagrożenie dla ryb i mikroorganizmów wodnych.
Wzbogacenie
Warto pokusić się o zakup tkaniny lub ubrań wykonanych z mieszanki lnu i wiskozy. Sam len lubi się gnieść, pamiętajmy też, że kurczy się w praniu. W duecie z innym materiałem traci swoje nieciekawe właściwości i staje się szlachetną tkaniną, którą z chęcią każdy ubierze w upalne dni.
Zalety
Oprócz tego, że len jest niezwykle higieniczny – posiada dobrą higroskopijność, pochłania do 25% wilgoci, ma też wysoką odporność na rozciąganie. Warto wiedzieć, że nie jest atakowany przez mole, grzyby czy bakterie, nie uczula. Jest więc wyjątkowo wytrzymały. Ma właściwości antyseptyczne, chłodzi (wrażenie chłodu zwiększa się po maglowaniu). Jest też odporny na działanie wody morskiej.