Teraz czytasz...
Jesienią zadbaj o stopy. Naturalnie!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jesienią zadbaj o stopy. Naturalnie!

Dbając o ciało i je pielęgnując, często zapominamy o stopach. Ściskamy je skarpetkami, więzimy w niewygodnych butach, a przecież każdego dnia wykonują tytaniczną pracę! Jak więc się im odwdzięczyć?

Regularne pielęgnowanie stóp może sprawić, że stanowić będą one prawdziwą ozdobę, a jednocześnie zapobiegnie to wielu nieprzyjemnym dolegliwościom. Kiedy przypominamy sobie o stopach dopiero wtedy, gdy bolą, warto wówczas wiedzieć, jak przeciwdziałać problemom i jak leczyć popularne schorzenia stóp.

Odciski

Do powstania odcisków przyczynić się mogą takie czynniki, jak: niedopasowane obuwie, wysokie obcasy, płaskostopie, zdeformowane palce, zwyrodnienia stawów. Dolegliwość jest mało przyjemna. Odciski wywołują ból i trudności w chodzeniu. A czym są z podologicznego punktu widzenia? To specyficzna odmiana hiperkeratozy, czyli nadmiernego rogowacenia naskórka. Tak jak na całym ciele, na stopach również stale narasta. By nie stwardniał i nie był zgrubiały, powinien być regularnie złuszczany. W przeciwnym razie, w wyniku działania siły stałego ucisku lub tarcia, powstaną odciski, wśród których wyróżnia się modzele lub nagniotki.

https://biokurier.pl/kosmetyki/czarne-mydlo-kosmetykiem-zero-waste/

Jak pozbyć się odcisków?

Podstawą jest noszenie wygodnego obuwia, zapewniającego stopie konieczną przestrzeń. Odcisk można odseparować od zdrowej skóry za pomocą specjalnego klina z gumy. Jeśli nie doszło do rozwoju stanu zapalnego, nagniotek może być przez nas usunięty samodzielnie. Do tego celu wykorzystuje się plastry, kremy, maści bądź żele na odciski, które zmiękczają skórę. Warto też odwiedzić specjalistyczny salon kosmetyczny lub umówić się na wizytę do podologa.

Nie wolno jednak samodzielnie usuwać odcisków osobom cierpiącym na schorzenia układu krążenia i cukrzycę.

Modzele z kolei należy regularnie ścinać lub wycinać (zabieg poprzedza właściwe nawilżenie stopy). Niekiedy konieczne jest specjalistyczne leczenie u ortopedy. W profilaktykę modzeli wpisują się odpowiednie wkładki do butów, które korygują wadę konstrukcji stopy. Ulgę daje również noszenie tzw. pelotek śródstopnych. Są to miękkie podkładki z żelu lub gąbki, które można kupić w aptece. Czasem to jednak nie wystarczy i konieczne jest leczenie operacyjne, np. podwyższenie sklepienia stopy.

https://biokurier.pl/less-waste/wiosenne-porzadki-w-stylu-zero-waste/

Zapobieganie odciskom

Podstawą jest noszenie wygodnego obuwia. Buty nie mogą uciskać stóp, powinny być miękkie i tak dopasowane, by nogi nie przesuwały się podczas chodzenia. Godne uwagi są również profilaktyczne poduszeczki, krążki, wkładki itp.

Wstydliwy problem – grzybica stóp

Niezwykle często rozpoznawanym problemem jest grzybica stóp. Jest to zakażenie skóry, a zainfekowana jest najczęściej podeszwowa powierzchnia stóp, palców oraz fałdów międzypalcowych. Schorzenie wywołują dermatofity, z których najczęstszymi są Trichophyton rubrum oraz Trichophyton mentagrophytes.

Choroba jest bardzo wstydliwa. Zmiany mają nieestetyczny wygląd, są również często przyczyną silnego świądu. Jej objawami są ponadto: złuszczanie naskórka, zaczerwienienie skóry, drobne pęcherze, wysięk.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że grzybica stóp niejedno ma imię. Jej rozpoznaniem i leczeniem powinien zająć się specjalista. Najczęściej rozpoznawana jest grzybica międzypalcowa, rzadziej – grzybica potnicowa (drobne pęcherzyki na podeszwie stopy) oraz grzybica złuszczająca (zrogowaciałe i łuszczące się ogniska na bocznych częściach stóp).

Grzybicą stosunkowo łatwo się zarazić. Najczęściej dochodzi do tego podczas korzystania z publicznych natrysków, na basenach, w szatniach obiektów sportowych. Na rozwój choroby wpływ ma nadmierna potliwość stóp, chodzenie w obuwiu nieprzepuszczającym powietrza oraz noszenie skarpet i rajstop z tworzyw sztucznych.

Woda i ocet – grzybobójczy duet

Samodzielne pokonywanie grzybów zadomowionych na skórze naszych stóp polega głównie na odbywaniu leczniczych kąpieli. Woda z dodatkiem octu, wymieszana z nim w proporcji 1:1, zadziała na skórę odkażająco i ściągająco. Stopy moczymy codziennie po trzy razy, przez minimum pół godziny. Bardziej zdeterminowani w wolnych chwilach mogą dodatkowo owijać stopy gazą nasączoną octem.

Roślinne kąpiele

Zioła i części roślin posłużą nam do przygotowania kolejnego leczniczego naparu. Tymianek, rozmaryn, mięta, szałwia, liść orzecha włoskiego, hyzop lekarski, kora dębu, kwiatostan głogu, szyszki chmielu, aloes oraz suszona lub świeża lawenda – wszystkie te rośliny mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ograniczają też nadmierne pocenie się, które jest typowym objawem grzybicy. Możemy wykorzystywać je pojedynczo lub przygotować mieszankę. Po kilka sztuk świeżych cząstek, np. liści (lub dwie łyżki suszu) zalewamy 1,5 l wrzątku i odstawiamy na 15–20 min. Następnie dodajemy jeszcze odrobinę wody (tak, aby dało się zamoczyć całe stopy) i oddajemy się przyjemnej, kojącej kąpieli.

Grzybobójcza dieta

W leczeniu domowym na efekt wpływa także dieta. Działanie środków stosowanych miejscowo najlepiej wzmocnić od wewnątrz. Silne właściwości grzybobójcze ma czosnek, dlatego nie żałujmy go sobie podczas przyrządzania potraw. Możemy również pić ocet jabłkowy. Dwie łyżeczki octu, rozcieńczone w szklance wody, wypijajmy trzy razy dziennie.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/5-latwych-sposobow-na-ograniczenie-plastiku/

3 kroki do zadbanych stóp

Bez względu na to, czy mamy problemy ze skórą stóp, czy też nie, warto zawsze je pielęgnować 1–2 razy na tydzień. Należy zacząć od kąpieli, następnie wykonać peeling i nałożyć maskę na stopy.

KĄPIELE:

  • nawilżająca

Wystarczy mieć pod ręką po 1/4 szklanki soku z cytryny, mleka oraz wody, 2 łyżki oliwy oraz szczyptę cynamonu. Do miski z ciepłą wodą wlewamy miksturę i moczymy aż do ostygnięcia. Można również moczyć stopy w 2 l wywaru z 4 łyżkami siemienia lnianego, mięty oraz kozieradki.

  • antyseptyczna

Kąpiel polega na moczeniu stóp w wywarze z czarnej herbaty, rumianku lub szałwii (2–3 saszetki na 1 l wody).

  • odżywcza

Do 3 szklanek soku z ananasa dodajemy 1/2 szklanki mleczka kokosowego, mieszamy z ciepłą wodą.

  • dla opuchniętych i zmęczonych stóp

W tym przypadku pomocne będą kąpiele ziołowe z takich roślin, jak mięta, lawenda, rumianek czy melisa.

 PEELINGI:

  • łyżeczka soli morskiej z oliwą z oliwek
  • 2 łyżki miodu, łyżka brązowego cukru, łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki brązowego cukru, 2 łyżki zmielonych płatków owsianych i po łyżce soku z cytryny, miodu i oliwy (opcjonalnie 2 łyżki żelu z aloesu lub żelu pod prysznic)

MASECZKI:

  • zmiękczająca: 2 ugotowane nieobrane ziemniaki rozgniatamy i łączymy z 2 łyżkami mleka i jednym żółtkiem, następnie ciepłą maskę nakładamy na stopy i przykrywamy gazą na około 20 min. Maska doskonale zapobiega pękaniu pięt
  • odżywcza: 3 banany rozgniatamy z 2 łyżkami serka homogenizowanego i nakładamy na stopy na około 15 min
  • odświeżająca: siekamy natkę pietruszki, miętę, dodajemy rumianek, następnie łączymy z chłodnym twarożkiem

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.