Teraz czytasz...
Tradycyjna spiżarnia. Zapraszamy na kulinarną przygodę

Tradycyjna spiżarnia. Zapraszamy na kulinarną przygodę

Już od kilku dni dostępna jest książka Tradycyjna spiżarnia wydana pod patronatem Biokuriera. To zbiór ponad 220 przepisów na całą gamę przetworów. Od kompotów i soków, poprzez nalewki, sery i wędliny po kiszonki i marynaty. Wszystkie przepisy są sprawdzone, wykonane i sfotografowane przez autora.

Przykładowe potrawy i produkty, które można przygotować z „Tradycyjną Spiżarnią”:

  • gomółki,
  • lemoniada z serwatki,
  • kiełbasa w słoiku,
  • metka,
  • okrasa w szkiełku,
  • paprykarz rybny,
  • najróżniejsze kiszone warzywa,
  • melasa z buraków,
  • syrop z marchwi,
  • najróżniejsze kompoty,
  • marmolady,
  • suszony rabarbar
  • musztarda

Przetwory w oparciu o stare receptury

Zgromadzone receptury bazują na przekazach etnograficznych, PRL-owskich podręcznikach przetwórczych (normy jakościowe z tego okresu były znacznie wyższe niż obecnie) oraz rozmowach z gospodyniami i gospodarzami, zwłaszcza z mojego macierzystego regionu – Pałuk i Kujaw

– mówi Krzysztof Leśniewski.

Autentyczność jest tym, co dla nas najważniejsze w tej książce. Dlatego nie jest priorytetem wystylizowana fotografia i piękne scenerie dla potraw. One zostały przygotowane w warunkach domowych (choć na pewno przydadzą się także zawodowym kucharzom) i w takich właśnie warunkach sfotografowane. Siłą książki są komentarze i cenne wskazówki autora, który sięgnął głęboko do starych podręczników i fachowej literatury

– mówi Karol Przybylak z Wydawnictwa Gaj, które podjęło się wydania książki.

 

Sposób opracowania przepisów przekonuje, że autor jest praktykiem. Sam szukał rozwiązań problemów pojawiających się w trakcie domowego przetwórstwa. „Tradycyjna spiżarnia” pozwoli początkującym uniknąć wielu błędów, a tym bardziej zaawansowanym z pewnością dostarczy wielu inspiracji i poszerzy horyzonty

– napisał Grzegorz Zabiegły z grupy „Wędzenie z pasją”

Książki kucharskie coraz częściej stają się jedynie odskocznią i inspiracją do poszukiwań własnych smaków i rozwiązań. Dlatego przy okazji wydania Tradycyjnej spiżarni powstała także grupa na facebooku. Tutaj możecie komunikować się z autorem, a także wymieniać własnymi spostrzeżeniami.

Jakie przepisy znajdziecie w książce? Spis treści znajdziecie tutaj

Format: B5, oprawa miękka ze skrzydełkami, 244 strony

 

O autorze: Krzysztof Leśniewski

członek stowarzyszenia Eurotoques Polska, członek zarządu LOT Pałuki.

Prowadzi stronę na Fb ,,Kuchnia Pałucka”, oraz grupę ,,Tradycyjna Spiżarnia”, jest też administratorem na grupie ,,Wędzenie z Pasją”.

Autor książki ,,Kuchnia Pałucka”, która w 2016 r otrzymała wyróżnienie w konkursie im Stanisława Czernieckiego na najlepszą publikacje o lokalnych i regionalnych kulinariach o puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Współautor książek: ,,Smaki Pałuk” wydanej przez LGD Pałuki Wspólna Sprawa, ,,Ślimaka Kulinarna Podróż”, wydanej przez ,,Snails Garden”, oraz ,,Pałuckie potrawy” wydanej przez Urząd Miasta i Gminy w Żninie

Odznaczony statuetką ,,Century 2013” w kategorii Pasjonat roku, ,,Kluczem do polskiej spiżarni” przyznawany przez Polską Izbe produktu regionalnego i lokalnego w 2017r , oraz Honorowym medalem Burmistrza Znina w 2018 r.

Wielokrotnie nagradzany za produkty i potrawy w konkursach kulinarnych.
Pasjonat potraw i produktów tradycyjnych, rekonstruktor potraw historycznych.
Czynnie gotuje potrawy regionalne na lokalnych imprezach, prowadzi warsztaty kulinarne dla szkół, bibliotek i KGW.

Posiada bardzo dużą bibliotekę książek o etnografii i przemyśle spożywczym, oraz kuchni historycznej i regionalnej.

Brał udział w programie ,,Ewa Gotuje” oraz Kuchnia Dla Odważnych”.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.